Hlavní obsah

10 zajímavých faktů o laboratorních diamantech

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Alena Špinarová

10 zajímavých faktů o laboratorních diamantech

7. 8. 16:14

Šperky zdobené diamanty jsou považovány za luxusní klenoty, které vypovídají o vysokém společenském postavení i vytříbeném vkusu. Do popředí dostávají laboratorní diamanty, které jsou spojovány s udržitelností a šetrností k životnímu prostředí.

Článek

1. Mají vlastnosti totožné s těženými diamanty

Zdá se to až k neuvěření, ale diamanty vypěstované v laboratoři mají chemické, fyzikální i optické (včetně brilance) vlastnosti naprosto totožné s kameny vytěženými z hloubi planety Země. Rozeznat od sebe laboratorní a těžené diamanty dokáže většinou jen odborník. Obyčejná šperkařská lupa k tomu přitom nestačí, 100% spolehlivý výsledek poskytne jen přístrojová detekce.

Foto: Alena Špinarová

10 zajímavých faktů o laboratorních diamantech

2. Technologie výroby je známá již více než 100 let

Využití laboratorních diamantů ve šperkařství je sice záležitostí posledních několika let, a tak vás možná překvapí, že historie technologie jejich výroby sahá až do konce 19. století. Už v roce 1892 vytvořil francouzský chemik Henri Moissan metodou CVD (Chemical Vapor Deposition) první syntetický kámen, a to konkrétně moissanit. První laboratorní diamant byl vyroben v roce 1954 metodou HPHT (High Pressure High Temperature), která za vysokého tlaku a teploty simuluje přírodní podmínky vzniku diamantů. Až technologický pokrok v minulých letech ovšem umožnil produkovat diamanty takové kvality, aby se daly používat pro klenotnické účely.

3. I vy jste už laboratorní diamant nejspíš drželi v ruce

Technologie na výrobu lab-grown diamantů se postupně zlepšovaly, a tak se začaly kameny vypěstované v laboratorních podmínkách hojně používat v mikroelektronice, komunikačních technologiích a laserových přístrojích. Pokud jste tedy měli dojem, že jste se s laboratorními diamanty ještě nesetkali tváří v tvář, pravděpodobně tomu tak není, protože jsou součástí vašeho notebooku anebo auta. Kromě elektronických zařízení najdou využití také při čištění odpadních vod či řezání a leštění kovů. Mohou být také součástí ochranné vrstvy na jaderných reaktorech.

4. Představují udržitelnou alternativu těžených kamenů

Těžené diamanty, které po miliony let vznikaly v hlubokých vrstvách planety Země, jsou odjakživa spojovány nejen s luxusem, ale také s drancováním životního prostředí při jejich hlubinné těžbě. Je tedy skvělé, že máme v současné době k dispozici technologii, která nám umožňuje diamanty nejvyšší kvality vyrobit v laboratoři, aniž by docházelo k nenávratnému poškozování přírody. Faktor udržitelnosti se tak stává velmi důležitou hodnotou nejen v módě, ale také ve šperkařství.

Foto: Alena Špinarová

prsten s diamantem

5. Nejsou spojovány se vznikem konfliktů

Dalším problematickým aspektem těžených diamantů je jejich vysoce konfliktní potenciál a porušování lidských práv horníků v diamantových dolech. Naleziště diamantů se totiž často nacházejí v zemích Afriky , kde se jakožto luxusní surovina stávají rozbuškou konfliktů mezi státy, různými milicemi, a dokonce i teroristickými skupinami. Dalším z „problematických“ producentů těžených diamantů je například Rusko. V těchto zemích zároveň neexistují standardy zaručující dobré pracovní podmínky. S výrobou v laboratoři nejsou spojeny žádné z těchto etických problémů.

Foto: Alena Špinarová

zajímavosti o laboratorních diamantech

6. Jsou zhruba o 30–50 % levnější než těžené diamanty

Nezanedbatelnou výhodou diamantů vyrobených člověkem v laboratoři je jejich cena, která je zhruba o třetinu až polovinu nižší než u těžených diamantů s totožnou velikostí a dalšími parametry. Díky příznivější ceně si tak dnes může diamantové šperky dovolit mnohem více lidí.

7. Jsou dostupné v různých tvarech, velikostech i barvách

Laboratorní diamanty jsou dostupné ve všech stupních čistoty, barvách a velikostech. V laboratoři vznikají diamanty čiré, ovšem díky různým příměsím lze vyrobit i barevné. Za pomocí dusíku, boru, působení vyššího tlaku či radioaktivního gama záření tak vznikají například i modré, zelené, růžové a žluté diamanty.

Foto: Alena Špinarová

snubní prsteny s diamanty

8. Jejich množství je neomezené

Dostupné množství laboratorních diamantů je prakticky neomezené. Sofistikované výrobní metody sice stojí na dodání krystalu diamantu, který se poté zvětšuje, ovšem tento krystal může být původem jak z nitra Země, tak z laboratoře. Metoda výroby je tak spíše otázkou vyspělé technologie a dostatku dalších surovin a energie. To je dobrá zpráva i vzhledem k tomu, že globální trh s vypěstovanými diamanty neustále roste. V roce 2022 byl oceněn na 22,45 miliardy amerických dolarů a podle prognóz by v roce 2028 měl dosahovat hodnoty 37,32 miliardy amerických dolarů.

9. Jsou milované celebritami

Témata udržitelnosti a ochrany životního prostředí jsou velmi důležitá pro spoustu známých osobností. K velkým propagátorům laboratorních diamantů tak patří i celebrity jako Rihanna, Lady Gaga, Emma Watson, Leonardo DiCaprio a spousta dalších. Důrazem na ekologické a etické aspekty pak slavné osobnosti inspirují své fanoušky, aby hledisko udržitelnosti zohledňovali například i při nákupu šperků.

Foto: Alena Špinarová

10 zajímavých faktů o laboratorních diamantech

10. Jsou hodnoceny podle stejných parametrů

Nezávislé instituce vydávající certifikáty k drahým kamenům, z nichž nejznámější jsou IGI (Mezinárodní gemologický institut), HRD a GIA, hodnotí těžené i laboratorní diamanty podle stejných parametrů. U lab-grown diamantů je v certifikátu kromě jejich původu uvedena navíc také metoda, kterou byl konkrétní kámen vyroben (tedy HPHT, nebo CVD).

Foto: Alena Špinarová

Laboratorní diamanty číslo

Laboratorní diamanty jsou nepochybně symbolem šperkařství budoucnosti. Šperkařství, ve kterém budou luxus a kvalita materiálů stejně důležité jako ohled na životní prostředí. V Česku se výrobě klenotů zdobených lab-grown diamanty začala jako první věnovat Gaqbriela Dědičková a její značka TIAMI. Pokud vás ekologická a etická alternativa těžených diamantů zaujala, je nejvyšší čas pořídit si originální ručně vyráběný český šperk – třeba právě u TIAMI.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz