Článek
Kulturní domy se nachází po celé České republice, ale také Slovensku. Není to jen ledajaký dům, kde se možná dříve pořádaly zábavy a různé setkání rodin. Kulturní domy v současné době představují významné památky, které fascinují svou architekturou a historií. Tyto stavby jsou velmi často vybudované v podobném duchu a připomínají nám symboly minulého politického režimu. A to nejen od pevně dané struktury stavby, ale také složení a body, které se v nich nachází.
Masarykův kulturní dům: Funkcionalistická ikona Mělníka
Masarykův kulturní dům v Mělníku je ukázkovým příkladem funkcionalistického purismu. Tento kulturní dům, který navrhli architekti Jan Bohuslav Zelený, Josef Širc a Bedřich Zeman, byl postaven v letech 1935-1936. Místní kulturní dům slouží nejen jako kulturní centrum, ale také jako památník prezidenta Masaryka a všech válečných hrdinů. Dnes je sídlem Mělnického kulturního centra a nabízí širokou škálu kulturních a vzdělávacích programů.
Dům kultury Mladá Boleslav: Výjimečná řemeslná zručnost
Dům kultury v Mladé Boleslavi byl postavený v 60. a 70. letech 20. století. Tento kulturní dům se stal jednoznačným příkladem špičkové architektury své doby. Architekt František Řezáč kladl důraz na kvalitní řemeslné zpracování a materiály, což se odráží v pečlivě navržených interiérech a uměleckých dílech, které zdobí samotnou budovu. Jeho autenticita a původní vzhled z něj činí významnou kulturní památku.
Dům kultury města Ostravy: Monument socialistického realismu
Dům kultury města Ostravy byl postavený v letech 1956-1961. Tento kulturní dům se stal jednoznačnou monumentální ukázkou socialistického realismu. Právě na této budově můžeme vidět, jaký styl byl v minulosti moderní. Architekt Jaroslav Fragner navrhl budovu tak, aby pojala minimálně tisícovku návštěvníků. Nešlo však jen o obchody, které se zde nacházely, ale budova měla za cíl poskytnout návštěvníkům divadlo, kino a další zařízení. Tento kulturní dům byl velmi často místními lidmi nazývám jako bílá loď uprostřed černé Ostravy.
Kulturní centrum Golf: Brutalistický klenot Semil
Kulturní centrum Golf v Semilech bylo navržené Pavlem Švancerem v roce 1972. Od této doby se kulturní dům stal jasným příkladem brutalistické architektury. Dům byl původně postaven jako firemní budova, ale dnes slouží jako kulturní centrum a hotel. I přes absenci oficiálního statutu kulturní památky je považováno za významné architektonické dílo, které si zaslouží ochranu a péči.
Kulturní dům Eden
Místo, kde se za minulého režimu scházeli především mladí lidé, aby si užili špetku zábavy. Tento dům vybudovali architekti Hana a Dalibor Peškovovi. Tuto budovu jsme mohli spatřit v Praze, a to v oblasti někdejšího zábavního parku Eden. Kulturní dům byl otevřen v roce 1987, ale hned v roce 2002 byl uzavřen kvůli chátrání. Nebyl totiž nikdo, kdo by se o něho mohl starat. V roce 2023 bylo rozhodnuto o jeho demolici, takže Češko přišlo o další historický skvost.
Zdroje: idnes.cz, cs.wikipedia.org, ticmelnik.cz