Článek
Vážený pane předsedo vlády,
není to poprvé, kdy je stát vydírán zájmovou skupinou zdravotníků.
Dneska jsou to mladí lékaři.
Vypověděli přesčasové služby, které jim byly navýšeny ze 416 na 832 hodin ročně, aby byly v souladu se zákoníkem práce. Kdybych byl mladý lékař, který se chce seberealizovat, věnovat se rodině, asi bych také protestoval.
Toť konstatování.
Ale tady je realita.
Ø Přislíbil jste pro rok 2024 navýšení platů zdravotníkům o 9,8 miliard korun. Dle posledních informací o 5 – 15 tis. Kč na jednoho lékaře. Podotýkám, že horní mez navýšení je takřka ve výši minimální mzdy!
Ø Údajně nejde o peníze ze státního rozpočtu. Zaplatí to zdravotní pojišťovny z navýšení úhradové vyhlášky? Ty peníze jim asi budou chybět. Bude se v dalších letech zvyšovat odvod na zdravotní pojištění od zaměstnanců a zaměstnavatelů? Poroste úhrada státu za státní pojištěnce?
Ø Byly schváleny 24 hodinové služby lékařů.
Pokud jsem to dobře pochopil, lékař po ambulanci (asi ne po operačním dnu) zůstává na oddělení jako garant lékařské péče „pokud by byl nějaký problém“.
V rozhovoru s viceprezidentem lékařské komory p. Janem Přádou v Deníku ze dne 24. 11. 2023 jsem se dočetl, že cituji: „Byla to standardní 26 hodinová služba, takže jsem to zvládl s několika pauzami pár hodin spát, ale kvalitní spánek to určitě nebyl“.
V rozhovoru pro ČT uvedla jiná lékařka, že se na noční směně vyspala jen 5 hodin.
Placený spánek v režimu přesčasové práce? To ty přesčasy narůstají!
Ø Nevadí to vám, předsedovi vlády, a ministru zdravotnictví? Srovnejte to s řidiči autobusů, kterých je také málo. Co kdyby si během pracovní doby „zdřímli“ a dopravní prostředek neřídili (nedej Bože řídili)?
A všichni jiní zaměstnanci, kteří mají „nárok“ na 30 minut přestávky v práci, která se nezapočítává do placené odpracované doby?
Jsou lékaři rovní mezi rovnými?
Ø A to jsou připraveni pokračovat s vydíráním typu doživotní renty?
Ø V této korespondenci nechci hodnotit délku čekání na odbornou péči a její kvalitu. Tragédie.
Ø Pokud člověk není v ohrožení života, jsme my, pacienti, rukojmími lékařů. Nemají na nás čas. Zanedbává se prevence, odborná vyšetření, na které pošle praktický lékař. Díky nedostupnosti odborné lékařské péče pak pacient čeká na stav, kdy jej do nemocnice odveze přivolaná lékařská pomoc. Pak se mu dostane příslušné péče včetně odborných vyšetření a hospitalizace. A to stojí peníze a dobu lékařů, kteří službu zajišťují.
Ø Je to špatně nastavený systém.
Na závěr:
Vážený pane předsedo vlády,
prosím o zaslání odpovědi na níže položené otázky:
1. Jak se projeví navýšení platů lékařům v roce 2014 o 9,4 miliard korun českých na snížení přesčasové práce.
Výpověď přesčasové práce (včetně času na spaní) bylo předmětem
protestu.
2. Jak se zvýšení platů lékařům projeví v dostupnosti lékařské péče a snížení čekací doby na odborná vyšetření a operace?
Mám za to, že navýšení peněz lékařům (což nebylo prioritním podmětem protestu) není řešením stavu poskytované lékařské péče.
Mám za to, že přidané peníze nenahradí spící „přesčasové lékaře“.
3. S „jídlem roste chuť“. Požehnáte renty lékařům? To by bylo dvakrát „za čarou“.
Dovoluji si predikovat jednání s pedagogy.
Pan ministr školství se nedohodne, vy najdete řešení a miliardy přidáte. Nejde to z „vašich peněz“. Úsporný balíček to snese?
Znám obec, která za každou cenu „drží“ školu 1. až 5. stupeň. Vyučují zde 2 učitelky v „malotřídkách“ jako za 1. republiky. To tedy musí být kvalita výuky! Konkrétně žáků ve 4. třídě jsou slovy jen dva! Při tom 3 velké školy jsou jen 4 kilometry daleko.
Zamyslel se někdo nad tím, kolik stojí zbytečný provoz školy, platy učitelkám, vybavení tříd, než se opět nechá vydírat, a bude plýtvat miliardami?