Hlavní obsah
Zdraví

Zjistěte svůj metabolický věk dřív než zešedivíte

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: BÁRA MAKOŠOVÁ
31. 10. 14:32

Buďte jako dobrý sýr, láhev vína nebo George Clooney. Zrajte věkem. Jedním z ukazatelů, jestli tomu tak je, je metabolický věk. Co to je a jak ho zjistit?

Článek

Metabolický věk je zajímavý indikátor, který nám může poskytnout užitečné informace o našem zdraví a fyzické kondici. Jednoduše řečeno, je to věk, kterému odpovídá rychlost našeho metabolismu. Tedy schopnost našeho těla spalovat energii. Když je váš metabolický věk nižší než váš skutečný věk, je to skvělý signál, že jste na tom dobře. Naopak, pokud je metabolický věk vyšší, může to znamenat, že byste měli svůj životní styl trochu upravit.

Metabolický věk je průměrný věk, ke kterému náleží váš bazální metabolismus. Jinak řečeno: jak je vaše tělo staré.

Říká se, že jsme tak staří, jak se cítíme

Pokud máte pocit, že se cítíte o několik let starší, může být příčinou i pomalejší metabolismus. Jestliže budete znát hodnoty, můžete lépe pochopit, jak se cítíte. Metabolický věk vám ukazuje celkovou tělesnou kondici.

Co znamená vyšší nebo nižší metabolický věk?

Pokud je váš metabolický věk vyšší než kolik vám je let, znamená to, že musíte zrychlit metabolismus. Nižší metabolický věk naopak ukazuje, že jste aktivnější než průměrný člověk vašeho věku. A máte vyšší podíl svalové hmoty a nižší podíl tuku.

Metabolický věk je závislý na několika faktorech:

1. Množství svalové hmoty

2. Množství tukové tkáně

3. Hmotnosti

4. Množství vody v těle

5. Vrstvě tuku kolem vnitřních orgánů (viscerální tuk)

6. Zdravotním stavu

7. Míře stresu

8. Fyzické aktivitě

Množství svalové hmoty a tukové tkáně

ad 1. a 2.

Složení těla – tuková tkáň má nižší metabolickou aktivitu než svalová hmota. Proto lidé s vyšším zastoupením svalové hmoty mívají i rychlejší metabolismus.

Hmotnost

ad. 3.

Vaše hmotnost – lidé s vyšší hmotností mají často vyšší hodnoty bazálního metabolismu.

Množství vody v těle

ad. 4.

Voda je základní složkou lidského zdraví, kterou potřebují buňky v těle k udržení normálního vnitřního prostředí (homeostázy). Dodržujte pravidelný pitný režim.

Viscerální tuk

ad 5.

Viscerální tuk úzce souvisí s množstvím tukové tkáně v těle. Útrobní tělesné tuky jsou tuky, které se ukládají do prostoru mezi orgány. Většina lidí o tom, že vnitřní tuky má, neví. Tudíž neví, v jak velkém ohrožení svého zdraví se nachází. Pozor na hladovění! Vnitřní tuky se neukládají jen při zvýšeném příjmu energie, ale paradoxně i při velmi nízkém. Jezte tedy pravidelně a dostatečně.

Míra stresu

ad. 7.

Častý stres dokáže zpomalit metabolismus, což nahrává ukládání tuku a  následné obezitě.Dlouhodobý stres má negativní dopad na vaše zažívání, protože zažívací trakt je citlivý na změny psychiky.

Fyzická aktivita

ad 8.

Svalová hmota denně zrychluje metabolismus zhruba o 50 – 100 kalorií. Cvičte! Budování svalů dá zabrat, ale o to rychlejší pak bude vaše spalování.

Co je metabolický syndrom?

Pokud vám opravdu vyjde metabolický věk podstatně vyšší než skutečný, měli byste tuto hodnotu brát jako varovný signál. Vysoký metabolický věk je výstrahou před metabolickým syndromem. Metabolický syndrom představuje soubor rizikových faktorů, které se často vyskytují společně a mohou vést až ke kardiovaskulárním nemocem, vysokému cholesterolu nebo diabetu II. typu. Nicméně nikdy není pozdě to změnit.

Jak snížit metabolický věk?

Hodnotu metabolického věku sníží přiměřený kalorický deficit a dostatečná fyzická aktivita. Dodržujte zásady zdravého stravování. Nezapomínejte na dostatek vlákniny a optimální příjem živin (bílkovin, tuků a sacharidů). Vyhýbejte se bílému cukru, bílé mouce a nekvalitním tukům. Dostatečně odpočívejte a spěte. Omezte pití alkoholu. Mějte se rádi a odměňujte se. Důležitý je i přiměřený a pravidelný pohyb.

Jak a kde zjistíte svůj metabolický věk?

Pokud chcete vědět, jaký je váš věk z hlediska metabolismu, můžete si najít spoustu výpočtů na internetu.

Nebo si můžete zvolit jednodušší a přesnější způsob a tím je analýza na Tanitě. Já chodím v Praze do Aura Fit Lady Club. Jednou za měsíc se nechám přeměřit za cenu většího kvalitního kafe a odcházím s hodnotami, se kterými pak můžu dál pracovat.

Měření metabolického věku může být jednoduché díky moderním technologiím. Jedním z nástrojů, které to umožňují, je tělesná analýza na přístroji Tanita. Tento přístroj využívá bioimpedanční analýzu (BIA), která poskytuje podrobné informace o tělesné kompozici.

Jak to funguje?

Stačí se bosky postavit na přístroj a ten začne posílat bezpečné, slabé elektrické signály skrze vaše tělo. Na základě toho, jak tyto signály prochází různými typy tkání ve vašem těle (svaly, tuk, kosti atd.), může Tanita vypočítat různé hodnoty, včetně vašeho metabolického věku.

Při měření na Tanitě je důležité dodržovat několik základních pravidel pro co nejpřesnější výsledky. Mělo by se měřit vždy ve stejnou denní dobu, ideálně ráno po probuzení a po návštěvě toalety. Před měřením byste neměli jíst, pít ani cvičit minimálně dvě hodiny.

Výsledky z Tanity vám pomohou lépe pochopit stav vašeho těla a řídit se jimi při nastavování cílů pro zdraví a fitness. Ale pamatujte, že je to jen nástroj. Stále je důležité poslouchat své tělo.

Ať je váš metabolický věk nižší než ten skutečný

Jezte zdravě, cvičte pravidelně a jednou měsíčně si nechte zjistit metabolický věk. Každá z nás přece chce mít a vidět výsledky. Jak se bude měnit poměr svalové hmoty a tukové tkáně, váš metabolický věk se bude měnit taky.

Jezte zdravě, cvičte pravidelně a jednou měsíčně si nechte zjistit metabolický věk. Každý z nás přece chce mít a vidět výsledky. Jak se bude měnit poměr svalové hmoty a tukové tkáně, váš metabolický věk se bude měnit taky. Dělejte všechno pro to, aby klesal. Vaše tělo a zdraví za to stojí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz