Hlavní obsah
Zdraví

Zmařený dětský život kvůli párku. Proč se to děje?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pexels.com

Další zbytečná smrt dítěte, které se udusilo po tom, co se zakouslo do párku. Těchto případů je více a já přemýšlím, proč se toto vůbec děje.

Článek

Případ, který se stal na Opavsku, zaskočil i lékaře samotné. Pětiletá holčička, která se chtěla občerstvit párkem, po jeho vdechnutí upadla do bezvědomí. Bohužel i po resuscitaci a zpětném naskočení krevního oběhu v nemocnici zemřela.

Sami víme, jak nepříjemné je, když nám něco zaskočí. Dusíme se, někteří volíme ať nás někdo bouchne do zad, aby zaskočený kousek vyletěl ven. Horší to je, když jsme sami a neumíme si pomoci. I tady můžou být následky tragické.

Podobný případ jako v Opavě se stal v roce 2019 osmiletému chlapci. A také dvouletému chlapci z Liberce.

Jsou to pouze jednotky případů za desetiletí. Spolu s kolegy jsme si vzpomněli nanejvýš na tři děti za posledních dvacet let.
Přednosta kliniky Jan Pavlíček

Podle lékaře je zaskočení jídla nebo vdechnutí předmětu v drtivé většině vyřešeno vytažením pomocí bronchoskopie.

Proč je právě vdechnutí párku smrtelné?

I u chlapce z Liberce došlo k zástavě krevního oběhu a chlapec v nemocnici taktéž zemřel.

Problém nastává i v případě rohlíku, který se rozmočí a přilepí. Tady je velmi těžké dítěti pomoci a zřejmě nepomůže ani bouchání do zad či doporučovaný Heimlichův chvat.

Lékaři malým dětem rohlíky vůbec nedoporučují.

V případě párku, který uvízne v dýchacích cestách, by měl Heimlichův manévr pomoci. Sousto není na cestě do žaludku, a tak by měl chvat sousto vyhodit zpět.

Kdo z nás ale zná tento chvat? Já osobně ne. Když se dusilo mé dítě, položila jsem si jej na koleno hlavou dolů a údery dlaní mezi lopatky jsem sousto vrátila zpět.

Případ pětileté holčičky z Opavska ukazuje, že lidé zřejmě o první pomoci v takovémto případě příliš neví. Babička dívenky musela být navíc v šoku.

Proč párek bývá nebezpečný?

Objevují se názory, že párek je po uvaření ve střevě natlakovaný. Po kousnutí se tlak uvolní a sousto ve větší rychlostí i velikosti vletí do krku. Navíc ve spojení s rozmočeným rohlíkem, který vše přilepí, je záchrana o to těžší.

V případě úmrtí osmiletého chlapce v roce 2019 to byl rovněž párek v rohlíku, nikoli párek samotný.

Rozřešení se jako laik nedoberu, ale jedno vím jistě. Párky ve střevech už konzumovat nebudu já ani mé dítě. Rohlík či jiné výrobky z těsta by se neměly hltat. Sama jsem zažila, když se mi rozmočený rohlík přilepil na horní patro a nešel vůbec odlepit. Pak je asi skutečně těžké dostat takovou hmotu ven z dýchacích cest. A určitě se naučím i já onen Heimlichův chvat. Doufám že jej ale nebudu nikdy potřebovat.

Obdivuji maminku pětileté holčičky, která podala krásné dojemné vyjádření. Osobně si takto nečekanou ztrátu nechci vůbec představovat.

Narodila jsi se jako andílek bez křídel a už bylo na čase, abys křidélka dostala a opustila tento krutý svět. Čekej tam na nás nahoře. Maminka s tatínkem tě milovali, milují a navždy milovat budou
maminka pětileté holčičky

Jen těžko něco takového můžeme předvídat, ale co se našich nejmenších týká, buďme ostražití a poučení.

zdroj: Blesk, Novinky, Wikipedie, Extra.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz