Hlavní obsah
Lidé a společnost

Vladimír Menšík si pro oblíbené zákusky zajel rád až do Opavy

Foto: Dendrofil, Public domain, via Wikimedia Commons

Českého herce, vypravěče a baviče má v oblibě snad každý. Vladimír Menšík vždy působil příjemně a sympaticky. Jaké věci měl rád?

Článek

Vladimír Menšík, který se dočkal ocenění jako národní umělec, miloval místo, kde se narodil a o svém původu rád hovořil.

Měl-li možnost, informaci o svém rodném městě vpasoval klidně i do rolí, které hrál.

Jeho rodištěm byly Ivančice a byl na ně pyšný. Na jeho rodném domě je pamětní deska, na budově školy můžeme vidět jeho bustu a jeho jméno nese také rozhledna v Brně.

Pojmenována po něm byla také tramvaj.

Miloval sport, jako fotbal a házenou, kterým se sám věnoval.

Jeho láskou byly také hudební nástroje. Uměl hrát na piáno a také mandolínu.

Těšilo ho chodit na poutě, veselice a obdivoval svět cirkusáků.

Nádherně kreslil a také velmi rád zpíval.

Byl to člověk s mnoha nadáními, mezi herci byl považován za skutečného mistra.

Měl krásný vztah se svou babičkou a dědečkem. Babička mu říkala „Laďušenko“. Jeho dědeček, kterému říkal staříček, zemřel v jeho přítomnosti doma na kanapi a s úsměvem na rtu. Vladimír Menšík ani v této těžké chvíli nezapomněl na dobrou náladu, která ho provázela snad všude a díky které byl všemi tak oblíben.

O této historce vyprávěl Jiří Sovák:

„Měl dědečka, pětadevadesát let. Věk jistě požehnaný a žádná tragédie, když takový člověk v klidu zemře. Jen pokora, že ho Pán Bůh nechal na světě tak dlouho. Menšík jednou sedí v kuchyni u svý stařenky na Moravě, příjemně se baví, staříček si hoví vedle na vikslavantovým kanapi. Stařenka najednou povídá: ‚Laďušenko, podívej, jak se ten náš staříček dneska pěkně usmívá!‘ Láďa se otočí a povídá: ‚No jo, ale takhle se bude usmívat už furt. Je mrtvej!‘ Stařenka v tu chvíli propagačně zaplakala, zavolala nějaké to pravnouče, aby utíkalo pro doktora, pak si sedla a povídá: ‚Laďušenko, teď pojď, převlékneme staříčka do černého, než nám ztuhne!‘ Společným úsilím ho převlékli. V jedné chvíli stařenka sepjala ruce a povídá: ‚Ježišmarjá, co kdyby se staříček probudil, co mu povíme?‘ Láďa na to: 'No, co bychom povídali? Že jde do divadla!'“

A co bylo oblíbenou pochutinou Vladimíra Menšíka?

Známá je jeho polévka zelňačka a perkenice. Také měl rád sladké a zákusky. Pro ty si rád několikrát zajel až do daleké Opavy k místnímu cukráři a zároveň známému dirigentovi Karlu Kosterovi. Ten na usměvavého herce zavzpomínal v tištěném vydání Regionu Opavsko.

A protože měl Vladimír Menšík velkou rodinu a čtyři děti, vždy to cukráři taktně a s úsměvem připomněl a tak pokaždé dostal nabalenou plnou krabici dobrot.

Recept na zelňačku a perkenici Vladimíra Menšíka:

Perkenice

  • 2 cibule
  • 3 zelené paprikové lusky (nejlépe trochu pálivé)
  • 1 rajčatový protlak
  • 250 g uzeniny
  • 3 rajčata
  • kousek másla
  • sůl

1. Cibule nakrájejte na plátky, papriky na proužky a uzeninu na kostičky. Rýži propláchněte vodou.

2. V hrnci přiveďte k varu 1,5 litru vody, osolte ji, postupně do ní přidejte cibuli, papriku, rajčatový protlak, rýži a uzeninu a vařte, dokud rýže nezměkne.

3. Odstavte z ohně, vmíchejte kousek másla a rajčata nakrájená na měsíčky a nechte je v polévce prohřát. Podávejte s chlebem.

Zelňačka

  • 300 g kysaného zelí
  • 300 g hub (mohou být i sušené)
  • sůl a pepř
  • bobkový list
  • 2 lžíce cukru
  • 2 lžíce rajského protlaku nebo kečupu
  • 1/4 šálku sladké smetany
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 1 klobásu

1. Kysané zelí sceďte a nakrájejte na menší kusy. Pak ho i se slitým lákem přidejte do hrnce s litrem a půl vody, přidejte houby (pokud jsou sušené, tak je nejprve namočte do mléka, a až se napijí, vymačkejte je). Vmíchejte koření, cukr a protlak a vařte 45 minut.

2. Smetanu dobře rozmíchejte s moukou, vlijte do polévky, přidejte nakrájenou klobásu a ještě asi 3 minuty povařte. Podle potřeby dochutíme solí a pepřem.

3. Vydatnou zelňačku podávejte s pečivem.

Hezkou vzpomínku na herce si navždy ponechal jeho kolega Jiří Sovák:

Přestože se dožil jen 58 let, nechal po sobě úsměv. Jen se řekne Menšík - lidé se smějí. Je to lepší, než kdyby tady byl sto dvacet let a nezbylo po něm nic.

Jedinečný byl také podle známého režiséra Miloše Formana:

Chci se vyhnout objevování dávno objeveného. Totiž že Vladimír Menšík byl génius. A že patří do svaté trojice vedle Vlasty Buriana a Jana Wericha. Všichni ostatní jsou pouze jejich apoštolové.

Vladimír Menšík odešel z pozemského světa před 37 lety, pohřben je na Olšanských hřbitovech.

Foto: Autor: Lukášos Maieros – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84615402

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vladim%C3%ADr_Men%C5%A1%C3%ADk

https://magazin.recepty.cz/clanky/zavzpominejte-na-vladimira-mensika-uvarte-si-jeho-skvelou-zelnacku-nebo-perkenici-1632.html

https://www.csfd.cz/tvurce/1548-vladimir-mensik/zajimavosti/

https://www.regionopavsko.cz/component/zoo/item/karel-kostera-komuniste-mi-chteli-rybovu-msi-zakazat-ale-nedal-jsem-se?Itemid=101

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz