Hlavní obsah
Internet a technologie

Dobré skutky v online světě

Foto: Photo by Cristian Escobar on Unsplash

Blíží se Vánoce. Doba, která vybízí k dobrým skutkům. Internet nabízí nedozírné možnosti ke konání dobra. A ne, nemyslím příspěvky na spoustu charit. Tohle dobro vás nic nestojí.

Článek

Pište recenze

Znáte to. Něco nakoupíte a po určité době se ve vašem emailu octne žádost o hodnocení produktu a obchodu. Co uděláte? Hodíte ji do koše?

Néééé, jsou Vánoce! Čas na dobré skutky.

Prodejce si dal tu práci s tím, aby vám žádost o hodnocení zaslal. Tak to asi nedělá jen tak.

Dnes se zákazníci v online světě rozhodují podle recenzí.

Hodnoťte restaurace a hotely na Google mapách, na Mapy.cz nebo na Bookingu. Kdekoliv se vám chce. Dávejte aspoň ty hvězdičky, to vás nestojí ani ten čas. Jen jedno kliknutí. Ale pokud máte trochu času nebo se cítíte dobročinně, napište i pár slov.

Foto: Photo by Jonas Leupe on Unsplash

Pište recenze, když jste spokojení. Nedovedete si ani představit, jakou cenu dnes recenze mají a co pro ně obchodníci jsou ochotni udělat.

Pište recenze, když jste nespokojeni. Ale vyjmenujte konkrétní problémy. Tím pomůžete zase všem lidem, kteří se o nákupu rozhodují. A to není málo.

Obchodník, který se chce neustále zlepšovat, si navíc vaši kritiku vezme k srdci a něco s ní udělá. Zvlášť pokud to napíšete tak, aby kromě kritiky byly v recenzi i nějaké kladné body.

Ten, který se zlepšovat nechce, ten ji nepřijme. Ale to není váš problém. Ten na trhu dlouho nezůstane.

Sdílejte

Když se vám zalíbí článek nebo si koupíte skvělý produkt, použijte sociální sítě a sdílejte to. Já vím, jak to na sítích funguje. Nesdílíme to, co se nám líbí. Na zeď si dáme pouze to, co odpovídá představě, jakou chceme, aby si o nás okolní svět vytvořil. Pokud se nám něco líbí, ale nezapadá to do image, jakou si před ostatními vytváříme, tak to sdílet nebudeme. Ale ruku na srdce, jsou Vánoce. Co vám to udělá?

Když sdílíte kvalitní články nebo produkty, pomáháte autorovi či prodejci. Ale pomáháte také těm ve svém okolí, kteří z toho vašeho sdíleného obsahu profitují. Nemusí hledat, nemusí přemýšlet. Zrovna v předvánoční době sdílení nejlepší čokolády, jakou jste kdy jedli, možná někomu vyřeší bezesné chvíle při vymýšlení dárku.

Sdílení nemusí být jen kratochvíle, udělejte si z toho službu lidstvu.

Odkazujte

Víte, za co se dnes v online světě platí skoro nejvíc? Za odkazy. Když má někdo web nebo blog, tak potřebuje být vidět. Potřebuje, aby k němu lidé chodili z jiných webů. Přes odkazy. Ale jde o víc. Čím více odkazů z kvalitních stránek máte, tím lépe vás hodnotí Google. Spolu s dalšími faktory také odkazy rozhodují o tom, jak vysoko se článek umístí ve výsledcích vyhledávání. Takový odkaz může být hezkým vánočním dárečkem.

Komentujte

Autorovi příspěvku na sociálních sítích nejvíc pomůžete tím, že pod článkem rozvíříte diskuzi. Smysluplnou a konstruktivní. Když je v příspěvku něco, s čím nesouhlasíte, můžete to uvést na pravou míru, aniž byste autora úplně shodili. Ideální je, když rovnou v komentáři označíte někoho, kdo má také k věci co říct. Přitáhnete jeho pozornost k novému obsahu, pomůžete autorovi a zvýšíte dosah něčeho, co má smysl.

Foto: Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

Z toho vyplývá taky jiná věc. Pokud někdo na sítích napíše něco, co je podle vás odpad, tak to nekomentujte. Tím říkáte algoritmu sítí, že se jedná o obsah zajímavý, a že ho má ukazovat více lidem. Komentujte a sdílejte věci, které si to zaslouží. Když někdo píše hrůzy, nedělejte tuto službu. Když už se nemůžete udržet, napište mu soukromou zprávu.

Odhlašujte se z newsletterů

Když vám někdo posílá newslettery, a přitom jste mu nikdy nepovolili jejich zasílání, klidně ho hoďte do spamu. Zaslouží si to. Je na to dokonce zákon.

Ale nejdřív se zamyslete. Možná jste někomu dali email výměnou za slevu či za nějakou službu zdarma. Nebo jste se k novinkám do schránky dokonce dobrovolně upsali. A pokud tomu tak je, neházejte emaily ani do spamu ani je neignorujte. Aktivně se odhlaste. Je to snadné. Email otevřete a dole musí být odkaz na odhlášení a musí to fungovat na jedno kliknutí. Ano, i na to je zákon. Pokud to tak není a odhlášení je složité, hoďte je klidně do spamu, zaslouží si to.

Ale pokud vás ty emaily opravdu nezajímají, tak se odhlaste, protože tím dáváte prodejci zpětnou vazbu. Ony mu navíc ty tzv. neaktivní kontakty jen snižují rating, zvyšují pravděpodobnost, že bude končit ve spamu. Dobrý prodejce s tím umí pracovat a aktivně si databázi čistí. Ale jsou Vánoce. Pomozte i těm méně dobrým. Potřebují čas, aby se vypracovali.

Chvalte veřejně, kritizujte soukromě

S tím souvisí další zásada dobrých skutků v online světě. Když se vám něco líbí (v článku, v příspěvku, na zakoupené službě) napište to veřejně – do komentářů, do diskuze, do recenze. Ale když se vám něco na jinak dobrém textu či produktu nelíbí, napište autorovi soukromou zprávu.

Našli jste překlep? Faktickou chybu? Napište autorovi zprávu, ať si to opraví. Vykazuje služba nebo obchod nějakou vadu, která by šla zlepšit, ale jinak to bylo super? Napište to prodejci přímo do emailu, ať ví, kde se má zlepšovat, ale ať mu neškodíte negativní recenzí. Nepište do komentáři pod příspěvkem o chybách a hrubkách. Autor si je chce opravit, ale třeba jste první, kdo si toho všiml. Třeba si toho nikdo jiný už díky vaší pomoci všimnout nemusí.

Máte tam chybu…

A tím se plynule dostávám k poslednímu bodu. Když na webu nějakého autora najdete chybu, ať už gramatickou nebo faktickou, nebo nefunkční odkaz, upozorněte na to. Ano, stojí to možná trochu toho vašeho času najít si kontakt na autora a napsat mu, ale on to chce vědět. Hlavně, pokud třeba nefunguje prodejní odkaz, nefunguje e-shop, něco je špatně. Přichází o klienty, o zákazníky a vůbec, on nemá šanci to sám poznat, pokud mu to někdo neřekne. Za takové upozornění je každý provozovatel webu rád.

Děkuji všem, kdo mě soukromě upozorňují na chyby.

(jen malé doporučení: když mi píšete, že mám v článku gramatickou chybu, připojte screenshot nebo aspoň název článku, kde jste ji našli, jinak to neopravím)

Karma v online světě

A jak je to s tou karmou v online světě? Internet funguje na bázi sdílení a propojování. Každý kontakt, který získáte tím, že někomu v online světě takto pomůžete, se počítá. Neděláte to anonymně, je tam vaše jméno. Ten člověk se podívá na váš profil, na vaše články. Pokud máte třeba blog, tak můžete zcela zištně přemýšlet, jak ho do toho komentáře nebo recenze zakomponovat aspoň jako odkaz. Když něčí obsah sdílíte, zvýšíte pravděpodobnost, že bude sdílet on váš. Když na někoho odkážete ve svém článku (a vaše hodnocení bude pozitivní), označte ho, ať o tom ví. On pak tento váš článek bude velmi rád sdílet. Jeho čtenáři se dostanou na váš blog.

Už chápete? Když píšete recenze, možná se ten obchodník nebo jeho jiní zákazníci podívají také do vašeho obchodu. Když sdílíte článek na svém profilu, autor článku a možná i jeho čtenáři se na váš profil podívají. Když komentujete příspěvek, autor příspěvku a další diskutující si váš profil rozkliknou.

Stejně jako vás totiž toho autora sdílení vašeho článku nic nestojí, on na vás potřebuje jen přijít. A potřebuje malinko pošťouchnout, aby to udělal.

Takže ještě jednou: karma funguje v online světě zatraceně rychle.

Ale i pokud ji nepotřebujete: jsou Vánoce, skvělý čas na to, začít s dobročinností na internetu. S dobrými skutky, které vás nic nestojí.

Zdroje:

Michelle Losekoot, Jak na sítě, 2019 , Jan Melvil

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz