Hlavní obsah
Názory a úvahy

Názor k poplatkům pro ČT a ČRo, s přívlastkem média veřejné služby

Foto: Seznam.cz

Jakou částkou přispějeme „médiím veřejné služby“?

Média veřejné služby ČT a ČRo jsou dnes prakticky bez kontroly. Závěrečný účet ke schválení předkládá Poslanecké sněmovně a Senátu Rada České televize a Rada Českého Rozhlasu. NKÚ není oprávněn provádět kontroly hospodaření zmíněných institucí.

Článek

Cituji z webu ČT: Česká veřejnoprávní televize je médium veřejné služby, zřízená v roce 1992 zákonem. Tedy v době, kdy v ČR měla „monopol“.

V roce 1994 však přibyly soukromé televize Nova a Prima s celoplošným pokrytím a to zcela zdarma pro všechny diváky. Odliv diváků ČT byl logickým vyústěním situace na trhu.

Dneska všechny televize nabízejí zpravodajství, politické diskuze, analýzy průzkumů veřejného mínění, komentáře, podkasty. Nad vším děním bdí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání - je tedy zárukou korektnosti obsahu.

A tady padá „kosa na kámen“. ČT se obhajuje tím, že ona jediná je tou institucí, která bude informovat nezávisle a pravdivě. Jedním dechem tvrdí, že na to má málo peněz. Stanice Prima zařadila do svého vysílání CNN Prima News. Mám za to, že pokud by informace, šířené touto stanicí nebyly objektivní, Rada by zasáhla.

Zamysleme se nyní nad rozpočty a počty zaměstnanců zmiňovaných televizí – ČT, Nova, Prima. Jednoznačně má největší rozpočet Česká televize, který hradíme jako všichni občané ČR, protože je na to zákon. Česká televize má také největší počet zaměstnanců. Při tom má nejméně vysílacích kanálů.

Teď na chvíli odbočím a dovolím si srovnání České televize s Českou poštou. Obě fungují na základě platných zákonů ČR, byť každá pod jiným ministrem:

  • Česká pošta, jako ztrátový podnik zavírá pobočky, Česká televize jako za socialismu financuje 3 televizní studia – Praha, Brno, Ostrava, které byly asi opodstatněné v době vzniku ČT v roce 1957, kdy signál bylo možné šířit asi na omezenou vzdálenost (domněnka). Stále však platíme 3 ředitelé regionálních studií, 3 hromady dalších jejich ředitelů, jejich náměstků, šéfredaktorů, budov, jejich provoz, vybavení technikou. Model starý 67 let. Ten výčet není zdaleka konečný, je to pouze příklad.
  • Česká pošta snižuje počet zaměstnanců, Česká televize za posledních 10 let je na stejných číslech, tedy cca 3.000 lidí v kmenovém stavu. Přesto nemalou částku platí externistům, kteří pořady a vstupy prodávají.
  • Služby České pošty využívá stále méně lidí. Služby zdražuje, dobu doručení prodlužuje (standardní psaní má dnes dodání do 5-ti dnů), jak jsem zaznamenal, doručení balíku i dopisů bude opět dražší (zdroj Novinky.cz z 31.1.2025). Občan ČR služby České pošty může využít dle vlastního uvážení, tedy zaplatí avízovanou cenu, nebo službu objedná jinde. V případě České televize tomu tak není. Je zákonem povinen platit.

Vrátím se k České televizi a projednávání novely, jejíž součástí je navyšování poplatků za ČT a ČRo.

Řeší se prioritně ČT, opomíjí se ČRo, kdy sledovanost ČRo oproti ČT je marginální. Přesto ČRo vysílá 11 kanálů! Poslechovost ČRo dlouhodobě „válcují“ privátní stanice se zajímavějším a vyváženým obsahem. Jsou na nich zprávy, dopravní informace, rozhovory, soutěže, příjemná hudba. Zadarmo pro posluchače.

V úvodu jsem citoval zákon, který ČT jako jedinou televizi, existující v ČR, nominoval v roce 1992 (tedy před 33 lety) na médium veřejné služby, která tehdy neměla konkurenci a byla jediným zdrojem obrazového zpravodajství. Tehdy to dávalo smysl, nebyla konkurence.

Pakliže se dnes ČT hodlá „zeštíhlit“ zrušením 3 vysílacích kanálů, s generálním ředitelem souhlasím.

Ať vysílá médium veřejné služby zpravodajství, které bude objektivní a nezávislé.

Ať je ČT financována jako jiné veřejné služby, pokud to dobře chápu, jako záchranná služba, hasiči, vojsko apod. Státní kasa zaplatí 1-2 miliardy korun za objektivní zpravodajství. (Stejná cena, zaplacená státem, za snížení „uhlíkové stopy“ chemičkou BorsodChem MCHZ, ovládané čínským státem).

Pokud se bude chtít ČT věnovat jiným zájmovým žánrům, nechť jsou provozovány jako placené kanály nebo streamovací služby, jaké má Prima (Prima+ za 149,- Kč měsíčně) nebo Nova (Voyo za 159,- Kč měsíčně).

Nejsem odborníkem v oblasti televizního vysílání. Jsem jeho uživatelem. A právě proto jsem si dovolil sepsat svůj názor, coby diváka, odsouzeného zákonem k placení služby, kterou nepotřebuji.

Příspěvek bych uzavřel úvahou.

Česká pošta je zřízena zákonem, musí v tomto státě existovat. Sama rozhoduje o cenách svých služeb a jejich kvalitě. Občanu ČR je však ponechána volba, zda tyto služby bude využívat.

Česká televize je taktéž zřízena zákonem. Jako občanu ČR mi však není dána volba, zda služeb chci nebo nechci využívat, je mi nařízeno platit.

Nerad bych se dožil doby, kdy bude „na stole“ vládní návrh na zavedení měsíčních poplatků pro ztrátovou Českou poštu. Nejsem poradcem Vlády, doufám, že se toho nápadu nikdo „nechytne“.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám