Článek
V tomto ohledu má nově zvolený prezident Petr Pavel (na fotce vpravo) co vysvětlovat. Již nyní je jasné, že tvůrcem nového „prezidenta Pavla“ a klíčovým člověkem v zákulisí „nového“ Hradu je dlouholetý lobbista Petr Kolář. Ostatně se s tím v několika rozhovorech hned po volbách ani netajil. To on v generálovi Pavlovi objevil skrytý „diamant“ a vybrušoval jeho hrany, on sháněl důležité sponzory a kontakty, mediálně i vědomostně generála školil. Nyní mu bude hlavním rádcem a poloukrytým člověkem v pozadí, který do značné míry bude určovat budoucí postoje a politické tahy prezidenta Pavla.
Kolář je hlavní silnou stránkou a současně velkou slabinou Petra Pavla. Bez Koláře by Pavel pomýšlel maximálně na kandidaturu do místního zastupitelstva v domovském Černoučku na Roudnicku (a možná ani to ne). Kolář je současně velkou koulí na noze nového prezidenta, která jej bude pomalu stahovat do bažin ošklivých a velmi vážných podezření. Hlavním problémem je Kolářovo angažmá v obří americké lobbistické firmě Squire Patton Boggs (SPB; Kolářovo zařazení zde). Již Kolářův postoj, že nebude prozrazovat své klienty v rámci SPB za posledních deset let, je naprosto skandální a neudržitelný. Kolář coby tvůrce nového prezidenta v tomto ohledu musí být naprosto otevřený a transparentní.
Mnohem větším průšvihem jsou v kontextu českých prezidentských voleb někteří vysoce problematičtí klienti Squire Patton Boggs. Podle renomované agentury Reuters SPB dlouhé roky dělala pro ruskou strategickou firmu Gazprombank (viz zde). Byť tato práce nebyla nepřetržitá, byly tam přestávky, viz zde. Největší vlastník banky Gazprom (bližší podrobnosti o vztahu obou firem zde nebo zde ) je považován za strategický nástroj ruského diktátora Vladimira Putina (vlevo; oficiálně Gazprom vlastní z 50ti procent plus jedna akcie ruská vláda), ovlivňující ekonomiku a politické prostředí v zemích, které Rusko považuje za svou vlivovou zónu. Tedy včetně České republiky. Prezident, jehož (spolu)tvůrce a blízký spolupracovník pracuje ve firmě, jejímž klientem byla donedávna putinovská strategická firma, je obřím rizikem a bezpečnostním průšvihem Česka. Mnohem větším než byl Zemanův Nejedlý.
A není to jen Gazprom/Gazprombank. Další renomované medium Washington Post před časem psalo o tom, že SPB měla dělat rovněž pro „ruské oligarchy, ruské banky nebo čínské technologické firmy“ (článek zde). Podle americké databáze lobbistů pod Clerk of the House a Secretary of Senate je aktuálním klientem SPB i koncern Westinghouse, který si brousí zuby na lukrativní kontrakt v Česku - dostavbu Dukovan (zde jedna z menších jaderných zakázek z nedávné doby). Člověk, spojovaný s takovou firmou, zvláště v období ruské agrese nebo v době přípravě mnohamiliardového superkontraktu v Česku, nemá v okolí českého prezidenta co dělat. Absolutně.
Před Petrem Pavlem je tak obtížně řešitelný problém. Buď si Koláře nechá ve svém poradenském zázemí, bude ignorovat obří bezpečnostní riziko a tím potvrdí pozici nesvéprávné Kolářovy loutky. Anebo, a to bude ta lepší možnost, se svého stvořitele zbaví. Má na to generál koule a může se vůbec Koláře zbavit? Česká republika teď takové „prezidentské koule“ potřebuje.