Hlavní obsah
Seberozvoj

Něco vám nesedí, ale nejste si jistí, co. Tipy, jak druhého prokouknout

Foto: Pexels

Napovídá vám vaše intuice, že něco není v pořádku? Ale co když je to jen falešná červená vlajka? A co když ne? Jak to rozpoznat?

Článek

Někteří lidé dokáží druhé dokonale zmanipulovat, nebo skrývat svou pravou tvář. Působí naprosto důvěryhodným dojmem, jeho gesta a činy nám dokazují, že mu zkrátka můžeme věřit.

Ten, kdo má silně vyvinutou intuici ale dokáže rozpoznat, že tam něco nehraje. Červík pochybnosti nás upozorňuje, abychom si zjistili více informací.

Možná taky nevěříme, protože jsme zažili zklamání od blízké osoby nebo máme dar vidět do lidí, vidět jim až do žaludku.

Jak si být jisti, že je vedle nás opravdový přítel?

TIPY, jak někoho prokouknout:

Zkušení hráči a lháři sice už znají gesta, která je prozradí a dávají si pozor, přesto několik opravdu trefných:

1. Dokážete se dané osobě dívat do očí, ona to ale vydrží jen chvíli nebo vám pohled neopětuje vůbec. Uhýbá. Takový člověk je buď stále nervózní nebo něco skrývá. A nebo naopak má naučeno vysloveně zírat vám do očí, ale bez jediného mrknutí. Většinou je to naučený trik, aby působil upřímně.

2. Věnuje vám úsměv, tváří se, že je mu s vámi dobře. Ale je rozdíl mezi upřímným úsměvem a naučeným křečovitým. Ten upřímný úsměv zvedá také oční sval, v podstatě se úsměv rozšíří až k očím, máme kolem nich zvednutou kůži a někdy už i vrásky. Křečovitý úsměv je jen falešný pohyb ústy, bez vedlejších příjemných emocí.

3. Zaměřte se na to, o čem a o kom ten člověk hovoří. Jak mluví o své rodině nebo přátelích? Pokud o nich mluví hezky, je šťastný že má kolem sebe rodinu a kamarády, pak s největší pravděpodobností bude mluvit hezky i o vás. Jestliže všechny jen pomlouvá, nikdo mu není dost dobrý, nebude to dobrý přítel ani pro vás. Nebude mít problém vás kdykoli pomluvit.

4. Při seznámení bylo podání ruky jen letmé? Žádný větší oční kontakt? Tento člověk nemá zájem navazovat s vámi hlubší spojení. A pokud podání ruky je až moc zdlouhavé, většinou to bývá až moc sebevědomý člověk. Od počátku vám dává najevo, jak je šťastný, že vás poznal, cpe se do vaší přízně. Tady je potřeba zbystřit. Proč vás tak přehnaně chce poznat? Samé pochopení a křečovité úsměvy. Mapuje si terén, zda pro něj nejste náhodou konkurencí a od počátku si vás chce získat. Nebývá v tom upřímný zájem o vaší osobu.

5. Osoba, která vás má skutečně ráda a navíc má pocit, že vám může věřit, se často projevuje tím, že vám taky sděluje informace, o kterých máte vědět jen vy. Dokáže se k vám naklonit a svěřit něco, co není pro další uši. Není to ale o tom, že se k vám nahne a někoho potichu pomluví. Jedná se čistě o jeho osobní záležitosti. Naopak spíše odvrácení se od vás důvěryhodné rozhodně není.

6. Během konverzace si taky všimněte, jestli ten druhý nemá skřížené ruce nebo dokonce i nohy. Může vám přikyvovat, ale v hlavě má uznaný pouze ten svůj názor a svůj postoj. Rozhovor se může tvářit jako příjemný a osoba vedle nás milá a chápavá. Skříženými gesty ale jasně dává najevo, že je to jen póza.

7. Kopíruje vás? Jeho chování, řeč těla, vše má potřebu dělat podle vás? Tak této osobě můžete věřit. Člověk, pro kterého jste natolik zajímavým, že chce být jako vy, vás á nejspíš opravdu rád. Protože jen málokdo chce být jako někdo jiný. Arogantní nebo falešný člověk si na vás nikdy hrát nebude. Ten spíše projevuje hraný zájem a je si navíc naprosto jistý, že vás dostal svými divadelními úsměvy a gesty přesně tam, kam chtěl.

8. Zkuste se vašeho rádoby přítele zeptat na něco, co opravdu nečeká! Na něco, na co neměl možnost se připravit. Způsobíte malý šok a zaškobrtnutí. Zkušení neupřímní lidé jsou zvyklí neustále mluvit jen o sobě nebo hrají, jak jsou vašimi dobrými posluchači. Až vás budou vyzdvihovat do nebes nebo se pokusí někoho pomluvit, položte nečekanou a klidně ostřejší otázku. Pokud člověk ztuhne, zčervená, najednou mu dojde řeč a ztratí svou sebejistotu, prokoukli jste ho. Můžou začít koktat nebo naopak nervózně zrychlí řeč, protože přejdou do fáze stresu.

9. Dávejte dobrý pozor, když daná osoba něco vypráví. Když ji překvapíte otázkou, která vám na příběhu nesedí, naskočí vám zkrátka nějaký argument, nedůvěryhodný člověk znejistí. Je-li upřímný, úplně v klidu s vámi hovoří dál a chápe i váš dotaz. Jestliže mění své názory podle toho jak se mu to hodí, vzpomeňme na školní větu „První slovo platí, druhé leze z gatí!“

Je dobré si uvědomit, zda danému člověku nevěříte z důvodu strachu nebo vás opravdu nabádá vaše intuice.

Když máme strach, nevěříme většinou nikomu, jsme až příliš obezřetní. Často z důvodu nějaké rány od blízké osoby. A zbytečně tak třeba odsoudíme někoho, kdo nás má opravdu rád.

Intuice je něco jiného. Něco nás varuje. Něco nám nehraje. V blízkosti osoby se necítíme tak úplně bezpečně. Cítíme z člověka faleš i přes velká srdceryvná gesta.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz