Hlavní obsah

Karl Lagerfeld: Jeho tvář zdobí miliony telefonů po světě, návrhářem se stal již v útlém dětství

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/Public domain
10. 9. 20:48

Karl Lagerfeld se narodil 10. září 1933 v Hamburku. Svou kariéru v oblasti módy započal již jako mladý kluk, když začal studovat umění a historii na univerzitě v Paříži. Brzy se však přesunul k módnímu návrhářství a jeho kariéra začala stoupat.

Článek

Jako malý chlapec vystřihoval obrázky z módních časopisů

Svět módy má své legendy a jednou z nich byl Karl Lagerfeld. Německý módní návrhář a fotograf se proslavil především jako tvůrce moderního oživení legendárního francouzského módního domu Chanel. Karl Lagerfeld, rodným jménem Karl Otto Lagerfeldt, se stal jedním z nejvíce uznávaných návrhářů, který se proslavil na počátku 20. století. Jeho tvorba výrazně zasáhla i do 21. století, kdy se jeho módní kousky dostaly do podvědomí milionů lidí.

Tento nesmírně vlivný návrhář se narodil před 90 lety, a jeho pozitivní dopad na svět módy je nepřehlédnutelný. Karl Otto Lagerfeldt se narodil 10. září 1933 v německém Hamburku v rodině bohatého podnikatele Otto Lagerfelda a Elisabeth. Jako malý chlapec školou povinný se už tehdy zajímal o design a módu. Často si vystřihoval různé obrázky z módních časopisů. Kritizoval oblečení svých spolužáků ve kterém chodili do školy, čímž byl také velmi proslulý. V roce 1952 se přestěhoval do Francie, kde se vzdělával na škole Lycée Montaigne. Jako nastávající návrhář se věnoval studiu kreslení a historii.

Jeho návrhy byly průlomové

Karl Lagerfeld nejenom změnil módní průmysl, ale také vdechl nový život některým značkám, které se zdály být na pokraji krachu. Jeho průlom přišel v roce 1955, kdy vyhrál soutěž na návrh kabátu. Předložil vítěznou sérii skic a vzorníků látek. Výhra mu otevřela dveře do světa módy. Později byl asistentem Pierra Balmaina, působil také jako umělecký ředitel módního salonu Jeana Patoua. V roce 1964 se rozhodl studovat historii a proto odjel na nějakou dobu do Itálie.

Foto: Wikimedia Commons/Public domain

Krátce na to se osamostatnil, a začal navrhovat modely pro salony a renomované módní domy, jako jsou Fendi, Krizia, Valentino, Chloé a Charles Jourdan. Nejznámější je ale jeho role u Chanel. V roce 1967 se stal poradcem pro italský módní dům Fendi, kde se podílel na modernizaci jejich kožešinové kolekce. Jeho návrhy a změny se ukázaly velmi průlomové a efektivní. Kromě mnoha jiných změn do výroby zařadili i používání kožešin, které dosud nikdo nenabízel. Jednalo se například o výrobky z králičích, veveřích nebo krtčích kůží.

Stal se hlavním návrhářem u Chanel

Společným úsilím se společností změnili Chanel na luxusní značku. Když se Lagerfeld v roce 1983 stal hlavním návrhářem, byla tato značka jen kousek od krachu. Lagerfeld však provedl módní zázraky tím, že značku uvedl znovu na trh a oživil klasický styl Chanel, který spojil s moderními prvky v němž jednotlivé části oblečení nejsou tak podstatné, jako to, čím jsou doplněny a jak se nosí. Jeho tvůrčí vize pomohla znovu učinit Chanel módní ikonou a jeho kolekce stále slouží jako inspirace pro designéry po celém světě. O několik let poději se setkal se švédským konglomerátem Hennes & Mauritz , a jejich obchody dnes najdete pod značkou H&M. Vytvořil novou kolekci, kterou si mohli dovolit koupit i lidé s průměrnými platy. V roce 1984, rok po svém nástupu do Chanelu, založil Lagerfeld vlastní stejnojmennou značku Karl Lagerfeld.

Jeho nezaměnitelný styl bude žít věčně

Karl Lagerfeld byl také uznávaný svým charakteristickým stylem. Vždy nosil vysoký odepínací škrobený límec, tmavé brýle, rukavice bez prstů a bílý culík. Jeho výrazná osobnost a vtip ho učinily jedním z nejoblíbenějších a nejrespektovanějších osobností ve světě módy. Umělcova estetika v jeho návrzích se opírala o kulturní a historické odkazy a kombinovala nadčasovou klasiku s moderním designem. Světoznámý německý módní návrhář by se 10. září dožil 90 let. Karl Lagerfeld zemřel v únoru 2019 ve věku 85 let, ale jeho odkaz v oblasti módy a haute couture zůstává živý. Jeho nezaměnitelný styl bude žít věčně.

Kromě toho jeho nezapomenutelnou ikonu nosí mnoho lidí na svých mobilních telefon. Kryty s jeho podobou jsou totiž ve společnosti velmi žádané.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz