Hlavní obsah

Ministr Baxa tlačí na radu ohledně „registru youtuberů“. Porušil zákon?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Foto: se svolením ministerstva kultury ČR

Ministr kultury za ODS Martin Baxa, který proslul řadou kontroverzních tahů - status umělce, dotace pro ziskové videohry a produkty ziskových televizí, navýšení koncesionářských poplatků bez analýzy - se řítí do zajímavého politického průšvihu.

Článek

Čerstvý skandál s možným „registrem youtuberů“, který začala vyžadovat vysílací rada, naštval stovky tisíc voličů, navíc je zde podezření z porušení zákona. Chronologicky: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ve čtvrtek 21. listopadu vydala tiskovou zprávu, ve kterém oznámila, že pro youtubery, podcastery, tiktokery atd. vznikla povinnost registrovat se právě u rady. „Směrnice, která byla do českého právního řádu transponována prostřednictvím zákona č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, v aktuálním znění, se vztahuje rovněž na fyzické osoby, které vytvářejí audiovizuální mediální obsah (např. vloggeři, influenceři) a nabízejí jej na platformách typu Instagram, Facebook, TikTok apod., pokud jimi poskytovaná služba naplňuje definiční kritéria audiovizuální mediální služby na vyžádání.“

„Pokud tvůrce audiovizuálního mediálního obsahu uvedená kritéria splňuje, pak je jeho povinností oznámit poskytovaní služby dozorovému orgánu, kterým je v Česku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.“ Pod tiskovou zprávou je podepsaný šéf RRTV Václav Mencl (rovněž ODS).

Následně vznikl na sítích obrovský rozruch spojený s protesty a výsměchem některých dotčených podcasterů. „Jenom abyste pak nebyli všichni smutní třeba, ale u nás nebude nikdo z ODS až do voleb, nebo dokud tuhle kokotinu neuvedete do normálního stavu,“ uvedl Petros Michopulos z podcastu Kecy & Politika.

Vyděšený Baxa na pátek 22. listopadu odpoledne svolal tiskovou konferenci, na které se vůči tahu RRTV ohradil. „Byl vyvolán mylný dojem, že se nyní nově musejí u RRTV evidovat všichni youtubeři a influenceři, což neodpovídá skutečnosti. Pouze poskytovatelé takové služby, která splňuje všechny znaky definice audiovizuální mediální služby na vyžádání podle § 2 odst. 1 a 2 zákona č. 132/2010 Sb., mají povinnost evidence upravenou v českém právním řádu již od roku 2010 (podrobněji zákon viz dole, pozn. aut.),“ uvedl Baxa. „S panem předsedou RRTV jsem dnes o celé situaci hovořil. Budeme s RRTV jednat, aby vydali srozumitelné pokyny, které jasně stanoví, kdo se registrovat má a nemá.“

Jenže tím se ministr kultury dostává nebezpečně blízko oblasti, kterou si řada lidí vyloží jako porušení zákona. Podle zákona 231/2001 o provozování rozhlasového a televizního vysílání: „Při svém rozhodování postupuje Rada nezávisle. Řídí se pouze právními předpisy, mezinárodními smlouvami, které jsou součástí právního řádu České republiky, a přímo použitelnými předpisy Evropské uniepři svém rozhodování nevyžaduje ani nepřijímá pokyny od jakéhokoli orgánu veřejné moci ani od žádné fyzické nebo právnické osoby.“

Baxa na síti X dokonce výslovně uvedl: „Vyzval jsem radu, ať tuto informaci stáhne.“ Pokud tak RRTV učiní či pokud své rozhodnutí ohledně registru youtuberů bude nyní revidovat, bude zjevné, že tak došlo na nátlak ze strany ministra kultury Martina Baxy případně ze strany dalších politiků. Což je v přímém rozporu se zákonem.

I ve svém vyjádření z pátku ministerstvo kultury odkazuje na zákon o audiovizuálních službách na vyžádání 132/2010. Zde se uvádí, že:

  • audiovizuální mediální službou na vyžádání je služba informační společnosti (doplnění, kdo je informační společnost viz dole), za kterou má redakční odpovědnost poskytovatel audiovizuální mediální služby na vyžádání a jejímž hlavním účelem nebo hlavním účelem její oddělitelné části je poskytování pořadů veřejnosti za účelem informování, zábavy nebo vzdělávání, a která umožňuje sledování pořadů v okamžiku zvoleném uživatelem a na jeho individuální žádost na základě katalogu pořadů sestaveného poskytovatelem audiovizuální mediální služby na vyžádání
  • pořadem se rozumí pohyblivá obrazová sekvence se zvukem nebo bez zvuku, která bez ohledu na svou délku představuje jednotlivou položku v katalogu pořadů a jejíž podoba a obsah jsou srovnatelné s podobou a obsahem televizního vysílání, zejména celovečerní film, videoklip, záznam sportovní události, situační komedie, dokumentární pořad, pořad pro děti nebo původní tvorba
  • redakční odpovědností je výkon rozhodujícího vlivu na výběr pořadů a jejich uspořádání v katalogu pořadů
  • poskytovatelem audiovizuální mediální služby na vyžádání je podnikající fyzická nebo právnická osoba, která určuje způsob organizace audiovizuální mediální služby na vyžádání a má za tuto službu redakční odpovědnost

Zákon 480/2004 o některých službách informační společnosti uvádí:

  • službou informační společnosti jakákoliv služba poskytovaná elektronickými prostředky na individuální žádost uživatele podanou elektronickými prostředky, poskytovaná zpravidla za úplatu; služba je poskytnuta elektronickými prostředky, pokud je odeslána prostřednictvím sítě elektronických komunikací a vyzvednuta uživatelem z elektronického zařízení pro ukládání dat

Z výše uvedeného pak není jasné, na čem Baxa konkrétně zakládá své přesvědčení, že se příslušné pasáže zákonů nevztahují na velkou část podcasterů a youtuberů, jejichž obsah již dávno konkuruje televiznímu vysílání. Kupříkladu nedávno jsme uvedli, že se do terestrického vysílání dostal kanál DVTV Extra, jehož obsah je sestaven hlavně z produkce známých podcasterů. Pro vysvětlení jsme se obrátili na tiskovou mluvčí ministerstva kultury Janu Malíkovou, ta však jen v SMS odkázala na tiskovku z páteční konference.

www.borovan.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz