Článek
Král je zpět, princ si dává pauzu
Všichni očekávali, že vládnoucí šampion obřího slalomu Marco Odermatt povede hned od první jízdy. Na trať se vydal se startovním číslem 1, takže mohl využít perfektních podmínek. Přesto po skvěle odjeté první polovině vypadl. V rozhovoru po závodě vysvětlil, že prostě chtěl vyhrát a příliš riskoval. Nebyl jediný; mnoho renomovaných závodníků, včetně miláčků domácího rakouského publika, na neúprosném ledovém svahu příliš riskovalo a doplatilo na to.
Tím se závod otevřel, ale všichni dál nervózně čekali na Marcela Hirschera, osminásobného celkového vítěze Světového poháru, který po více než pětileté odmlce položil lyže na závodní trať. Bylo mu umožněno závodit na divokou kartu a dostal startovní číslo 34. I když Hirscher závodil pod nizozemskou vlajkou, rakouské publikum ho nadšeně povzbuzovalo. Ve svých 36 letech se dokázal vejít do nejlepší třicítky a získat body do pořadí Světového poháru.
Fanouškypříjemně překvapilo jeho vystoupení při pozávodním rozhovoru pro televizi Eurosport. Se svým výkonem byl celkem spokojený a závodění si užíval. Tohle byl jiný Hirscher než ten výkonem posedlý, cílevědomý závodník z dřívějška.
„Dnes tu smím být, ale tehdy jsem měl pocit, že tu musím být,“ prohlásil. „Navíc, při mém prvním závodě v Söldenu mi bylo 18 let. Teď je mi 36 let. Kluci, kteří tu dnes závodí se mnou, se možná narodili v roce, kdy jsem já začínal svou kariéru ve Světovém poháru.“
Jedno je jasné: až Marcel Hirscher oklepe z lyží rez, čeká nás napínavá sezona.
Norské emoce
Sölden však patřil další generaci, Vikingům a jejich kumpánům. Závod chvílemi připomínal norské mistrovství. Tři Norové se umístili v první pětce, přičemž Filip Zubčič (CRO) a Thomas Tumler (SUI) doplnili první pětku. Do druhého kola pronikl dostal Brazilec, dříve Nor, Lucas Pinheiro Braathern, sse startovním číslem 41 a v červeném křesle vítěze se držel ještě, když na startu zbývalo pouhých pět závodníků.
Když ho jeho nejlepší kamarád Atle Lie McGrath sesadil z trůnu, předvedli Norové divákům, že seveřané rozhodně nejsou chladní, když se nejlepší přátelé (závodící pod různými vlajkami) objímali a poskakovali štěstním. Tahle show byla snad ještě o něco lepší naž brazilský taneček, který Lucas Braathen předvedl hned poté, co předvedl parádní druhé kolo.
Tím však show neskončila. Thomas Tumler (SUI) udělal jednu zásadní chybu a navzdory povzbuzování svých švýcarských kolegů skončil na čtrnáctém místě. Filip Zubčič (CRO), který po první jízdě útočil na stupně vítězů z druhého místa, musel riskovat. Příliš tlačil na pilu a závod nedokončil. Na stupních vítězů nakonec skončili tři Norové (ze čtvrtého místa se na ně díval jeden Brazilec - Nor).
Nejprve Henrik Kristoffersen zajel skvělou jízdu a dokázal, že je stále mužem, se kterým se musí počítat. Konečně totiž vyladil své vybavení značky Van Deer k dokonalosti. Nakonec Alexander Steen Olsen umlčel všechny pochybovače a dokázal, že dokáže zachovat klid a ustát tlak. Navázal na svůj náskok z prvního kola a v pouhých 23 letech zahájil sezónu vítězstvím na jedné z nejnáročnějších tratí na tour.
Závody v Söldenu jsou jedinečné a obvykle v nich závodníci testují svou formu. Specialisté na obří slalom a rychlostní disciplíny, kteří nezávodí ve slalomu, si počkají téměř pět týdnů, než opět vyjedou na sjezdovku. Jedno je však jisté: letošní sezóna bude hodně zajímavá.