Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Plán Evropské komise pro chemický průmysl je pastí pro naše zdraví i planetu

Foto: Obrázek byl vygenerován umělou inteligencí Gemini Pro.

Plán Evropské komise pro chemický průmysl je pastí na naše zdraví i planetu

Akční plán pro chemický průmysl představený v červenci Evropskou komisí má do odvětví nasměrovat miliardy eur. Slibuje dekarbonizaci a boj proti klimatické krizi, v současné podobě však postrádá klíčové ekologické a sociální podmínky.

Článek

Hrozí, že masivní finanční injekce pouze upevní stávající neudržitelný a toxický model výroby. Firmy tak totiž mohou dostat obrovské finance bez závazku k reálné změně výrobních procesů a bez povinnosti vyrábět látky šetrnější k životnímu prostředí. A to může být pro náš život i planetu pořádný průšvih. Současný stav chemického průmyslu ohrožuje samotné základy života na planetě.

Tento sektor systematicky narušuje stabilitu zemského systému a překračuje kritické planetární hranice hned ve dvou klíčových oblastech. Chemický průmysl patří mezi největší průmyslové producenty skleníkových plynů díky své masivní závislosti na fosilních surovinách a energiích. Emise CO₂ z chemického průmyslu činí až dvojnásobek emisí letectví. Každá tuna vyrobených chemikálií tak přímo podkopává naše úsilí o udržení globálního oteplování v bezpečných mezích. Pokud se ovšem sníží energetická náročnost výroby toxických chemických látek a plastů například o polovinu i více, stále bude Evropa produkovat tuny toxických jedů a nerecyklovatelných plastů, které představují obrovské ekologické škody pro planetu i lidské zdraví.

Výstupy tohoto průmyslu – od „věčných chemikálií“ (PFAS), které se v přírodě prakticky nerozkládají, až po všudypřítomné plasty – již dávno překročily hranici takzvaných „nových entit“. Už jejich výroba a také plastový odpad znečišťují vodu, vzduch i půdu. Tyto látky kontaminují vodu, kterou pijeme, půdu, ze které se živíme, vzduch, který dýcháme, i města, ve kterých žijeme. Jejich stopy nacházíme od arktického ledu až po lidskou krev. Toxické chemické látky, které jsou součástí plastů, aby zlepšily jejich vlastnosti, najdeme také v předmětech každodenní spotřeby – oblečení, kosmetice, hrníčcích či elektronice. Jsou ohrožením pro zdraví, mohou negativně ovlivnit lidskou imunitu a způsobit celou řadu zdravotních komplikací, od hormonálních poruch až po rakovinu.

Pomoc ano, ale podmíněná

Současný model chemického průmyslu je v rozporu se základními podmínkami pro zdravý život na Zemi. Bez radikální změny směřujeme k nevratnému poškození planetárních systémů, na nichž závisí naše civilizace. Podle ekologických expertů musí být akční plán příležitostí ke skutečné změně. Veřejné investice mají být striktně vázány na detoxikaci výroby a výrobků – tedy princip safe and sustainable by design, kdy se nebezpečné látky vylučují už při navrhování produktu. Také je třeba plně využít cirkulární ekonomiky: investovat do recyklace a opětovného použití materiálů, omezovat jednorázové plasty a nestavět na fosilních zdrojích. Jen tak zůstane evropský chemický průmysl konkurenceschopný a zároveň bezpečný pro lidi a přírodu. Pouze skutečně odvážné vize – spojení nulového znečištění s prosperitou – mohou zajistit, že investice do chemie povedou k udržitelnějším produktům a nebudou jen dalším posílením stávajícího „toxického“ status quo. Že to bez podmínek nefunguje ukazuje například nedávná studie organizací Friends of EarthSOMO, která poukazuje na to že hlavní finanční zátěž (přes 75 % zisků) pro petrochemické giganty jako BASF a TotalEnergies tvoří výplaty akcionářům a nikoli investice do bezpečnější výroby. Bez jasných podmínek tedy dotace těmto firmám firmám pouze umožní greenwashing bez skutečné změny výroby.

Čas rozhodnutí: Investice do budoucnosti, nebo do problému?

„Evropa se nachází na křižovatce a bohužel to vypadá, že si vybrala špatnou cestu. Obávali jsme se, že plánované dotace budou jen bianko šekem pro znečišťovatele, a přesně to se stalo. Evropská komise podlehla tlaku průmyslové lobby a představila plán, který místo skutečné transformace nabízí jen kosmetické změny. Bez jasných závazků k detoxikaci a cirkulární ekonomice riskujeme, že miliardy eur z veřejných peněz skončí v kapsách akcionářů místo v inovacích pro zdravější planetu,“ říká Karolína Brabcová, odbornice na toxické látky z organizace Arnika.

Každý evropský občan by měl vědět, kam směřují jeho daně a jak zkvalitní jeho život. Pokud má chemický průmysl získat miliardy eur veřejných prostředků, musí za to převzít odpovědnost za zdraví lidí a planety. Není to jen otázka ekonomická, ale i etická – máme právo na životní prostředí bez toxických látek a na transparentní využívání veřejných financí. Proto je klíčové, aby veřejnost hlasitě požadovala podmíněné dotace a odmítla další investice do systému, který má tak negativní vlivy na zdraví lidí a na životní prostředí a v konečném důsledku dělá evropský průmysl nekonkurenceschopný, tedy pravý opak toho, co Evropská komise deklaruje jako svůj cíl. Budoucnost našich dětí a planety, kterou jim zanecháváme, je cennější než zisky chemických gigantů.

„Ukazuje se zde i pokrytectví české veřejné debaty o financování některých odvětví z peněz evropského rozpočtu. Zatímco konzervativní nebo populističtí politici neustále kritizují evropské dotace do obnovitelných zdrojů a ekologických opatření, subvence do chemického průmyslu zatím přešly bez povšimnutí a jakékoli kritiky smysluplnosti takového kroku,“ dodává Brabcová.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz