Hlavní obsah
Psychologie

Lidé jsou nešťastní. Počet sebevražd mladých lidí se zvyšuje

Foto: Pexels/Pixabay

S nedávným případem, kdy mladý člověk na Opavsku zemřel pod koly vlaku, byla rozpoutána velká diskuze.

Článek

Případů, kdy lidé volí dobrovolný odchod z tohoto světa, je čím dál více.

A právě v Moravskoslezském kraji a Opavě jich bývá nejvíce.

Bohužel velmi často je naplánovaným odchodem zvolena právě možnost na železniční trati.

S posledním případem, kdy si zřejmě sáhl na život mladý už v Opavě, se rozjela velká diskuze na toto téma.

Ke srážce došlo na místě, kde došlo k sebevraždám již několikrát. Mladý muž šel zřejmě na jistotu. Ačkoli sebevražda zatím potvrzena nebyla, ale případ se stal právě na tomto místě, pracuje se i s touto variantou.

Pomineme-li to, že lidé řeší nadpisy článků, jako „Vlak usmrtil a zabil…“, což je podle některých směšné, protože vlak sám o sobě nikoho zabít nemůže, je velmi diskutované právě téma eutanazie.

Ta není v naší zemi legální. A to je dle některých důvod, proč lidé volí tak drastickou smrt.

„Dokud nebude zavedena Eutanazie, tak to budou každodenní tragédie! Kdo nechce žít,tak má mít možnost jednoduše a bezbolestně odejít z tohoto života, je to každého osobní odpovědnost.“

S tímto názorem spoustu lidí souhlasí, nicméně druzí dodávají, že tato možnost má být volena pouze v případě nevyléčitelné nemoci. Z těchto důvodů je také v některých zemích umožněna, ale určitě ne jako volba pro sebevrahy.

Ti, kteří se tak nějak nedokáží vžít do člověka, který už nevidí jiné východisko, než smrt, mají také za to, že to nejsou lidé se zdravým rozumem, a navíc díky této volbě zatahují do smutného prožitku a leckdy šoku i další lidi, jako je strojvůdce, cestující atd. To je bohužel pravda.

Dalším názorem je, že za vše může dnešní těžká doba. Dříve tolik sebevražd nebylo. Důvodem nemusí být „nezdravý rozum“, ale nezvládnutelná těžká situace. Navíc je čím dál více lidí trpících depresemi, úzkostmi, špatnou finanční situací, psychický stav některých lidí je zkrátka velmi špatný.

„Tohle je zřejmě důsledek opatření a vlády ČR, který dostává lidi do stresových neřešitelných situací. Zahání lidi nejen do chudoby, ale i do zoufalství !! Je to moc smutné zjištění.“

„Je mi smutno z veškerého dění. Ano byly sebevraždy, dnes už pomalu na denní pořádku. Jedni vysmátí, druzí zoufalí.“

„Člověk, který toto udělá, je v koncích. Kde jsme to došli?“

Co se týká eutanazie, není až tak pravdou, že je umožněna pouze lidem s nevyléčitelnou chorobou. Ve Švýcarsku je podle zakladatele společnosti Dignitas Ludwiga Minelliho povolen odchod ze světa i těm, kteří chtěli spáchat sebevraždu, ale nepovedlo se jim to, či lidem zůstaly z tohoto pokusu velké trvalé následky.

Tato společnost ale nabízí „asistovanou sebevraždu“. Eutanazie jako taková je ve Švýcarsku zakázána. Zde se používá pojem „sebevražedný turismus“, protože sem kvůli tomu jezdí lidé z různých částí světa, zdravotní stav není zohledňován.

Povolena je eutanazie například ve Španělska či Beneluxu, a také ji má Nový Zéland.

Foto: Tima Miroshnichenko: https://www.pexels.com/photo/patient-lying-on-hospital-bed-6011608/

lidé s nevyléčitelnou nemocí

Vzhledem k tomu, že paliativní péče je na vzestupu, a lidé nemusí dožívat v obrovských bolestech, není u nás o zavedení eutanazie vůbec uvažováno.

Jakékoli jiné důvody k tomu, aby bylo někomu pomoženo s ukončením života, jsou neakceptovatelné.

Neznám žádný etický ani žádný náboženský systém na světě, který by zastával stanovisko, že udržet život každého po co nejdelší dobu v jakémkoli stavu je dobrá věc. To si nikdo nemyslí. Jistě není problém, pokud je smrt nevyhnutelná, tak to udělat tak, aby pacient cítil co nejmenší – ideálně žádné – bolesti. To je jedna věc, úplně jiná věc je ale to, že sám pacient by měl spáchat sebevraždu. U sebevraždy, ať už asistované, nebo neasistované, je úmyslem toho člověka zabít.
specialista na lékařskou etiku Marek Vácha

Nutno podotknout, že asistovaná sebevražda ve Švýcarsku stojí nemalé peníze, cca 160.000 Kč.

Tuto volbu tady využily i některé známé osobnosti, někdy i manželské páry, které chtěly opustit tento svět současně.

Zajímavý je také příběh mladého muže, který byl úspěšný softwarový inženýr.

O svém příběhu napsal článek, který ukazuje, že sebevražda není vždy nutně o psychicky slabých lidech s nezdravým rozumem.

Tento mladý muž, ačkoli byl velmi úspěšným a měl i slušný plat a možnost zaplatit si nejlepší doktory, dnes je v situaci, že i on přemýšlí nad asistovanou sebevraždou, protože náš systém a náš stát takové případy lidí vůbec neřeší.

Ve zkratce je to příběh člověka, který kvůli postcovidovému syndromu šel z  vrcholu pyramidy na úplné dno. Ať se na svůj příběh podívá z jakéhokoli úhlu, nevidí jinou možnost.

„Všehovšudy je to marnost nad marnost. A tak – pro jistotu – jsem si přesně zjistil, za jakých podmínek a za jakou cenou lze podstoupit asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku. Je totiž realisticky možné, že to nakonec bude jediná alternativa vůči dlouhodobému, nekončícímu utrpení. Znovu podotýkám, že teď nemluvím z deprese. Nemám pocit, že už nemá smysl nic dělat a snažit se. Naopak, má! Jen si uvědomuji, že v určitou chvíli už bojovat – s nemocí, ale hlavně se systémem – nepůjde. I teď je to velmi těžké, a to na tom jsem docela dobře a mám vedle sebe pomáhající přítelkyni. Dlouhodobě? Kdo ví.“

Petr není člověk, který by umíral . Nicméně ani tak nevidí téměř žádnou budoucnost nebo snad nějaké zázračné řešení. Vzhledem ke zhoršení zdravotního stavu ví, že už nebude nikdy dělat práci, kterou miloval a jeho stav bude čím dál horší.

Důvody, proč si lidé chtějí sáhnout na život, jsou rozmanité a ne vždy je musíme chápat. Nemáme žádné právo soudit a myslet si, že to byl zase někdo s nezdravým rozumem a podobně. Lidé si prochází různými situacemi a pokud jsme to na vlastní kůži nezažili, zdržme se odsuzujících komentářů. Každý je jinak psychicky odolný a někdo k tomuto kroku dochází po opravdu pečlivém uvážení.

My můžeme mít dojem, že vždy se to dá nějak vyřešit, ale ti lidé už ten dojem nemají a odejdou, i když vlastně vůbec nechtějí a o to těžší to pro ně musí být.

Ve Švýcarsku je k tomuto kroku možné využít speciální rakev ve tvaru kapsle.

„Přístroj může být umístěn kdekoliv, kde si to bude umírající osoba přát. Může jít o idylické venkovní prostředí, či prostory některé z organizací, které nabízí pomoc s asistovanými sebevraždami. Kapsle je velmi pohodlná, člověk si do ní lehne. Následně bude muset odpovědět na sérii otázek, a pokud všechny zodpoví, bude moct zmáčknout tlačítko uvnitř kapsle, aby aktivoval její mechanismus ve chvíli, kterou si sám zvolí,“ říká výrobce přístroje Philip Nitschke. Smrt je téměř okamžitá a naprosto bezbolestná.

zdroj: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/als-nemoc-umirani-smrt-eutanazie-svycarsko-dignitas-paliativni-hospicova-pece-v_2106161451_ako

https://www.novinky.cz/diskuze/krimi-vlak-v-opave-srazil-a-usmrtil-mladeho-muze-40515213

https://denikalarm.cz/2023/11/znam-cenu-asistovane-sebevrazdy-ve-svycarsku-jak-cesky-stat-ignoruje-dopady-postcovidoveho-syndromu/

https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/kapsle-sebevrazda-svycarsko.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz