Článek
Ozývá se pravidelně v momentě, kdy jsem konečně jen sama se sebou. Ve vaně, při usínání, cestou na nákup. Kdo je ten našeptávač a jak stihne oběhnout všechny mámy světa a kazit jim den?
Pocity viny v mateřství
Nalijme si čistého vína. Pocity viny pramení z našich vlastních přemrštěných standardů, kterých se snažíme dosahovat. Ať už nás k nim inspirují Insta matky nebo naše soukromé přesvědčení o tom, jak by to mělo vypadat, rozhodně nám nesvědčí.
Zbavit se svých vnitřních nastavení je ale zatrolená práce!
Návod na změnu
Na odstranění zažitých přesvědčení existuje vlastně celkem čitelný recept o 4 krocích.
- Odhalte spouštěče: Přicházejí pocity viny každý den, nebo jen pokud nejste spokojená se svými emočními reakcemi, pořádkem doma nebo schopností udělat si sama na sebe čas?
- Změňte úhel pohledu: Zapřemýšlejte o spouštěčích a o tom, jakých standardů se snažíte dosáhnout. Nejsou přemrštěné a nerealistické? Co kdybyste na sebe byla hrdá i za to, že jste to zvládla třeba na 70 %?
- Nastavte si hranice (bez výčitek): Naučte se říkat NE. Svým našeptávačům v hlavě, svým nárokům sama na sebe a všem, kteří to s vámi nemyslí dobře. Říct NE ostatním často znamená říct ANO sama sobě.
- Oslavujte minikrůčky: Žádný učený z nebe nespadl a žádná dokonalá matka neexistuje. Každý den fungujete ve stresu a pod vlivem spánkové deprivace. Byla byste i na ostatní mámy tak přísná, jako na sebe? Každý malý úspěch zaslouží uznání. Přišli jste do školky jen o 10 minut pozdě? Úspěch! Jeden kousek brokolice mimino snědlo a nevyplivalo? Úspěch! Stihla jste si umýt hlavu? Megaúspěch!
Tak proč mi to nejde?
Jako v každé seberozvojové jízdě pomůže nezaujatý pohled zvenčí. Kamarádky většinou zas tak moc neposlouchají a už už se těší, až vám řeknou, co zase trápí je. Babičky si vás sice vyslechnou, ale nakonec se vám stejně dostane otravného kázání o „naší generaci“ a o tom, že si ve výsledku nemáme na co stěžovat.
Laura Guckian, trojnásobná matka z irského Tipperary, využila ve svém nejtěžším období službu life coache a nabyla dojmu, že bychom to tak měly dělat všechny. Sama se stala koučkou pro ženy a za svou kariéru už má zkušenost s více než 4 tisícovkami matek. Díky povaze koučinku (naslouchat - nasměrovat - neradit) ho (nejenom Laura) považuje za geniální nástroj, jak se vypořádat s nástrahami nové životní role. I jí vděčíme za to, že se o psychickém zdraví novopečených i zkušených matek ve světě mluví čím dál tím víc.
Proč mámy potřebují koučku
Koučink vám přinese ty potřebné ingredience, které jsou nezbytné pro realizaci toho „jednoduchého“ receptu.
- Pomůže vám odhalit spouštěče a správně je pojmenovat.
- Nastavíte si reálná očekávání a jasné cíle.
- Naučíte se být hrdá za každý svůj úspěšně zvládnutý den.
- A začnete se soustředit na to, co je pro vás skutečně důležité.
Koučink není terapie. Nerozebere vás na částečky a neposkládá z vás novou osobnost. Ale umí promazat zadřená soukolí, aby stroj šlapal jak měl a dojel do cíle, do kterého míříte.
Zbavit se pocitu viny v mateřství je jako odhodit v šatně těžkou výstroj na americký fotbal. Můžete se pak konečně nadechnout a nemusíte se koupat ve vlastním potu ve snaze skórovat.
Anketa
Zdroje:
Boozan, G. (2023). There are moms way worse than you: Irrefutable proof that you are indeed a fantastic parent. Workman Publishing.
https://www.psychologytoday.com/us/blog/motherhood-unfiltered/201904/matrescence-the-developmental-transition-to-motherhood
https://www.choosingtherapy.com/mom-guilt/
https://harrispr.ie/2023/10/18/mind-mommy-coaching-reveals-starling-stats/
https://www.youtube.com/watch?v=KSePrNVME60&ab_channel=MomandMind