Hlavní obsah
Názory a úvahy

Důchodová reforma

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

6. 9. 13:13

Na průběžný systém financování stát peníze nemá a mít nebude. Prý si máme na slušnou penzi našetřit dva a půl milionu korun, pokud chceme prožít dobře důchodový věk. A kde je mám vzít?

Článek

Průběžný důchodový systém kolabuje, jakmile se snižuje porodnost. Naše společnost vymírá. Dvě děti v rodině k zachování společnosti nestačí! Přesto mnoho rodin má maximálně jedno dítě. Stabilizaci naší společnosti pomáhá imigrace, přistěhovalství. V současnosti naši společnost zachraňují Ukrajinci. Ale stále jsou počty a věkové složení společnosti pro průběžný systém financování důchodů nedostatečné. Není možné dále stabilizovat důchody zadlužováním státu.

Dluhy státu rostou geometrickou řadou. Jen letos odchází na splácení státního dluhu téměř sto miliard korun a již dnes je nestačíme splácet. Všichni myslící lidé již dnes ví, že pokud nebudeme řešit zadlužení státu, přijde krach státní kasy, jako k tomu došlo v Řecku, a jedinou prioritou státu se stane splácení dluhů. Budou chybět peníze na chod státu, na investice i na důchody. A to nikdo z nás nechce.

Většina naší společnosti odmítá, že transformace společnosti v listopadu proběhla pod dohledem ruských tajných služeb. Většina to vnímá jako dehonestaci přerodu naší společnosti a odmítá indicie zveřejněné v dostupných médiích. Vynikající týdeník Respekt před řadou let informoval, že komunistický Prognostický ústav pracoval pod dohledem ruských tajných služeb KGB. A kdo zde prováděl transformaci společnosti? Členové Prognostického ústavu, kteří se stali předsedy nově vznikajících stran a obsadili základní ekonomické funkce státu.

Byli to především Václav Klaus a Miloš Zeman, kteří do naší společnosti inkorporovali sovětský systém řízení státu oligarchy na podkladě korupce a protekce. Politiku nestavěli jako službu společnosti, ale na principu politického byznysu součinnosti postkomunistických oligarchů se servilními politiky. Tento systém politického byznysu vyvrcholil ve vládě Andreje Babiše.

Naše současná vláda Petra Fialy je prakticky první vláda v polistopadové historii, která se poctivě snaží překonat hluboce zakořeněný politický byznys, která usiluje o změnu politiky ve smyslu služby společnosti, a která usiluje o definitivní uvolnění se z vlivu ruského agresivního imperialismu pod ochranou Evropské unie a Severoatlantického obranného společenství.

Byl to opět týdeník Respekt, jehož investigativní novináři pronikli do zvláštního petrohradského ústavu založeného ruskými tajnými službami, kde dobře placení zaměstnanci měli za úkol zpočátku rozbíjet racionální diskuse „trollingem“ a následně šířit destruktivní proruský a protievropský a protiamerický narativ. Touto formou hybridní války, která trvá již asi dvě desetiletí, usilují rozdělit společnost a vytvořit alternativní myšlení nejen ve státech Evropy, ale i Ameriky a Afriky v zájmu snadnějšího ovládnutí světa. Naštěstí nemají dostatek kvalitních konvenčních zbraní, a tak pouze vyhrožují atomovým zničením světa.

V Česku narativ ruské hybridní války přijalo asi 15-30 % občanů (nižší odhad dle Elfů, vyšší odhad dle mých zkušeností), ale na Slovensku tomuto ruskému narativu propadla prakticky polovina společnosti. Po nástupu politiků postavených na politickém byznysu a jeho propojování se zákulisními mafiány by mohlo být pro budoucnost Slovenska velmi riskantní.

S největší pravděpodobností v každé zájmové zemi si ruští agenti vytváří síť šiřitelů narativu ruské hybridní války. Nejde jen o ruské oligarchy, ale i o občany ochotné sloužit ruskému imperialismu. Jde i o vysoce postavené politiky! U nás mezi šiřitele ruského narativu dnes jde především o komunisty a okamurovce, ale jde i o některé klausovce, zemanovce a řadu dalších falešných rebelantů vůči současné vládě.

Je dobré si všimnout také jednání transformátorů naší společnosti. Byl to Václav Klaus, který odmítl jakýkoliv morální a právní základ transformace společnosti. Je dobré si povšimnout, jak vzdoroval konstruktivní výstavbě Evropské unie a jak jeho stoupenci se chovají vůči Evropské unii dosud. Jeho vstřícnost k Sovětskému svazu v oblasti prominutí miliardových dluhů vyšuměla bez větší pozornosti médií. Ale jeho přednáška na sjezdu destruktivní Alternativy pro Německo již pozornosti našeho tisku neunikla.

Václav Klaus a Miloš Zeman se pokusili o totální ovládnutí naší společnosti přes Opoziční smlouvu a změny volebních zákonů, které částečně pomohl opravit Václav Havel pomocí senátu a Ústavního soudu a definitivně je zrušil teprve Ústavní soud na podnět demokratických politiků v roce 2021, kteří pak volební zákony upravili k větší demokratické spravedlnosti.

Miloš Zeman si s morálkou hlavu vůbec nelámal. Byl opakovaně soudně uznaným lhářem, který se arogantně odmítal omluvit. Veřejně se vysmíval pravdě a úctě k druhému člověku. Byl tak nepokrytě vstřícný vůči ruskému agresivnímu imperialismu, že omezoval naše tajné služby marně upozorňující na ruské a čínské nebezpečí, popíral aktivity ruských agentů na našem území, a na svém prezidentském úřadě si choval podezřelého Martina Nejedlého s prominentním, bezdůvodným diplomatickým pasem, kterému přicházely na účet veliké peníze z Ruska, který jezdil jednat do Ruska s vyloučením našeho velvyslance v Rusku z jednání. Miloš Zeman si choval na Hradě takovéto divné figurky jako byl i kancléř Vratislav Mynář, který nezákonně skartoval tajné dokumenty, čímž se nevyhnul podezření, že je skartoval, aby nemohly být z nich sejmuty otisky prstů potenciálně nežádoucích osob. Známé jsou i snahy Miloše Zemana o nezákonnou ingerenci do moci soudní.

Vyvrcholením politického byznysu spojujícího politiky s postkomunistickými, překabátěnými, novodobými oligarchy a zákulisními kmotry byla vláda Andreje Babiše. Svoji vládu měla komplikovánu koronavirovou infekcí, kterou plně nezvládla. Měli jsme nejvyšší procentuální úmrtnost na počet obyvatel, zastavila se ekonomika, zastavilo se školství a peníze se rozdávaly všem plošně, tedy bohatým nejvíce. Náš stát byl hluboce zadlužen, byly sníženy příjmy státu o více než 100 miliard korun a podle Nejvyššího kontrolního úřadu z vydaných peněz navíc dle médií bylo jen deset procent skutečně na koronavirovou pomoc. Následovala hluboká inflace. Pouze důchodci byli uchráněni větších otřesů.

Po volbách v roce 2021 se vlády ujala pětikoalice s premiérem Petrem Fialou s prázdnou a hluboce zadluženou státní kasou, s rozvrácenou ekonomikou a s politickými dluhy všech předchozích polistopadových vlád. Černý Petr na ně spadl plnou vahou s nezbytností reforem, včetně reformy důchodové. Státní kasa prázdná, zadlužená a všechny resorty s hlubokým vnitřním dluhem. K tomu inflace, zdražení energií a útok ruského imperialismu na sousední stát v Evropě.

Všichni víme, že důchodovou reformu lze řešit větším příjmem, většími odvody na důchod, což je pro většinu společnosti nepřijatelné, nebo prodloužením pracovních let, což je neprůchodné též. Důchody z průběžného financování budou nedostatečné a nedůstojné. Proto si každý potenciální důchodce musí na důchod ušetřit 2-3 miliony korun. Ale kde na to vzít peníze a nekrást?

Je mnoho rodin, které procházejí životem ekonomicky s odřenými zády a o úsporách se jim tak jen může zdát. Obtížně uspoří na nezbytnou ledničku, ale na důstojný důchod si nikdy neušetří. Co s tím?

Pokud tedy je politicky neprůchodné racionálně řešit důchodovou reformu a nemá dojít ke státnímu bankrotu, průběžné důchody budou nízké, nedůstojné. Bohatší si mohou ty dva až tři miliony na důchod ušetřit. Ale ti chudší mohou od státu dostat jen ten základní, nedůstojný důchod a požádat si o sociální dávku k důchodu. Jiná cesta mne nenapadá.

Některé státy to řeší doplněním průběžných důchodů ze státního rozpočtu. Ale kasa našeho státu je prázdná. A nejen to, je zadlužená v hlubokém mínusu. Pravidelné zvyšování průběhového důchodu zásluhovostí musí být nižší. To však výkonnější občané budou vnímat jako nespravedlnost. Nespravedlnost to je, ale nemůžeme nadále rozdávat plošně peníze, které nemáme.

Rozdávání peněz, které nemáme, dělaly prakticky všechny dosavadní vlády, zejména vláda minulá. Vláda Petra Fialy je k tomu donucena též. Ale od předchozích vlád se odlišuje svojí zodpovědností a snahou o snížení našeho zadlužení, abychom se nestali malinou pro nezkrotného sibiřského medvěda, který s nejvyšší pravděpodobností u nás spolurozdmýchává protivládní nenávist, lži a trolling.

Zodpovědná snaha o snížení zadlužení našeho státu je i smyslem konsolidačního balíčku, který se právě projednává ve sněmovně. Pětikoaliční vláda postupuje zodpovědně a já se obdivuji Petru Fialovi, jak dokáže zkrotit pět ideologií zcela protichůdných stran. Opozice při projednávání ve sněmovně postupuje zcela nezodpovědně. Snižte daně a zvyšte výdaje! Není to přímá cesta do státního bankrotu?

Napsáno pro Milion chvilek pro demokracii.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz