Hlavní obsah

Maestro, který řekl ne Clintovi Eastwoodovi. A pak toho litoval

Foto: Georges Biard, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21288724

Když vám zavolá Clint Eastwood s nabídkou, neřeknete ne. Jenže hudební skladatel Ennio Morricone to udělal. A o mnoho let později přiznal, že to byla jedna z největších chyb jeho života.

Článek

Vlastně si v rozhovoru pro BBC v roce 2014 sypal popel na hlavu. „Chyběla mi velká příležitost… a opravdu mě to mrzí,“ řekl doslova. Magazín Time pak tuhle jeho zpověď popsal jako ztracenou spolupráci dvou legend. Kdo byl vlastně Ennio Morricone?

Z Říma na vrchol světa

Narodil se v roce 1928 v Římě do rodiny hudebníka a hospodyně. Jeho otec se živil hraním na trubku a tak malý Ennio začal na tenhle nástroj hrát už jako malý kluk. Ne proto, že by chtěl, ale proto, že to byl podle jeho otce „praktický nástroj, se kterým se dá vydělat“. Jenže na římské konzervatoři se ukázalo, že mladý student má také nadání ke komponování a nikoli pouze šikovné prsty.

První filmová hudba

Ta oficiálně první, kterou Ennio Morricone složil, byla hudba ke snímku „Il Federale“ (Federál) z roku 1961, který režíroval Luciano Salce. Jednalo se o satirickou komedii o fašismu, a i když tenhle film dnes zná málokdo. Morriconeho styl už tady začínal nabírat obrysy a charakterizovat se citem pro náladu scény, rytmem a jakousi ironií. S režisérem Salcem pak Morricone spolupracoval ještě na pár dalších filmech, dokud nepřišel zlomový moment, který ho vynesl k výšinám: spolupráce se Sergiem Leonem o tři roky později.

Věrný Apeninskému poloostrovu

Znal ho celý svět, ale on zůstával věrný Itálii, i když měl nabídky z Hollywoodu. Věděl, že by se musel přizpůsobit, a to nechtěl. Světovou slávu získal díky režisérovi Sergio Leonemu, pro kterého napsal ikonické melodie k filmům jako Hodný, zlý a ošklivý, Tenkrát na Západě nebo Pro hrst dolarů.

Věrnost nade vše

Právě Leone byl důvodem, proč Morricone v 70. letech odmítl nabídku Clinta Eastwooda ke spolupráci. Ten se v té době přesouval z pozice herce do režisérské židle. Skladatele oslovil kvůli hudbě k filmu, který chtěl odlišit od tradiční hollywoodské produkce.

Eastwoodova odpověď? Ticho

Herec a režisér Clint Eastwood se k celé věci nikdy veřejně nevyjádřil. Možná proto, že Morriconeho odmítnutí chápal. Vždyť právě ve filmech Sergia Leoneho, doprovázených Morriconeho hudbou, se zrodila jeho nejslavnější postava – bezejmenný pistolník známý z trilogie Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů a Hodný, zlý a ošklivý, která ho katapultovala mezi filmové legendy.

Druhá šance jménem Tarantino

Velikán filmové hudby Morricone získal svého prvního amerického Oscara až teprve v roce 2016. bylo to za soundtrack k filmu Osm hrozných, který režíroval Quentin Tarantino. Ten je dlouholetým fanouškem Morriconeho. V předchozích filmech jako byli Hanební pancharti, Django nebo Kill Bill používal jeho starší skladby. Až teprve u snímku Osm hrozných ho přemluvil k napsání originální hudby. Morricone tehdy složil temnou, zneklidňující muziku, která z tohoto westernu udělala téměř gotický thriller. Bylo mu 88 let.

Mistr velkého stylu s civilní tváří

Jestli pak tušíte, jaký byl Ennio Morricone v soukromí? Rozhodně nehledejte skandály, bouřlivý život a šest manželek, jak se na velkou hvězdu „sluší“. On sám byl přes šedesát let ženatý s jednou ženou, se kterou měl čtyři děti. Hudbu pro Osm hrozných jí dokonce věnoval. Neskládal u klavíru. Hudbu psal zásadně ručně na papír, většinou bez použití nástroje. Říkal, že klavír klame uši.

Když dostal Oscara, moc velkou radost z toho neměl. Víte proč? Bál se létání. Vlastně ho nenáviděl. Organizátoři ho přemluvili až na poslední chvíli, aby si pro zlatou sošku dojel osobně a nemuseli mu ji posílat poštou. Složil hudbu k více než pěti stům filmů a přesto si dokázal zapamatovat jakou melodii ke kterému filmu napsal. V šedesátých letech také skládal hudbu pro reklamy na mléko, pomerančový džus nebo zubní pastu. A některé jeho filmové skladby pak překročily hranice kinematografie právě tímto směrem. Například Chi Mai, původně napsaná pro film Maddalena, se později stala nesmírně populární díky použití v reklamách i v televizních pořadech, hlavně ve Francii. Proč se dokázal na hudbu tak soustředit? Možná proto, že miloval šachy. Dokonce byl registrovaným hráčem, psal o nich a pravidelně porážel i zkušené soupeře.

Ennio Morricone zemřel v Římě 6. července 2020 ve věku 91 let, následkem komplikací po pádu, kterým si způsobil zlomeninu stehenní kosti.

https://time.com/3642981/ennio-morricone-clint-eastwood/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ennio_Morricone

https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-19626787

https://cinephiliabeyond.org/happy-86th-birthday-ennio-morricone

https://www.mykindofitaly.com/post/ennio-morricone

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz