Hlavní obsah

Anuradhapura: Město, jež se pyšní nejstarším posvátným stromem, ukrývá dochovaný Buddhův zub

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay/Public domain
19. 9. 17:43

Na světě je stále mnoho nepoznaných míst, která stojí za návštěvu. A právě jedno takové je i Anuradhapura, což je hlavní město Srí Lanky. Zde byl zasazen posvátný strom, ve kterém je schován Buddhův zub.

Článek

Napadlo vás někdy, že by se ve světě mohl nacházet dochovalý Buddhův zub, který se stal pro jeho učení a náboženství opravdu posvátným? A vězte, že nachází, a to v hlavním městě Srí Lanky. Zde je totiž postaven a dochován nejstarší posvátný strom, do kterého byla zasazena relikvie Buddhova zubu. A pro místní je to opravdu vzácnost, kterou se jako jediní mohou pyšnit.

Foto: Pixabay/Public domain

Nejstarší vysazený strom

Anaradhapura je hlavním městem Srí Lanky, které je každý rok velmi turisticky vytížené. Pokud do tohoto města zamíříte, připravte se na to, že zde potkáte mnoho nábožensky založených lidí, kteří jsou k turistům velmi přívětiví. Pokud se dostanete do samotného centra města, naleznete zde magický areál, ve kterém se nachází vyhlášený posvátný strom bódhi. Na toto místo denně zamíří desetitíce lidí, kteří se rozhodli uctít památku svatého Buddhy. Kouzlo tohoto místa podtrhují lidské modlitby a recitace posvátných textů.

Historie je opravdu bohatá

Vše se začalo psát přibližně kolem roku 250 př. n. l., kdy nejstarší dcera krále Ašóky (který vládl dnešní Indii) přišla na Srí Lanku předat Buddhovo učení. Nepřijela jen tak zkrátka a rozhodla se, že na toto místo doveze památku, která zde navždy bude její oddanost a učení připomínat. Proto se rozhodla dovést výhonek mateřského stromu Bódhi, pod nímž Siddhártha Gautama dosáhl plnohodnotného osvícení a stal se Buddhou. Jméno Buddha znamená v překladu posvícený, svatý, mocný, nábožný. A proto je dodnes tento strom jednoznačně právem považován za nejstarší strom, který byl zasazen lidskou rukou. Navíc dodaný láskou a silnou vírou. Tím však tento mocný příběh nekončí. Celé posvěcení bylo zakončeno ve chvíli, kdy byl na toto místo dovezen i Buddhův posvátný zub, který je dodnes považován za silný náboženský útvar.

Foto: Pixabay/Public domain

Štěstí a modlitby

To, že navštívíte samotný strom, však nestačí. Při jeho návštěvě musíte dodržovat různá bezpečnostní opatření. Strom je navíc chráněn zdí, aby na něj nemohl nikdo sahat. Přístup k samotnému kmenu stromu mají jen ti nejvyšší náboženští představitelé, významní politici, či významné zahraniční návštěvy. Místní chtějí zabránit tomu, aby byl tento strom znesvěcen a znehodnocen. Nejstarší části stromu jsou podle dostupných informací podepřeny zlatými podpěrami. U tohoto stromu se každý příchozí pomodlí, přečte posvátný text, a chová se slušně. Měly by být vypnuté mobilní telefony a je zde absolutní zákaz focení. Na tomto místě na lidi dýchne zcela jiná, klidná atmosféra. Všichni přítomní se cítí šťastně, klidně a vyrovnaně. Na tomto místě si člověk zcela uvědomí, co znamená známé pořekadlo, že peníze nás šťastnými neudělají.

Buddhova hora Ruwanwelissayu

Pokud se na toto místo vydáte, rozhodně stojí za to, abyste navštívili Buddhovu horu. Jedná se o místo, které přinese ten nejkrásnější pohled na celou zemi. Po přístupové dlážděné cestě se člověk pomalu vydává do výšin, kdy po cesetě se procházejí stáda opic, volavek či veverek. Z vrchu je krásně vidět Buddha, který sedí v meditačním posedu na lvím trůnu. Tato hora je jednoznačně nejkrásnějším místem. Měří 103 metrů a její vznik se datuje do 2. století př. n. l. I s tímto místem se pojí jedno významné přísloví. Pokud prý člověk toto místo obejde ve směru hodinových ručiček, napraví své hříchy a zlepší si osobní karmu. Místní lidé na toto místo nosí takzvané oběti. To znamená, aby vykoupili své hříchy, Buddhovi donesou jídlo, pití a ošacení.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:
Buddha

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz