Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dojemné: 100letou obyvatelku Domova vyhledala dcera slavného vypravěče

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Arcidiecézní charita Praha

Jindřiška Grecová a Helena Mevaldová

8. 9. 11:56

Věděly o sobě jen z vyprávění, osobně se neznaly. To se změnilo v červenci 2023.

Článek

Bývalou kolegyni spisovatele Františka Nepila a jeho dceru svedla dohromady reportáž z Domova pro seniory kardinála Berana v Mukařově.

Paní Jindřiška Grecová letos oslavila 100. narozeniny, stejně jako nedávno samotná Arcidiecézní charita Praha, kde paní Grecová po druhé světové válce pracovala. Zajímavý životní osud ženy, která pomáhala lidem vracejícím se z koncentračních táborů a která nyní prožívá stáří v jednom z charitních domovů, zachytila videoreportáž. Zhlédly ji desetitisíce diváků. Mezi nimi i paní Helena Mevaldová, dcera legendárního vypravěče Františka Nepila.

„Když jsem viděla reportáž o Jindřišce Grecové, zbystřila jsem, protože právě tak se jmenovala tatínkova kolegyně v rozhlase. Často o ní doma vyprávěl,“ vzpomíná paní Mevaldová.

Radost z osobního setkání

Po skončení reportáže vyhledala adresu Domova pro seniory v Mukařově a paní Grecové napsala. Na dopis nejprve zareagoval prostřední syn paní Grecové s tím, že za maminkou jako chlapec chodil do Českého rozhlasu a na Františka Nepila si dobře vzpomíná.

V dalším dopise již přišla pozvánka na setkání. „I ve svém věku mám spoustu práce a některé záležitosti odkládám, ale tady mi bylo jasné, že nesmím ztrácet čas. S Jindřiškou jsme si povídaly asi dvě hodiny. Jindřiška působí mladě a stále si pamatuje detaily ze svého zajímavého života. Obě jsme byly nadšené, že se vidíme. Přenesly jsme se do doby, kdy jsme byly mladé a plné energie,“ říká Helena Mevaldová.

Hodná a napůl svatá paní Grecová

Připomněla také, že jméno Jindřišky Grecové vtělil její otec do jednoho ze svých fejetonů s názvem „Moje štědré Vánoce“. Líčí v něm, jak ho tehdy hudební redakce požádala o vánoční pořad, ovšem nesmělo v něm zaznít slovo Vánoce, Štědrý večer, Ježíšek, Panna Maria, Betlém a pro jistotu ani vůl či osel. Nepil píše: „Civěli jsme na sebe, (…) já s pocitem bezradnosti (…). A tu na mě upřela své brejličky hodná a napůl svatá paní Grecová se slovy: Fanoušku, napiš jim to. Ty to dokážeš a lidi ti budou vděční.“

Fejeton je obsažen v knize „Dobrou a ještě lepší neděli“ a také v souboru vánočních fejetonů „Vánoce mám rád“.

Až po letošním setkání paní Mevaldová pochopila, proč o paní Grecové psal její tatínek jako o napůl svaté – ocenil jistě to, že Jindřiška Grecová pracovala pro Charitu. „Charita má i v dnešní době velké zásluhy. V sociálních službách je nezastupitelná, kromě profesionality přináší i srdíčko,“ zamýšlí se Helena Mevaldová.

Pochvala pro mukařovský domov

Dceru slavného spisovatele a vypravěče, která se profesně věnovala etnografii a archeologii, příjemně překvapil samotný Domov pro seniory kardinála Berana. Nejenom, že pracovníci pomohli setkání zorganizovat a připravili i malé pohoštění, vzácnou návštěvnici provedli po rozlehlé a upravené zahradě. „Prostředí na mě udělalo velký dojem. Na zahradě jsou krásná zákoutí pro seniory i jejich návštěvy. Líbí se mi, že součástí domova je i kaple, celkově na mě Domov působil velmi útulně,“ nešetří chválou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz