Hlavní obsah
Lidé a společnost

I člověk bez domova může číst Maupassanta. Podivín, který inspiruje

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Arcidiecézní charita Praha

Pan Alexandr je vášnivý čtenář

26. 9. 11:26

V 79 letech se začal učit arabštinu. Od svých sedmdesáti let se zajímal o cizí jazyky jako samouk.

Článek

Pasivně ovládá německý, anglický, francouzský jazyk a některé další. A přesto se pan Alexandr namísto klidného, spokojeného stáří protloukal ulicí a přespával na lavičkách v parku. Zpět k důstojnému a plnohodnotnému životu mu pomohlo Kamino Centrum, evropský projekt Farní charity Praha 1-Nové Město.

Zakládá si na životní zkušenosti, kterou mu přinesl sled nejrůznějších povolání: mechanik vakuových zařízení, tiskárenský dělník, elév pro kulturní rubriku Večerní Prahy, pomocný výtahář, stěhovák, ale i knihovník. Po absolvování Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pracoval také jako pedagog na základní škole. Od devadesátých let pobírá plný invalidní důchod.

„Jsem hloubavý typ a pro druhé asi podivín,“ charakterizuje se pan Alexandr, který se nikdy neoženil. O to víc se věnoval výuce cizích jazyků, studiu šachové hry a literatuře. Díla autorů klasické světové literatury, mezi jinými Guy de Maupassanta, mu byla natolik blízká, že v nich nacházel paralely se svým vlastním životem. Jeho druhým domovem se staly knihovny a studovny. A když mu finanční prostředky z invalidního důchodu nestačily na nájem bytu a musel se ho vzdát, jeho hlavní starostí byl osud knih. Pronajal jim sklad.

Ani bez střechy nad hlavou neztrácel houževnatost

Bytu na pražském Jižním Městě se vzdal, když mu bylo 70 let. Považoval tuto část života za nový začátek a využil možnosti bydlet v Sociálním a zdravotním centru v Letinách v Plzeňském kraji. Hlavní město mu ale chybělo natolik, že se po třech letech vrátil. Vystřídal několik ubytoven, přespával také na lavičce. Svou situaci bral jako další životní etapu a nechápal apatii a životní rezignaci mnohých bezdomovců. Důstojnost svého žití v nejednoduchých podmínkách považuje za velmi podstatnou.

V květnu 2022 si muže všimli terénní sociální pracovníci Farní charity Praha 1 a doporučili mu projekt Kamino Centrum, který skupinovou i individuální formou předcházel a snižoval sociální vyloučení osob bez domova. „Noclehárna, ve které byl tenkrát pan Alexandr ubytovaný, se měla brzy uzavřít a on neměl kam jít. Pomohli jsme mu získat dočasné ubytování v azylovém domě a podat žádost o sociální byt. Byl neuvěřitelně houževnatý a inspirativní,“ vzpomíná na spolupráci vedoucí Centra Marie Palasová.

Pomohli mu se zabydlením v sociálním bytě

Pracovníci Charity Praha 1 byli od té doby panu Alexandrovi oporou. V návaznosti na dlouholetý zájem o studium jazyků mu v rámci programu Patronství zprostředkovali výuku arabštiny.

Letos oslavil Alexandr 80. narozeniny. Na jaře, s podporou Kamino Centra, získal sociální seniorský byt na Praze 10. Byt nebyl zařízený, a tak následovala návštěva nábytkové banky a postupné zařizování celého bytu. Poté s ním začal pracovat další tým Farní charity Praha 1 zaměřený na Podporu v sociálním bydlení. „Panu Alexandrovi jsme pomáhali vyběhat nové trvalé bydliště, zažádat o příspěvek na bydlení, připojit energie, založit trvalé příkazy do banky,“ vyjmenovává terénní pracovnice Marcela Jurčáková. Dnes v bytě pan Alexandr bydlí a velký prostor v něm zabírají knihovny. A pan Alexandr plánuje soustavnější práci v oblasti jazykovědy.

„Za daného stavu jsem spokojen, ale to není asi dobře. Protože život je o neustálém budování,“ loučí se Alexandr, jehož život by vydal na několik knih.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz