Hlavní obsah
Bydlení a architektura

Výstava v Karlově Studánce představuje návrhy Domu přírody Jeseníků

Foto: Agentura ochrany přírody, vizualizace vítězného návrhu

Vizualizace Domu přírody Jeseníků

Všech 31 návrhů na podobu Domu přírody Jeseníků, které se letos utkaly v architektonické soutěži, si mohou zájemci prohlédnout na výstavě v Karlově Studánce.

Článek

Slavnostně ji otevřeli Eduard Levý, náměstek ministra životního prostředí, Radka Chudová, starostka obce Karlova Studánka, Jan Poštulka, ředitel Horských Lázní Karlova Studánka a František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Byla to první architektonická soutěž, kterou jsme na podobu nějakého z domů přírody pořádali. Důvod je jednoduchý – Domy přírody, kterých je nyní v provozu již 15, ročně navštíví zhruba půl milionu lidí. Chráněné krajinné oblasti kromě jedinečných přírodních hodnot chrání krajinu jako celek, ve kterém lidé už dlouho hospodaří a vtiskli mu nezaměnitelný ráz. A kvalitní architektura k těmto hodnotám samozřejmě patří,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Domy přírody návštěvníkům nabízejí nejen expozice, ale také zázemí pro ekovýchovné programy, tematické přednášky, výstavy, projekce a tvůrčí dílny. Důležité je, že jde o program partnerský, podílí se na něm státní ochrana přírody ve spolupráci s místními provozovateli. Provozovatelem Domu přírody Jeseníků budou Horské lázně Karlova Studánka, které tak budou moci svým hostům i místním lidem nabídnout prostor, kde se mohou na jednom místě seznámit s jedinečnou přírodou Jeseníků i tím, jakou péči potřebuje,“ vysvětluje Eduard Levý, náměstek ministra životního prostředí.

Vítězný návrh představil Pavel Pekár z architektonického studia PP Architects. Umožňuje přirozenou průchodnost a harmonické propojení s okolním prostředím, působí velice vyváženě a citlivě reaguje na specifika lokality. Toto je doplněno důrazem na detail s jemnou integrací do krajiny.

„Předpokládáme, že výstavbu Domu přírody Jeseníků budeme financovat z Programu švýcarsko-české spolupráce, který je mimo jiné zaměřen i na udržitelnou turistiku. Dobrá zpráva je, že jsme se dozvěděli, že tento záměr prošel do užšího výběru. Pokud uspějeme, čeká nás opravdu hodně práce – dům přírody by měl být pro veřejnost otevřen do konce roku 2028,“ uzavírá Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která bude investorem akce.

Návrhy jsou vystaveny v Hudební hale Horských lázní Karlova Studánka do 7. června. Porota vybírala z nabídek ateliérů z České republiky, Slovenska, Velké Británie a Maďarska. Vyhlašovatelem soutěže byla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, probíhala v souladu s pravidly České komory architektů. Katalog s přehledem všech prací je k dispozici i na webu: https://www.dumprirody.cz/res/archive/186/022347.pdf?seek=1747666600

Pro začlenění do sítě Domů přírody je třeba splnit náročná kritéria. Aby byla práce s návštěvníky systematická a navazovala na další aktivity v území, připravují se pro chráněné krajinné oblasti koncepce práce s návštěvnickou veřejností. Nyní je v provozu 15 návštěvnických a devět menších informačních středisek v celkem 18 chráněných krajinných oblastech, po jednom pak v  národní přírodní rezervaci a národní přírodní památce.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz