Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Vypuštěno: 60 vzácných syslů má nyní nový domov v Českém středohoří

Foto: Agentura ochrany přírody

Sysel obecný před vypuštěním do přírody, foto Jitka Matoušová

Přesně 60 syslů bylo vypuštěno na tři místa nedaleko obce Milá v CHKO České středohoří. Na dvou sysli již žijí, na třetím by měla vzniknout nová populace. Snahou je, aby tito vzácní hlodavci byli nadále součástí přírody lounského středohoří.

Článek

Zdejší stepi jsou pro ně vhodným prostředím. Vypuštění sysli pocházejí z odchovů tuzemských i zahraničních zoologických zahrad. Akce je součástí záchranného programu [1], který pro tento kriticky ohrožený druh připravila a koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Zdrojem financí je evropský projekt PROSPECTIVE LIFE.

„Vypouštění syslů na vybrané lokality probíhá už několik let. Zvířata se obvykle umisťují do předem připravených nor. Kromě posilování stávajících populací se na vhodných místech zakládají i nové kolonie. Dnes se to týká lokality Hliniště II, kam jsme vypustili 35 syslů. Sysli žijí v lounském středohoří na několika zatím stále izolovaných místech, ta se postupně snažíme za pomoci vytváření nových populací a vhodné péče o krajinu propojit. Doufáme, že vzájemně komunikující populace budou odolnější vůči nepříznivým faktorům,“ vysvětluje Jan Matějů, autor záchranného programu, zoolog Muzea Karlovy Vary.

Sysel obecný byl dříve považován za zemědělského škůdce. Tento dnes kriticky ohrožený druh doplatil na rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů a dramatický úbytek ploch s nízkou trávou. Syslům však vyhovují suché, nízké stepní trávníky. Vzácného hlodavce ohrožují např. přívalové deště nebo toulavé kočky. Pro přežití syslů v naší přírodě je však potřeba především zabezpečit odpovídající péči o místa, kde doposud žijí.

Posilování málo početných populací a zakládání nových kolonií na předem vytipovaných územích patří k mnoha aktivitám záchranného programu, které na podporu tohoto kriticky ohroženého savce provádíme. Pravidelně sysly monitorujeme, zajištujeme pastvu a kosení trávy na místech jejich výskytu nebo odchovy zvířat v zoologických zahradách a záchranných stanicích. Rádi bychom poděkovali všem tuzemským i zahraničním partnerům, kteří odchov geneticky vhodných syslů zajišťují, bez nich bychom vhodná zvířata neměli,“ doplňuje Jitka Matoušová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátorka záchranného programu.

„Naší prioritou je samozřejmě udržet krajinu ve stavu, kdy poskytuje domov co nejširšímu spektru rostlin a živočichů. V případech, kdy se to nedaří, přicházejí na řadu speciální opatření – jako je třeba právě záchranný program pro kriticky ohroženého sysla. Evropský projekt PROSPECTIVE LIFE, který nyní běží druhým rokem, nám umožňuje zaměřit se i na další vzácné rostliny a živočichy. Když jsme se záchranným programem pro sysla před více než 15 lety začínali, odhadovalo se, že u nás žije zhruba 3 600 syslů, nyní jsme na téměř 7 000. I když zdaleka není vyhráno, tak se zdá, že tato práce má smysl,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Dnes vypuštění sysli pocházejí z odchovů ze Zoo Hluboká nad Vltavou a její záchranné stanice Rozovy, Zoo Praha, Zoo Na Hrádečku, Zoo Norimberk, Zoo Opel a Zoo Bern. Na transportu zvířat ze Zoo Bern se podílela Zoo Jihlava. Velký dík patří Zoo Hluboká nad Vltavou za koordinaci transportů zvířat ze zahraničí. Na realizaci záchranného programu AOPK ČR dlouhodobě spolupracuje s Muzeem Karlovy Vary.

Poznámky:

[1] Záchranný program sysla obecného v České republice zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Více na adrese: https://www.zachranneprogramy.cz/sysel-obecny/.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz