Hlavní obsah
Automobily a doprava

Výstražná světla neznamenají tlačítko „Parkuju na prase, toleruj to“

Foto: Autoškola MeGo (AI: Gemini)

Výstražná světla alias blikačky mají opodstatnění jen v několika případech. Jinde je řidiči používají zcela zbytečně, neoprávněně a dost často berou „blikačky“ jako ospravedlnění přestupku, který aktuálně páchají.

Článek

Parkuji „jen na chvíli“

Právě tento nešvar je ten nejčastější. Věta „vždyť jdu jen pro rohlíky“ rozhodně není ospravedlnění toho, že zastavíte tam, kde se zastavit nesmí. Je proto velmi důležité si uvědomit, že parkování, které odporuje předpisům nezlegalizujete zapnutím výstražných světel. Výstražná světla mají svůj důvod a používají se v době, kdy máte reálně nějakou poruchu. A nákup rohlíků nebo novin opravdu není porucha vašeho vozidla.

Parkování a couvání není důvod

Mnoho českých řidičů využívá výstražná světla v případě, že se chystají parkovat nebo třeba couvat. Toto je ale špatně a velmi často tím matete všechny ostatní účastníky silničního provozu. Pokud chcete parkovat, už v době, kdy vybíráte parkovací místo byste měli dávat směrovku doprava a s ní pak parkovat.

Stejně tak není důvod dávat výstražná světla v případě, že budete couvat. I zde je potřeba dávat směrovku tam, kam budeme couvat. V případě, že budete couvat s volantem doprava, dáváte směrovku doprava. Ani zde proto není důvod dávat výstražná světla, opět můžete mást ostatní účastníky silničního provozu.

Při vlečení nebo tažení vozidla také ne

Možná si řeknete, že při vlečení a tažení vozidla se již jedná o závadu. V případě ale, že vás jiné vozidlo vleče nebo táhne, a vy byste měli zapnutá výstražná světa, vozidla za vámi nebudou vědět, že se chystáte odbočovat, tedy měnit směr.

Je proto nezbytně nutné, abyste při vlečení nebo tažení výstražná světla nepoužívali, pouze za okno dali výstražný trojúhelník, aby bylo jasné, že vozidlo má poruchu a je vlečeno nebo taženo. Ne vždy jsou řešením právě výstražná světla.

Zastavení a stání na městském okruhu

Mnoho řidičů vůbec netuší, že na městském okruhu je zakázáno zastavení a stání. Proto velmi často vidíme řidiče, kteří stojí právě na městském okruhu s blikačkami, jakoby se nechumelilo. Ideálně ještě ve vyhrazených pruzích pro cyklisty nebo pro MHD.

Foto: zakruta.cz

Značka městského okruhu

Každý řidič by si měl proto jednoznačně uvědomit, že výstražná světla nejsou ospravedlnění si páchání přestupku. Je to jen znak arogance a kašlání na pravidla. Nebo neznalost, což je možná ještě horší, podobně jako když si řeknete, že když jedete na hlavní, tak přece neblikáte.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz