Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Vzácní okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu

Foto: AOPKČR/ Václav John

Šest set housenek okáče skalního ze specializovaného odchovu našlo nový domov v národní přírodní památce Kotýz v chráněné krajinné oblasti Český kras. Vracejí se na místo, odkud tito vzácní motýli zcela vymizeli.

Článek

Akce je součástí připravovaného záchranného programu a evropského projektu PROSPECTIVE LIFE. Okáč skalní dříve obýval teplé skalnaté oblasti po celé České republice. Avšak po druhé světové válce se zásadně změnilo zemědělské využívání krajiny. Zmizelo hospodaření na špatně přístupných svazích kopců, zejména volná pastva ovcí a koz. Kvůli tomu tito nenápadní motýli, kteří k životu potřebují mozaiku plošek bez vegetace a rozvolněné trsy trávy kostřavy, postupně vymizeli z celé republiky. Zůstala poslední populace na Rané v Českém středohoří.


„Okáče skalní ze speciazovaného odchovu jsme od roku 2015 vypouštěli na další vhodná místa v Českém středohoří. Jejich počty se stále zvyšují, velikost populace se odhaduje již na více než pět tisíc motýlů. Proto jsme se rozhodli pro obdobný postup v Českém krasu. Národní přírodní památka Kotýz nebyla vybrána náhodou. Leží poblíž míst, kde se okáči v Českém krasu naposledy vyskytovali, vhodné podmínky jim tu nyní připravila pastva koní. Kromě housenek chystáme i vypouštění dospělých motýlů,“ popisuje Václav John z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.    

Vypouštění housenek, ale i vajíček a dospělých jedinců předchází vždy péče o vybranou lokalitu. Mnohdy je potřeba vyřezat náletové dřeviny, vyhrabat vrstvy staré trávy a udržovat travnaté stepi pomocí šetrného kosení a pastvy. Specializovaným odchovem housenek se zabývá Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř.

Dospělí okáči se líhnou v červenci, samice kladou vajíčka v srpnu a září. Přibližně za dva týdny se vylíhnou housenky, které se živí trávou kostřavou. Přezimují, zakuklí se až následující červen, motýli kukly opustí zhruba po čtyřech týdnech. S předstihem se líhnou samci. Ti se pak shromažďují na vrcholcích kopců a čekají na samice, aby se s nimi mohli pářit. Dospělý motýl se může dožít až 60 dní.

Vypuštění okáče skalního v CHKO Český kras navazuje na úspěšný regionální akční plán, kdy se podařilo obnovit výskyt tohoto druhu na mnohem místech v Českém středohoří. Proto se tyto regionální  aktivity nyní postupně transformují na celostátní záchranný program. Cílem je návrat tohoto druhu do dalších historických oblastí výskytu, jako je CHKO Český kras, Mohelenská hadcová step nebo CHKO Pálava.

Přípravu záchranných programů či regionálních akčních plánů pro ohrožené druhy zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. „Naší prioritou se samozřejmě udržet přírodu ve stavu, kdy posktyuje domov co nejširšímu spektru rostlin a živočichů. V případech, kdy se to nedaří, přicházejí na řadu speciální opatření. Záchranných programů nyní běží již čtrnáct, díky nim se z naší přírody nevytratil třeba hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty syslů či užovek stromových. Evropský projekt PROSPECTIVE LIFE umožňuje zaměřit péči na širší spektrum ohrožených druhů například včetně volně žijících opylovačů. Přinese na čtyři desítky nových záchranných programů, programů péče a regionálních akčních plánů,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Za posledních 60 let u nás vyhynulo 19 druhů denních motýlů, polovina zbylých 142 druhů je ohrožená. Současná podoba krajiny, která je na jedné straně obhospodařováná příliš intenzivně a na druhé straně zarůstá,  jim nevyhovuje.

Aktivní nástroje druhové ochrany podporuje projekt Prospective LIFE (101104621 – LIFE22-IPN-CZ-PROSPECTIVE LIFE).

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz