Článek
Domácí úkoly jsme zažily snad všechny generace. Poctivě jsme úkoly vypracovávaly a nikoho asi moc nezajímalo, zda na to má škola právo či nikoli. Nepídili se po tom zřejmě ani naši rodiče. Vždyť to takhle chodí už x desetiletí. A že je počet úkolů opravdu často přehnaný, to je fakt. A že je to zápřah i pro rodiče, to je další z nepříznivých faktorů.
Zákon ale mluví jasně. Domácí úkoly jsou PROTIZÁKONNÉ. Děti se učí ve škole, co je mimo školu, to se týká pouze jich. Mají právo mít své volno, kroužky atd. Povinnou denní docházku splnily a dál už škola nesmí zasahovat. Škola ani učitel nemají vůbec žádné právo po dětech požadovat vypracování domácích úkolů, tak hovoří právní výklad.
A co teprve když dítko domácí úkoly nevypracuje? Nestihlo to, nebo si třeba nevědělo rady. Nebo zvládá úkoly pouze s maminkou, a ta to bohužel nestihla? No, většinou dítě čeká nedostatečná nebo poznámka!
I zde je zákon jasný. Škola nesmí žáka za nevypracování jakkoli postihovat.
„Školský zákon upravuje vzdělávání pouze ve školách a školských zařízeních. Školní řád, který si pak vytváří každá škola sama, je interní předpis, který nemůže stanovovat žádné povinnosti, jež nemají oporu v právních předpisech,“ zní z úst samotné kantorky, která se po tomto pídila v zákonech, informuje Eduzin.
Zde se také dozvídáme, že je toto i názor právníka. Takže podtrženo sečteno, škola může zasahovat pouze do výuky na škole. Domácí úkoly pouze dobrovolné a bez jakéhokoli postihu. Tady učitelům chybí opora v zákoně.
Navíc ne všechny děti mají v domácím prostředí stejné možnosti.
Zdroj: Eduzin