Hlavní obsah

Skutečné důvody anexe Krymu a války na Ukrajině

Ruský režim zdůvodňuje anexi Krymu a nyní i obsazení oblastí Ukrajiny ochranou rusky mluvícího obyvatelstva. Skutečný důvod je však jinde.

Článek

Jak víme, Rusko se snažilo vybudovat závislost jiných zemí na dodávkách ropy a plynu.Tyto dodávky, respektivě příjmy z nich tvoří až polovinu příjmů ruského státního rozpočtu. Jde o obrovské peníze. Avšak v letech před anexí Krymu, tedy v letech před rokem 2014 se objevila další obrovská naleziště plynu právě pod Krymem a v Donětské a Luhanské oblasti. A to tak velká ložiska, že Rusku vyroste konkurence a Ukrajina tíhnoucí k západu, začne Evropě dodávat svůj plyn. Západní společnosti již budovaly infrastrukturu pro těžbu, investovali obrovské peníze. Proto se západ snažil do situace zasahovat.

Rusko tedy muselo začít jednat, aby nepřišlo o největší zdroj svých příjmů, protože nic jiného tolik peněz do státní kasy nepřináší, jako je vývoz plynu a ropy. Pod záminkou ochrany rusky mluvícího obyvatelstva došlo tedy k anexi Krymu. Rusku bylo samozřejmě jasné, že k obsazenému Krymu bude potřebovat i pozemní cestu, že most pro zásobování a udržení Krymu nestačí. Již tenkrát se v oblastech, o které rusku jde, pohybovali ruští „občané“ a následně i vojáci v neoznačených uniformách. Bylo potřeba vyvolat konflikty s následným, úmyslně vyvolaným „útlakem obyvatelstva“ ze strany Ukrajiny, na jejichž základě by bylo možné ospravedlnit takzvanou "ochanu obyvatelstva “ a obsazení území. Samozřejmě jsou tímto, stejně jako dnes, ohroženy i ukrajinské přístavy, které jsou zase životně důležité pro vývoz zemědělských komodit z Ukrajiny, který je zdrojem zase pro ukrajinský státní rozpočet.

Pak už nás nepřekvapí, že další obrovská naleziště plynu se překrývají s územím, které Rusko na Ukrajině obsadilo a nepřekvapí nás ani, že i za cenu statisíců zraněných a mrtvých a obrovské ztráty techniky, které by jakoukoli jinou armádu v Evropě již dávno zničily, se bude snažit Rusko tato území udržet. Z dnešního pohledu se to zdá možná zbytečné, protože v podstatě již Rusko o Evropu jako o největšího zákazníka přišlo. Ale snaží se investovat stavbou plynovodů do dalších zákazníků, kterým zatím ovšem dodává podstatně méně a za podstatně nižší ceny.

Když se tedy Rusku nepodařilo obsadit Ukrajinu rychle,bude se snažit držet pro Rusko důležitá území a získat čas na vyrovnání toku peněz do státní kasy z druhé strany dokončením staveb a zvýšením vývozu. Protože se i anexe Krymu, i obsazení oblastí Ukrajiny plánovalo již léta dopředu, Rusko si vytvořilo i velké finanční rezervy. Ty však ztrátami techniky a dlouhou dobou konfliktu rychle ubývají a již se peníze berou i z jiných fondů, než k tomu určených. Pokud se západu podaří co nejlépe „utěsnit“ díry, kudy se podaří obcházet rusku sankce, o to dříve peníze na válku rusku dojdou.

Potom teprve nastane mír, který chtějí všechny strany konfliktu, ovšem každá za podmínek, pro druhou stranu neakceptovatelných.

Takže ne, Rusko opravdu není ochráncem utlačovaného obyvatelstva, jak se snaží prezentovat, jde jen a jen o kontrolu zdrojů peněz, obrovských peněz, bez nichž by v Rusko mohlo být velmi zle.A jednou by mohlo být tak zle, že by současné vedení Ruska přišlo o moc. Nakonec to že Putin je ochoten posílat na frontu umírat své občany po statisích jen dokazuje, jak málo mu na životech lidí záleží, což je opakem záminky invaze.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám