Hlavní obsah
Aktuální dění

Za kritiku války jí hrozí až 10 let vězení. Vrcholí Maraton psaní dopisů na pomoc politickým vězňům

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Amnesty_International
10. 12. 2022 0:00

U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv (10. prosince) vrcholí největší světová akce na ochranu lidských práv Maraton psaní dopisů. Kampaň na pomoc politickým vězňům už podvanácté pořádá česká pobočka Amnesty International.

Článek

Ruská umělkyně, které hrozí až 10 let vězení za to, že nahradila cenovky v petrohradském supermarketu protiválečnými hesly. Trojice bratrů, kteří byli za kritiku autoritářského režimu v Íránu uvězněni a jeden z nich dokonce popraven. Nebo právnička a obhájkyně lidských práv z Hongkongu, které za připomenutí obětí masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989, hrozí mnoho let vězení. To jsou některé z případů, za které je možné napsat dopisy v rámci letošního ročníku akce na pomoc politickým vězňům Maraton psaní dopisů, který každoročně pořádá organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Cílem celosvětové kampaně, která vrcholí na Mezinárodní den lidských práv (10. prosince) je zapojit veřejnost a napsat miliony dopisů na pomoc konkrétním politickým vězňům, nespravedlivě pronásledovaným či mučeným z různých koutů světa. Akce se postupně stala největší lidskoprávní kampaní na světě a již 12 let ji pořádá i česká pobočka hnutí Amnesty. Maraton psaní dopisů navazuje na podobné dopisové aktivity, které Amnesty organizuje již od svého vzniku v roce 1961.

Jedním z letošních případů je ruská umělkyně Alexandra Skočilenko. Jako vyjádření nesouhlasu s ruskou invazí na Ukrajinu nahradila cenovky v petrohradském supermarketu protiválečnými hesly a informacemi o probíhající válce. Nedlouho poté vtrhli do jejího domu policisté, zatkli ji a následně obvinili. Na základě nedávno přijatého zákona, kterým chce Putinův režim trestat odpůrce války a své kritiky, jí hrozí až deset let vězení.

Mladá ruská umělkyně není jedinou, koho se mohou lidé napsáním a odesláním dopisu zastat. Příběhy všech šesti letošních případů i možnosti jak se zapojit jsou dostupné stránkách akce.

„Přibližně v každém třetím případu, který řešíme, se nám podaří prosadit zásadní změnu - ať už se jedná o zmírnění trestu, zajištění přístupu ke zdravotní péči nebo samotné propuštění,“ říká koordinátorka Maratonu psaní dopisů Žaneta Sladká. Příkladem může být burundský bojovník za lidská práva Germain Rukuki. Ten byl na základě vykonstruovaných obvinění nespravedlivě odsouzen k 32letému trestu za mřížemi. Díky velkému tlaku sympatizantů a podporovatelů Amnesty z celého světa se jeho případ podařilo vrátit před soud a Germain je nyní konečně na svobodě.

„V loňském roce se nám v Česku podařilo napsat a odeslat 22 435 dopisů, které byly doručeny úřadům nebo přímo vězněným a jejich blízkým. Zapojilo se tisíce Čechů a Češek na téměř 900 dopisových akcí po celé zemi,“ říká Žaneta Sladká a dodává, že se tak podařilo dosáhnout rekordních čísel. I letos se může veřejnost zapojit dvěma způsoby. Buďto individuálním „domácím“ psaním nebo uskutečněním dopisové akce, kam lze pozvat další účastníky a účastnice, čímž lze ještě zvýšit počet dopisů a tedy i samotný dopad. „Stoupající počet odeslaných dopisů i zapojených lidí ukazuje, že utrpení politických vězňů a dalších pronásledovaných není Čechům a Češkám lhostejný. Věřím, že by z toho měl zejména Václav Havel, který byl jedním z těch - za které jsme před rokem 1989 bojovali, velkou radost,“ dodává ředitelka české Amnesty Linda Sokačová a vyzývá veřejnost k zapojení.

Ke kampani se připojuje i řada partnerů - studentské spolky a organizace, Skaut, kulturní instituce nebo nevládní organizace zabývající se enviromentálními nebo LGBTI+ tématy a řada dalších. Mezi velké letošní partnery patří také Člověk v tísni a jeho festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, včetně platformy Promítej i ty. Vizuál letošní kampaně a spot připravila kreativní komunikační agentura VMLY&R Prague.

Amnesty International je apolitické a nezávislé hnutí monitorující porušování lidských práv a svobod. Zastává se utlačovaných, vězňů svědomí, nespravedlivě pronásledovaných a vede akce proti bezpráví. Hnutí Amnesty na svůj výzkum stavu lidských práv ani své akce nepřijímá prostředky od vlád ani států a uplatňuje přísná pravidla pro přijímání finančních darů. Hlavním zdrojem financování jsou pravidelné měsíční příspěvky dárců a dárkyň.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz