Hlavní obsah
Umění a zábava

Kinotrhák Avatar: The Way of Water v Česku překračuje metu 100 milionů tržeb

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: falcon
28. 12. 2022 9:13

Těžkotonážní blockbuster režiséra a producenta Jamese Camerona Avatar: The Way of Water (foto) dle očekávání kraluje českým i světovým kinům.

Článek

V České republice se jen několik dní od premiéry přehoupne přes byznysovou metu 100 milionů korun tržeb z prodaných lístků. Avatar 2 vstoupil do tuzemských kinosálů 15. prosince. Na konci uplynulého víkendu (2 týdny promítání) tržby překročily hranici 90 milionů tržeb, návštěvnost dosáhla 460 tisíc lidí. Znamená to, že při tomto tempu objem 100 milionů padne někdy v těchto dnech.

Pro srovnání: první Avatar (2009) dosáhl obdobných čísel - tržby přes 90 milionů korun a návštěvnost 580 tisíc - po čtyřech týdnech promítání v tuzemských kinech. Dnešní síť kin v Česku je rozsáhlejší než před 13 lety, navíc Avatar 2 se nyní promítá najednou ve 160 kinech, na konci roku 2009 u prvního Avatara to bylo 40 kin. Silnou roli hraje i vyšší průměrná cena lístku.

Sequelu avatarské ságy (recenze zde) se daří i globálně. Za několik dní by celosvětové tržby za prodej kinovstupenek měl překročit jednu miliardu dolarů (aktuálně přes 960 milionů). Z celkové sumy na Severní Ameriku připadá 293 milionů, na čínský trh přes 104 milionů. Úspěchem podle Camerona bude překročení úrovně 2 miliard. První Avatar (všechna uvedení) doposud prodal kinovstupenky za 2,923 miliardy dolarů, čímž se zařadil na první místo žebříčku nejvýdělečnějších blockbusterů. Z celkové sumy připadá 785 milionů na severoamerický trh, zbylých 2,138 miliardy na mezinárodní trhy.

www.borovan.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz