Hlavní obsah
Lidé a společnost

Josef Bláha si po incidentu s kolegou propíchl plíci. Seriál Návštěvníci byl dokonce řešen soudně

Foto: Richard Bláha/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Herec Josef Bláha byl sice charismatický a uměl toho u žen využít, ale byl oblíben především u diváků za své role. Říkalo se mu „Bosňák“ a vyrůstal v hlubokých lesích.

Článek

Většinou se mu říkalo Pepíček Bláha. Herec ačkoli se narodil ve Slovinsku, odkud pocházela jeho maminka, dostal ryze české jméno, na kterém trval jeho tatínek, který byl Čech.

Teprve jeho mladší bratr už dostal jméno slovinské.

Josef Bláha miloval přírodu. A není se co divit. Vyrůstal na Slovinsku v hájence, kolem něj byla jen příroda a hluboké lesy. Jejich domov byl v části, která nesla název Radocha.

Jeho dětství nebylo snadné. Češtinu mu v podstatě zakazovali a trvali na tom, že v životě bude potřebovat hlavně jazyky. Doma se mluvilo slovinsky.

Přišla doba, kdy jeho otec přišel o práci a rodina se rozhodla odcestovat do Čech. Nechtělo se mu opouštět přírodu, ale byla to šance naučit se český jazyk. Seznamoval se s novými kamarády i přes jazykovou bariéru a zvykal si na nový domov, když v tom byl opět nucen se odstěhovat.

A tak se ocitá v našem hlavním městě Praha. Ačkoli z toho neměl radost, říká se, že „vše zlé je k něčemu dobré“, a on časem zjišťuje, že velké město mu vyhovuje a naprosto propadá divadelnímu umění.

A tak se v Praze zrodil jeden z velmi oblíbených herců.

Ať už si připomeneme jeho roli v seriálu NÁVŠTĚVNÍCI, HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO, VRAŽDA V HOTELU EXCELSIOR nebo MŮJ BRÁCHA MÁ PRIMA BRÁCHU, vždy byl jedinečný a nezaměnitelný. Jeho hereckým vzorem byl Ladislav Pešek, kterého známe například z pohádky Zlatovláska nebo Obušku, z pytle ven!. Pod jeho vedením se také Josef Bláha herectví učil.

Rád na něj vzpomínal jeho herecký kolega ze seriálu Návštěvníci. Spolu hráli dlouhých 40 let. Jeden tady byl pro druhého kdykoli bylo potřeba.

Kdysi jsem hrál v jedný komedii po boku Pepíka Bláhy a hrál jsem v ní strašně rád. Pepík byl skvělej partner, nesobeckej, altruistickej vůči kolegům. Jednoho dne jsme zase hráli, já měl asi čtyřicítky horečky a byl jsem takovej celej indisponovanej. Když jsme šli po představení z jeviště, tak mu povídám: ‚Můžeš mi říct, ty bůvole, proč jsi nehrál na plný pecky?‘ A on mi řekl: ‚Ty jsi úplně blbej! K tomu, abychom přesvědčili hlediště o pravdivosti stiuace, musíme bejt na stejný úrovni. A protože ty jsi hrál dneska blbě, tak jsem hrál taky blbě, aby to, co tam děláme, byla pravda, a aby ji divák zbaštil.‘ To bylo od toho Pepíka Bláhy strašně moudrý. Až se mi ten jeho cit pro partnerství, a hlavně pro poslání toho celýho snažení zdá geniální.
Vlastimil Brodský

Nad herectvím vlastně začal přemýšlet, když se ho na škole Obchodní akademie ptali, proč s takovým talentem studuje, místo aby se věnoval herecké kariéře.

Na konzervatoř ho okamžitě přijali, ale kvůli nasazení dostudoval až ve svých 27 letech.

V seriálu Návštěvníci, který se natáčel dlouhých 17 měsíců, hrál akademika Filipa. Nicméně po šesti letech od natáčení televizi žalovala vdova skutečného akademika Jana Filipa. Stalo se tak po odvysílání prvního dílu. Soudní při vyhrála. Jednalo se o žalobu na ochranu osobnosti. A to přitom role neměla se skutečným uznávaným archeologem nic společného.

Seriál tak měl mít smůlu a neměl být ani odvysílán.

I když se televize snažila vše vyřešit dokumentární vzpomínkou na skutečného akademika Jana Filipa, bylo to málo.

Jedinou možností, jak seriál zachránit, bylo změnit všechny dialogy a jméno postavy herce Josefa Bláhy. Kvalita se tím zhoršila, ale seriál byl zachráněn. Nakonec se jeho postava jmenovala akademik Richard.

Po dlouhých letech usilovné herecké práce přichází daň. Zdravotní stav Josefa Bláhy znemožnil další divadelní a herecké činnosti a s velkou lítostí své poslání ukončuje. Špatně to nese především jeho dlouholetý kolega Vlastimil Brodský.

Herec o sebe příliš nedbal. Mnohdy jel nadoraz, navíc rád holdoval alkoholu a byl silný kuřák. Měl problémy se srdcem a dechem.

Informace, že jeho odcházení bylo dlouhé a velmi bolestivé, nejsou pravdivé. Jasně o tom hovoří kniha SYMPAŤÁK JOSEF BLÁHA od Ladislava Chmely. Zde je po rozhovoru se synem herce zmíněno, že nezemřel na rakovinu jícnu, ale na plicní a srdeční komplikace.

Jeho manželka uvedla, že měl celý život Anginu pectoris a také mu byla odstraněna polovina žaludku. Navíc po incidentu s kolegou byl po natáčení svržen do stráně, kde si propíchl plíci.

Jeho onkologické onemocnění bylo synem i manželkou vyvráceno. A tedy i informace, že trpěl v bolestech kvůli rakovině jícnu a manželka mu podávala pivo brčkem.

Že měl herec nádor, se ukázalo až po jeho smrti při pitvě. Byl to útvar na mozku, nikoli jícnu.

Herec odešel po tom, co ochrnul na půl těla. Syna požádal, aby ho odvezl do nemocnice. A tady, týden před smrtí ho poprosil, aby mu donesl placatku rumu. Tu svíral v ruce ve chvíli, kdy umíral.

Josef Bláha zemřel 6.12. 1994, půl roku po svém posledním vystoupení. Do poslední chvíle byl schopen se o sebe starat, není pravdou, že byl závislý na péči manželky.

Zdroj: https://zeny.iprima.cz/herec-josef-blaha-ochrnul-a-postihla-ho-kruta-smrt-manzelku-podvadel-s-janzurovou-194694?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Bl%C3%A1ha

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/navstevnici-prisli-o-filipa.A030506_224801_domaci_pol

https://youtu.be/kVkiEojjKQA?si=PmA1Y-ir3u8lsJvh

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz