Článek
V soutěži však nejde jen o nízká čísla, ale i o inspiraci a sdílení příkladů dobré praxe, jak efektivně nakládat s odpady.
Soutěž Odpadový Oskar je určena obcím, které dokážou produkci směsného odpadu snížit pod hranici 150 kilogramů na obyvatele ročně. Tato hranice není náhodná – většina obcí v České republice by se měla snažit této úrovně dosáhnout, aby byly schopny čelit budoucím legislativním požadavkům. Od roku 2035 totiž bude možné skládkovat jen 10 % komunálních odpadů, což znamená, že obce budou muset významně omezit právě produkci zbytkového směsného odpadu.
Konec skládkování? Spalovny nás nespasí
Obce nemohou po „konci“ skládkování spoléhat pouze na výstavbu nových spaloven. Je nutné brát v úvahu závazky České republiky v oblasti recyklace. Podle recyklačních cílů musí obce do roku 2025 vytřídit 60 % všech odpadů, do roku 2030 už 65 % a do roku 2035 dokonce 70 % odpadu. To znamená, že bude nutné snížit produkci zbytkového odpadu, zlepšit třídění a omezit množství odpadu, který nelze recyklovat.
Trend v českých obcích je pozitivní. Data o produkci odpadů z posledních let ukazují, že klesá produkce zbytkového odpadu a roste množství vytříděného odpadu. To potvrzují i výsledky soutěže Odpadový Oskar, kde každoročně přibývá počet obcí, které překonávají hranici 150 kg směsného odpadu na obyvatele. Mezi nimi jsou nejen menší obce, ale i větší města. Největším městem, které se již v roce 2022 dostalo pod tuto hranici, jsou Pardubice, které navíc podle Ministerstva životního prostředí dosahují nejvyšší míry třídění mezi velkými městy – 54 %. V 10. ročníku Odpadového Oskara se mezi nejlepší dostala i další dvě krajská města - kromě Pardubic také Karlovy Vary a Jihlava.
Produkci směsného odpadu lze snížit. Dokazují to výsledky mnoha obcí i rozbory popelnic na směsný odpad. Lidé v malých obcích jsou schopni produkovat i méně než 50 kilogramů směsného odpadu na 1 obyvatele a rok. Ve větších městech (nad 5000 obyvatel) se nejlepší výsledky pohybují kolem 100 kg.
Milan Havel, zakladatel soutěže Odpadový Oskar shrnul principy a opatření, která pomáhají snižovat produkci směsného komunálního odpadu takto: „Ke snížení produkce zbytkového odpadu dochází z více důvodů. K největšímu poklesu dochází v obcích, které zavedly systém door to door (D2D), a to i o více než 70 kg na obyvatele. Nízkou produkci mají také obce, které domácnosti motivují, a to buď zavedením poplatku podle objemu přistavených nádob či jinou slevou. Začíná se také projevovat vliv nové legislativy, kdy se díky zvyšujícím se poplatkům za uložení odpadu na skládku více obcí snaží produkci snižovat. V letošním roce jsme mezi nejlepšími zaznamenali obce, kde se váží každá popelnice a domácnosti platí podle hmotnosti vyprodukovaného odpadu (Kokory a Císařov v Olomouckém kraji či Přílepy ve Zlínském kraji).“
A jak tedy dopadl letošní 10. ročník?
Nejméně zbytkového odpadu bylo vyprodukováno v Dalešicích, Chvalšinách a Fulneku. Dalešice a Chvalšiny mají produkci směsného komunálního odpadu zhruba 30 a 46 kilogramů na osobu za rok. To představuje jednu a půl až dvě běžné 120litrové popelnice. Jen pro srovnání, průměrná produkce v Česku je zhruba 190 kilogramů na osobu a rok, tedy asi 10 popelnic na osobu. Ve Fulneku je produkce směsného odpadu 99,4 kilogramů na osobu za rok. Nutno ještě poznamenat, že Fulnek a Chvalšiny se mezi nejlepšímu obcemi objevují od počátku konání soutěže.
Jako příklad dobré praxe bylo oceněno odpadové hospodářství města Zliv (111,2 kg/ob.). Zliv je příkladem toho, že produkci směsného odpadu lze snížit i bez finanční motivace. Je ovšem potřeba mít v obci nastaven pohodlný systém třídění a vyřešeno nakládání s bioodpady.
Zkrátka, Odpadový Oskar nejen inspiruje, ale ukazuje cestu, jak mohou obce přejít na udržitelnější nakládání s odpady.
Miroslava Jopková
Podrobné výsledky 10. ročníku Odpadového Oskara
Obce do 1000 obyvatel:
1. Dalešice (Liberecký kraj) - 205 obyvatel – 30 kg/ob.
2. Bílá Voda (Olomoucký kraj) - 330 obyvatel – 36,2 kg/ob.
3. Stehlovice (Jihočeský kraj) - 92 obyvatel – 53,2 kg/ob.
Obce od 1001 do 5000 obyvatel:
1. Chvalšiny (Jihočeský kraj) - 1244 obyvatel – 46,2 kg/ob.
2. Písečná (Moravskoslezský kraj) - 1047 obyvatel – 75,4 kg/ob.
3. Bukovec (Moravskoslezský kraj) – 1367 obyvatel – 76,1 kg/ob.
Obce nad 5000 obyvatel:
1. Fulnek (Moravskoslezský kraj) - 5484 obyvatel – 97,4 kg/ob.
2. Bystřice (Moravskoslezský kraj) – 5261 obyvatel – 110,9 kg/ob.
3. Vysoké Mýto (Pardubický kraj) – 12007 obyvatel – 115,8 kg/ob.