Hlavní obsah
Lidé a společnost

Bulhaři se od Slovanů na Balkáně liší. Odpověď tkví v dávné historii

Foto: "Miniatures from the Manasses Chronicle", Publishing house, Sofia, 1962, Public Domain

Jeden z prvních slovanských států nezaložili Slované, což je paradox. Přesto jsou dnešní Bulhaři jednoznačně slovanským národem.

Článek

Bulhaři dnes hrdě vzpomínají na První bulharskou říši, která dlouhá léta odolávala mocné Byzanci, agresivní politice východní a západní Francie, a dokonce i děsivé arabské expanzi.Začněme však otázkou: Kdo jsou Bulhaři?

Jeden z prvních slovanských států nezaložili Slované, což je paradox. Přesto jsou dnešní Bulhaři jednoznačně slovanským národem. Bulharština je slovanský jazyk a užívá písmo, které vymyslel Konstantin pro své Slovany na Moravě. Slované vynikali v šíření své kultury a asimilaci i svých nejpyšnějších dobyvatelů. Ti většinou nejpozději během jednoho století převzali slovanská jména. Tak to fungovalo v Bulharsku nebo na Kyjevské Rusi, jen Avaři si drželi odstup. Na slovanské kultuře muselo být cosi lákavého, hlavně pro kočovníky a nájezdníky, kteří se toužili usadit.

Bulhaři přišli do Bulharska ze střední Asie jako volná federace kmenů. Na Balkánský poloostrov se vydali kolem pátého století, kdy vpadli do provincie Thrákie. Historici se domnívají, že se ze své domoviny přestěhovali pod tlakem Hunů. Ještě před jejich příchodem se kmen rozdělil na dvě větve, přičemž Byzanc chytře využila jednu proti druhé. Později si je však Avaři všechny podmanili. Na rozdíl od Slovanů se ovšem Bulhaři v avarském kaganátu těšili elitnímu postavení. Když v roce 631 postihla kaganát krize, bojovali Bulhaři proti domácím Avarům o vládu nad touto říší. Bulhaři prohráli, opustili kaganát a byli zmasakrováni Bavory.

Tato větev Bulharů vymřela. Druhá větev se však vydala jiným směrem.

Vzniká první bulharský stát

První bulharský stát vznikl podle obvyklého modelu.

Schopný válečník přivyklý římskému způsobu života s římským vzděláním přijde do svého rodiště. Řím na východě Evropy představuje Byzanc.

Využije pomoc říše, která chce oslabit své nepřátele. V tomto případě chce Byzanc oslabit Avary.

S jeho smrtí se jeho říše rozpadne, až později přijde někdo, kdo kmeny sjednotí.

Tímto schopným válečníkem byl Kubrat (?–668). Kubrat se po určitou dobu zdržoval v Byzanci, naučil se řecky, přijal křest a dostalo se mu vzdělání. S pomocí svých byzantských spojenců zbavil své bratry nadvlády Avarů a založil první stát. Když zemřel, struktura se bez vážnějších bojů rozpadla na staré kmenové loajality. Něco, jako když zanikla Sámova říše.

Kubratovým následovníkům se však podařilo kmeny opět sjednotit už roce 681. Nová federace kmenů se později zformovala v pevnou říši. Kmeny v tomto konglomerátu měly totiž na rozdíl od těch středoevropských důvod zůstat pohromadě. Měly totiž mocné nepřátele. Na rozdíl od Slovanů ve střední Evropě bojovali Bulhaři s Avary a museli vést válku proti Byzantské říši.

Byzantinci však měli kolem roku 680 nového nepřítele, což je možná jediný důvod, proč vůbec Bulhaři tak mocnou říši vytvořili.

Foto: Photo by Zeki Okur on Unsplash

Tehdy Mohamedovi stoupenci zahájili svou expanzi z Arabského poloostrova. Byzanc tak neměla čas a energii se Bulhary zabývat.

Bulhary bylo možné nechat prostě žít, ale Arabové byli hlavně v počátečních letech své expanze neúprosní a vytrvalí.

Jak vypadal první bulharský stát?

V Prvním bulharském státě žili společně Bulhaři a Slované. Bulhaři sice poroučeli, ale Slované netrpěli v podřízeném postavení jako za vlády Avarů. Usedlí Slované si s těmito divokými nájezdníky rozuměli. Farmařili a dodávali obživu, Bulhaři je chránili. Oceňovali se navzájem, nebo se to alespoň časem naučili. Bulhaři ukázali Avarům, kam to mohli dopracovat, kdyby odložili hrdost a spojili se se Slovany jako se sobě rovnými. Protože Bulharsko tu na rozdíl od Avarské říše stále je.

Bulhaři sice dlouho drželi výsostné postavení, ale byli menšinou a bez okolků se vdávali a ženili se Slovany. Většina obyvatel jejich území navíc byla nejen slovanského, ale také starého latinsky mluvícího romanizovaného thráckého původu.

Vládce se nazýval chánem a obklopoval se družinou elitních bulharských bojovníků. Chánův dvůr sídlil v Plisce, bývalé slovanské vesnici. Postupem času si slovanské obyvatelstvo vytvořilo vlastní elity, které pomalu, ale jistě pronikaly na chánův dvůr ve větším počtu a mísily se s bulharskými elitami.

Foto: Zdroj: Kandi - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48299033

Směry bulharské expanze

Bulhaři se tak na rozdíl od Avarů naučili žít jako okolní národy. Jak zapomínali na své bulharské elitářství, pomalu přijímali slovanský jazyk a kulturu.

Teď už víte, proč se Bulhaři liší od ostatních balkánských národů. Založilo je totiž úplně jiné etnikum.

Zajímá vás téma prvních Slovanů? Čtete anglicky? Pak si můžete přečíst mou knihu o slovanských počátcích, kde se potkáte s Čechy, Poláky, Srby, Rusy, Chorvaty i Bulhary.

Zdroje:

Jarmila Bednaříková, Stěhování národů a východ Evropy, Vyšehrad, 2006.

Barbora Jiřincová, Ancient Slavic Origins, Flame Tree Publishing, 2024.

Jan Rychlík, Dějiny Bulharska, NLN, 2000.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz