Článek
Večerníček o Krakonošovi známe snad všichni a mají ho za oblíbený i dnešní děti.
Jaké bylo zákulisí tohoto natáčení?
Pro hlavního hrdinu Krakonoše, tedy Františka Peterku, bylo natáčení úmorné a neměl ho rád. Veškeré scény se natáčely pouze v noci a to až do 4. hodiny ranní. Poté, co byli všichni pražští herci rozvezeni domů, teprve pak byl odvážen František Peterka do Liberce. Doma byl až v 6h ráno a v 9.30h už zase musel být na dalším natáčení.
Nejen, že byl velmi unavený, usínal za kulisami a někdy vůbec nebyl schopen se zvednout, navíc jako zapřísáhlý nekuřák trpěl při tom, když jako Krakonoš musel kouřit velkou fajfku. Tvrdil, že ho při tom vždy poléval na zádech ledový pot. Celé natáčecí dny pojídal jen rohlíky se sekanou.
Večerníček, který dodnes působí pohádkově a vznešeně právě díky postavě spravedlivého Krakonoše, skrývá utrpení hlavního hrdiny, který na něj vzpomínal jako na nejhorší hororové natáčení.
František Peterka byl u diváků velmi oblíben pro svou skromnost.
Spravedlivý vládce hor Krakonoš hrát nikdy nechtěl. Trpěl obrovskou trémou, jeviště mu nic neříkalo. Za to jako doma se cítil vždy, když mohl předvést své sportovní nadání. Jeho snem bylo dostat se na olympiádu, vydělat si na vzpěračskou činku a být uznávaným sportovcem.
Ale co kartářka předpověděla, to se také stalo. Stal se hercem i když vůbec nechtěl, přežil i srážku a 3 roky ležel v nemocnici. Chtěl tehdy zemřít, ale ještě nebyl jeho čas. Zvládl 42 operací.
V mládí byl nasazen v Německu, kde vůbec nerozuměl přiřazené práci. Když přeřízl trubku na jiném místě než měl, německý mistr ho chtěl okamžitě poslat do koncentračního tábora, protože za tím viděl jasnou sabotáž. Tehdy se zachránil tím, že řekl, že studuje konzervatoř a bude hercem. K těm měli Němci úctu a tak Františka Peterku nakonec přeřadili na jiné pracoviště.
Když se skutečně stal uznávaným hercem, při každém natáčení měl požadavek na vzpěračskou činku a to mu bylo vždy splněno.
Byl to právě on, kdo ztvárnil roli skutečného vzpěrače Václava Bečváře ve filmu PŘEŽIL JSEM SVOU SMRT. Ten byl natočen podle skutečnosti, kdy se vzpěrač Bečvář po hádce s gestapákem ocitl v táboře smrti.
František Peterka po slávě nikdy netoužil a neúčastnil se žádné slavnostní premiéry.
Když mu bylo 71 let, nechtěl už o herectví ani slyšet. Při jedné z jeho dlouhých a pravidelných procházek byl sražen a skončil s polámanými končetinami v nemocnici a po té v LDN. Vzhledem k tomu, že už nemohl cvičit a posilovat jak byl zvyklý, jeho váha šla prudce dolů a jeho silné tělo začalo chátrat. Bohužel se navíc přidaly deprese a nechuť dále žít. To, že ho museli nosit i na WC pro něj bylo velmi ponižující.
Překonal i infarkt a rakovinu jazyka. Skromný sportovec tělem i duší se dožil úctyhodného věku 94 let a zemřel v hospicu v Liberci.
Zdroj: https://www.filmovyprehled.cz/cs/person/15736/frantisek-peterka
https://www.super.cz/clanek/celebrity-krakonos-frantisek-peterka-94-ke-konci-zivota-se-modlil-at-buh-ukonci-jeho-trapeni-672279
https://youtu.be/IPnYamUm7X0?si=vklucoTukwHxooMc