Hlavní obsah

Laboratorní diamanty: Mýtus versus realita

Foto: Tereza Najmanová Tiami

Laboratorní diamanty v brilantním brusu – vizuálně nerozeznatelné od přírodních, ale s jasným původem a ohleduplným dopadem na planetu.

V posledních letech zažíváme prudký nárůst zájmu o laboratorní diamanty. Jedni je oslavují jako revoluci ve šperkařství a etický luxus, druzí k nim přistupují s nedůvěrou. Srovnejme nejčastější mýty o laboratorních diamantech s fakty.

Článek

Mýtus č. 1: Laboratorní diamanty nejsou pravé diamanty

Realita: Laboratorní diamant je z chemického i fyzikálního hlediska zcela totožný s vytěženým diamantem. Je tvořen uhlíkem uspořádaným v krystalické mřížce a vyznačuje se stejnou tvrdostí, lomem světla i leskem. Jediný rozdíl spočívá v místě vzniku: jeden vznikl přirozeně v zemi, druhý za kontrolovaných podmínek v laboratoři. Když to přirovnáme k lidem, řekli byste o dítěti, které se narodilo díky umělému oplodnění, že není skutečný člověk? Stejně tak ani laboratorní diamanty nejsou méně pravé – vznikly jinak, ale mají stejné vlastnosti i krásu jako ty z přírody.

Foto: Alena Špinarová

Přívěsek ze 14kt bílého zlata Pure Line s 9 laboratorními diamanty

Mýtus č. 2: Laboratorní diamanty nejsou tak hodnotné

Realita: Hodnota diamantu se neurčuje podle jejich původu, ale hlavně podle tzv. 4C: karátové váhy (carat), barvy (color), čistoty (clarity) a brusu (cut). Laboratorní diamanty mohou dosahovat naprosto výjimečných kvalit, které jsou v přírodě extrémně vzácné. Navíc jsou laboratorní diamanty cenově dostupnější, protože jejich produkce je efektivnější a ekologicky šetrnější. Kvalitní laboratorní diamanty jsou navíc stejně certifikovány nezávislými gemologickými institucemi, jako je IGI nebo GIA, jako jejich přírodní protějšky.

Mýtus č. 3: Laboratorní diamanty nejsou z hlediska ekologie ani etického přístupu lepší volbou

Realita: Těžba diamantů je spojena s devastací krajiny, vyčerpáváním zdrojů a často také s porušováním lidských práv. Laboratorní diamanty vznikají bez nutnosti hlubinné těžby a jejich uhlíková stopa je (zejména při využití obnovitelných zdrojů) podstatně nižší. Proto jsou ideální volbou pro uvědomělé spotřebitele, kterým záleží na přírodě i lidech.

Foto: Alena Špinarová Tiami

Zlatý prsten Shining Star s laboratorním diamantem

Mýtus č. 4: Každý pozná rozdíl

Realita: Laboratorní diamanty nejsou vizuálně rozeznatelné od vytěžených. Rozdíl lze zjistit pouze pomocí specializovaných laboratorních testů, které detekují specifické stopy po procesu vzniku. To znamená, že z hlediska krásy, lesku a věrohodnosti jsou si tyto dva typy diamantu rovnocenné.

Foto: Alena Špinarová

Snubní prsteny s laboratorními diamanty

Mýtus č. 5: Laboratorní diamanty nejsou tak unikátní jako ty vytěžené

Realita: Unikátnost nemusí nutně znamenat nepravidelnost nebo náhodu přírodního vývoje. Laboratorní diamanty mohou být naopak unikátní svou výjimečnou čistotou, precizním brusem nebo důrazem na design šperku, do kterého jsou zasazeny. Navíc každý diamant, ať už vznikl v přírodě nebo v laboratoři, je vybaven vlastním certifikátem a jedinečnými parametry – žádné dva nejsou úplně totožné. Skutečná jedinečnost se tedy netýká jen původu, ale i příběhu, který si se šperkem nese jeho nositelka.

Foto: Tereza Najmanová Tiami

Zlatý flexi náremek s laboratorními diamanty

Shrnutí: Proč miluje laboratorní diamanty

Laboratorní diamanty nejsou náhražkou, ale rovnocennou alternativou k těm vytěženým – s výhodami pro vaši peněženku, svědomí i styl. Krása má jít ruku v ruce s hodnotami a šperk může vyjadřovat nejen vkus, ale i postoj. Pokud hledáte šperk, který září nejen navenek, ale i uvnitř, potom zvolte ten s laboratorním diamantem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz