Hlavní obsah
Knihy a literatura

Hübl si zdařile utahuje z levicových pošuků, jeho kniha je hlavně napínavý román

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Aleš Borovan/Borovan.cz
20. 3. 11:44

Při vydání posledního románu Opona spisovatele Ondřeje Hübla (tituly Hod mrtvou labutí a scénář k TV seriálu Zkáza Dejvického divadla) cca před rokem se autor stal terčem zejména levicových recenzentů, že prý zbytečně oživuje strašáka komunismu.

Článek

To znamená dvě věci: za prvé, že Hübl trefil do černého a hýkání potrefených ideologů z řad současných neomarxistů se stalo jednou z nejkvalitnějších složek marketingové kampaně k uvedení Opony na trh.

Za druhé, že zmínění recenzenti knihu nedočetli do konce. Ano, úvodní zápletka je postavena na snaze otce-kapitalisty ukázat své poblouzněné dceři, která snad v mladickém idealismu, snad v mezigeneračním vzdoru upadla do pasti levičáctví (možná naivního, ale bezpochyby jako obvykle pózerského a pokryteckého), realitu reálného socialismu tím, že jí vezme na výstřední zájezd do fiktivního socialistického města ve fiktivní socialistické epoše. Výlet zahrnuje vše, co si pamatujeme před rokem 89 - politické procesy, kolektivizaci zemědělství, bídu všedního přežívání, buzeraci na celnicích, dřinu v dolech, fanatické soudruhy, fízlování i budovatelské divadelní hry.

Postupně se však dystopická hra na „socialismus“ rozostřuje a rozpíná do napínavého dystopického thrilleru a čtenář postupně ztrácí jistotu, co je ještě hra v rámci edukativní dovolené a co je drsná skutečnost, ve které jde podle všeho o pořádný balík a o život.

Opona je především skvěle napsaná, zábavná kniha, která se čte jedním dechem. Hüblův styl v sobě umně kombinuje dobře dávkované napětí, nápadité a relativně překvapivé zvraty, ironii, černý humor, ba i grotesku. Praxe reklamního textaře pak dala Hüblovi cit pro výborně postavené, živé dialogy. K tomu připočteme invenční námět a výborně vystavěnou atmosféru socialistického živoření a levičáckého bažení po moci, v jejichž kulisách autor rozehrává nevšední detektivku. To vše dělá z Hüblova románu jednu z nejzajímavějších českých beletrií roku 2022.

www.borovan.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Opona

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz