Článek
Se zkrácenu pracovní dobou na čtyři dny v týdnu žije kolem 85 % Islanďanů. Že je to výhodnější jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele, předcházel několikaletý test, kterého se tehdy účastnilo 2500 zaměstnanců.
Nyní tento režim zavádí také Polsko. I u nás některé firmy tento systém využívají.
Polsko předkládá dva návrhy, kde první je zkrácení pracovní doby na 35 h týdně, druhý je právě o úplném zrušení práce v pátek.
Zaměstnanci se více přiklánějí právě ke zrušení pracovních pátků.
Celých 100 let uplynulo od doby, kdy byla zavedena osmihodinová pracovní doba. Téměř padesát let od doby, kdy byly zavedeny volné soboty. Od té doby se změnilo mnohé, a tak je na místě udělat další krok
Její argument, že odpočinutý pracovník je více produktivní a také motivovanější, je zcela jistě pravdivý.
Jak to ale může fungovat například ve fabrikách s nepřetržitým provozem, nemocnicích a podobně, není zřejmé.
Další otázkou je, jak se čtyřdenní pracovní týden promítne do mzdy.
Kdo má stanovenou měsíční mzdu, ten zřejmě změnu nepocítí, ten, kdo je placen od hodiny, už nejspíš ano.
Zaměstnavatel by měl platit ne podle počtu odpracovaných hodin, ale podle toho, kolik toho zaměstnanec zvládl - tak zní názory některých občanů.
V České republice tak některé firmy fungují s tím, že je podmínkou splnit plán. Nesmí to mít negativní dopad na zákazníka ani na firmu. Zkrácená pracovní doba je ve firmách nabídnuta, nikoli přikázána. Je na zaměstnanci zda této nabídky využije.
Není sledována pracovní doba, ale výkon zaměstnance. S tím jde ruku v ruce i možnost práce z domu. V domácím prostředí se některým lidem pracuje lépe. Samozřejmě záleží na profesi, home office není možný všude.
V některých firmách bylo vysledováno, že naopak po třech dnech volna jsou zaměstnanci pomalí zase nastartovat. A čtvrtek už vnímají jako pátek a už se těší domů, produktivita klesá.
Zda je to tedy pro firmy výhodné či nikoli, je těžké posuzovat. Pravdou je, že Česká republika je jedna z mála zemí, kde tento systém není zaveden. V ostatních zemích už buď zaveden je, nebo jej státy testují.
Některé firmy zvolily jinou formu. Zaměstnanci zůstává pět pracovních dnů s tím, že nechodí na 6 h ráno, ale směna začíná třeba v 8 h ráno.
Pokud je čtyřdenní pracovní týden podmíněn tím, že musím zvládnou totéž co za pět dnů, je otázkou, jestli pátý volný den nebudu jen ležet, protože budu unavenější.
Až bude efektivita práce na úrovni západní Evropy a bude dostatek volných pracovních sil, tak může přijít shora nějaký široký konsensus, který by zavedl kratší pracovní týden pro všechny zaměstnance
Zavedení zkrácené pracovní doby v naší republice zatím vůbec nic nenasvědčuje.
Upřímně si nedokážu představit, jak například zaměstnanci u pásu, zedníci atd. odvedou za čtyři dny totéž co za pět. A to určitě i u spousty dalších služeb.
Anketa
zdroje: iDnes.cz, Novinky.cz, Mix.24