Článek
Ubre Blanka - česky Bílé Vemínko byla svého času symbolem kubánské revoluce. Zpívaly se o ní písně, psaly básně a noviny každý den vydávaly statistiky jejího rekordního dojení. Měla obrovská vemena a mírnou povahu.
Ubre Blanka žila v letech 1972 až 1985, nadojila víc než sto litrů mléka denně, tedy čtyřikrát více než průměrná kráva.
Fidelova mlékárenská revoluce
Fidel Castro byl známý svou oblibou mléčných výrobků a krávy měl rád také. Chtěl naučit Kubánce jíst víc sýrů a jogurtů. Jenže především na vesnici nebyli na mléčné výrobky zvyklí a neuměli ani vyrábět sýry. Castro si tedy vytkl právě toto za jeden z cílů revoluce. Změnit zvyky lidí, naučit je využít mléčné výrobky a zastavit tak hlad.
K tomu potřeboval hodně mléka a hodně krav. Osobně navštěvoval kravíny a dohlížel na plemenitbu. Snažil se zkřížit místní krávy chované především na maso s holštýnským skotem proslulým svou dojivostí. K velké nelibosti chovatelů a vědců objížděl všechny kravíny na Kubě a poučoval místní odborníky, jak mají zvířata krmit a jak se o ně mají starat. Zapojoval se dokonce při inseminací. Jenže dlouho žádná metoda nepřinášela výsledky.
A pak se objevila Ubre Blanka a stala se symbolem.
Ubre Blanka - Dojící rekordmanka
Fidel si údajně Ubre Blanku vyhlédl už jako mladou krávu, protože měla ohromná vemena. Nařídil ji sledovat a stále se na ni chovatelů vyptával. Pak začala dojit a lámat rekordy. Fidel tedy pověřil tým více než deseti lidí, kteří se starali jen o jednu jedinou krávu. Ubre Blanka byla vybíravá. Někdy odmítla jíst obyčejnou trávu nebo seno. Museli jí nosit troskut prstnatý, bermudskou trávu nebo dokonce pomeranče a grapefruity, které pak spokojeně přežvykovala a dojila stále víc. Její tým ji musel pravidelně čistit. Českým čtenářům se jistě vybaví kultovní Troškova komedie, ale Castro opravdu nařídil, aby výkonné krávě pouštěli vážnou hudbu. Zvládala dojit čtyřikrát denně a byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako nejdojivější kráva na světě.
Kubánci se radovali.
Překonala totiž americkou krávu, která držela starý rekord.
Ubre Blancu hlídali vojáci, novináři ji fotili. Měla dokonce své ochutnavače - její ovoce a trávu vždy nejprve ochutnala jiná zvířata a pak teprve je dostala ona. Co kdyby se nějaký sabotér pokusil symbol mlékárenské revoluce zahubit.
Nová generace bílých vemínek nepřichází
Vědci měli za úkol rekordmanku rozmnožit. Telátka měla celkem tři, ale žádná z dcer jejích nevykazovala ani v nejmenším tak skvělé výsledky. Ale časem na krávu dolehl nátlak, možná i nevhodná strava a vyčerpání. Porodila tři telata a pak přestala vypadat dobře. Slábla a přestala dojit. Nejprve jen přestala vydávat svých obvyklých sto litrů, takže noviny neměly o čem psát. Fotografové měli zakázáno ji fotit a vědci i veterináři se marně snažili přijít na to, jak jí vrátit zdraví i výkon. O dalších telatech nemohla být řeč.
Kolem milované národní krávy se rozprostřelo informační embargo. Noviny se o ní nesměli zmiňovat. Takové zprávy mohly revoluci sabotovat.
Nemocný symbol revoluce v 80. letech, kdy na tom samotná Kuba nebyla dobře, se nikomu nehodil do krámu.
Navíc kráva stonala čím dál víc. Říkalo se, že Fidel ji nechtěl dát utratit, i když už téměř nedojila. Měl ji rád víc než většinu lidí.
Ale Ubre Blanka se očividně trápila a přestávala žrát.
V roce 1985 Fidel Castro osobně podepsal příkaz o jejím utracení. V novinách se jí dostalo oslavného epitafu. V jejím rodném městě Nueva Gerona dodnes stojí památná socha revoluční krávy a její tělo je vycpané v Národním dobytkářském muzeu kousek od Havany. Kubánští vědci stále mají uchované části její tkáně, ze kterých se snaží naklonovat novou dojící rekordmanku. V dobách, kdy Kubu stále neopustil všudypřítomný hlad, je otázka mlékárenské revoluce stále aktuální.
Zdroje:
Witold Szablowski, Jak nakrmit diktátora, Nakladatelství Dokořán 2021.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ubre_Blanca