Hlavní obsah
Názory a úvahy

Poslanecký výbor by se měl zabývat podnětem k legislativě omezující cenzuru na Facebooku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: SOSP
11. 12. 2022 10:22

Cenzura ze strany sociálních sítí jako je Facebook, Twitter (aktuální skandál ukazuje, jak zaměstnanci Twitteru svévolně vytvářeli blacklisty, omezovali viditelnost účtů atd.) se stává čím dál vážnější hrozbou pro veřejnou debatu a demokracii.

Článek

Autoři petice proti omezování svobody projevu na sociálních sítích tento týden v petičním výboru Poslanecké sněmovny probírali požadavky na legislativní patření, která by české občany bránila před nebezpečnými cenzurními praktikami sociálních sítí. Petici podepsalo přes 25 tisíc lidí. Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP; na fotce Daniel Vávra), která za peticí stojí, aktuálně registruje přes 780 případů cenzurovaných příspěvků českých občanů na sociálních sítích.

SOSP navrhuje zákonem přinutit velké technologické společnosti jako Facebook, Twitter atd., aby si v České republice zřídily odpovědný subjekt/pobočku, která bude právně zodpovědná za činnost platformy. „Bude možné ji žalovat, předvolat její zástupce před parlamentní výbory nebo pobočku účinně pokutovat a pokutu vymáhat v rámci českého právního systému.“

Autoři petice dále vládě navrhovali, aby v rámci veřejné správy „zajistila kapacity, které by se zabývaly případy občanů i právnických osob, jimž digitální platformy zasáhly (např. mazáním příspěvků nebo blokováním profilů) do uživatelského obsahu chráněného svobodou projevu“. Vláda by do svého Legislativního plánu měla rovněž zařadit navržení zákonné úpravy, která v souvislosti s přijetím Aktu o digitálních službách na úrovni EU „vytvoří rámec pro ochranu svobody projevu s efektivním vymáháním povinností platforem ze strany českého úřadu, např. národního koordinátora digitálních služeb“. Petiční výbor nakonec doporučil, aby se tématem nadále zabýval volební výbor sněmovny.

www.borovan.cz

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz