Článek
Svůj autoritativní režim vnímá Putin jako dokonalejší než liberální demokracii, protože je jednodušší na ovládání společnosti. Rozkáže a stane se. Proces liberální demokracie je svobodnější, ale doba od rozhodnutí k provedení je delší.
Rozpad Sovětského svazu byl pro Rusy tak pokořující, že ruské tajné služby s Putinem v čele se rozhodly obnovit ruskou hegemonii. Kremelská věrchuška zveřejnila svůj plán ve znovudobytí a připojení států, které se osvobodily z ruského jha. Jde o státy bývalého Sovětského svazu a státy Varšavské smlouvy.
Kremelská věrchuška zahájila svůj zápas hybridními formami války, a teprve když považovala státy Evropy dostatečně rozložené, byla zahájena konvenční válka. Během tří dnů měla být poražena Ukrajina a v Kyjevě měla být vyměněna vláda za vládu proruskou.
Prezidentu Volodymyru Zelenskému byl nabídnut azyl v Americe, ale ten se ho vzdal, a naopak se postavil do čela ukrajinského lidu na obranu rodící se liberální demokracie ve své zemi. Ukrajinci se postavili proti ruské invazi konvenční války. To vyvolalo v Rusku mstivou reakci a kremelská věrchuška se rozhodla pro genocidu Ukrajinců. Od té doby Rusové systematicky vyvražďují ukrajinské obyvatelstvo. Ukrajinský národ nikdy neexistoval, neexistuje a existovat nebude!
Po ovládnutí Ukrajiny má ruská armáda napochodovat do Pobaltí a pak do střední a východní Evropy. Maďarsko a Slovensko jde tomu plánu vstříc. My se k tomuto ruskému plánu budeme muset postavit v podzimních volbách. Buď bude u nás pokračovat liberální demokracie s občanskými svobodami, nebo si zvolíme autoritativní režim pomocí autoritativních stran, jako mají na Slovensku a v Maďarsku.
I u nás řada politiků připravuje autoritativní režim a pod tlakem ruské hybridní války pohrdají Evropskou unií a obranným společenstvím Severoatlantické aliance. Řada občanů je ochotna se vzdát demokracie ve prospěch autoritativních režimů a spět k totalitě. Dokonce velké části naší společnosti by nevadila obnova ruského područí.
Řada občanů pohrdá naší demokracií a pod vlivem ruské hybridní války a často i podle narativu autoritativních stran tvrdí, že u nás není demokracie, že u nás není svoboda slova, a dokonce i v naší sněmovně slyšíme lživá slova, že je u nás totalita.
To je v rámci postfaktické doby a ruské desinformační války proměňování pravdy v lež a proměňování lži v pravdu. V tom se obyčejný člověk nevyzná a nechává se unést jednoduššími hesly, která jsou často proti zájmům občana a proti budoucnosti Česka.
Vzhledem k programu ruské věrchušky, že po obsazení Ukrajiny bude Rusko pokračovat do Pobaltí a střední a východní Evropy, naše budoucnost stojí na vztahu našich politiků k válce na Ukrajině.
Naši demokraté jsou si vědomi potenciální možnosti ztráty naší svrchovanosti, demokracie a našich svobod. Proto se rozhodně staví proti kapitulaci Ukrajiny do rukou Putina. Ukrajincům je nutné pomoci všemi prostředky, aby se ubránila a vyhnala Rusy ze svého území, jehož hranice v Budapešťském memorandu svým podpisem potvrdilo Rusko, Amerika a Velká Británie. Bude to těžké pro letité, systematické podceňování naší evropské obranyschopnosti a přílišného spoléhání na Ameriku, která držela v šachu Sovětský svaz po celou dobu studené války.
Naše autoritativní opozice je však více vědomě než nevědomě pod vlivem ruské hybridní války, odmítá dodávat na Ukrajinu zbraně, aby Ukrajinci museli kapitulovat a otevřít tak Putinovi cestu do střední Evropy. Volají po míru na Ukrajině zastavením dodávek zbraní, ale v podstatě Putinovi rozvazují ruce k pokračování invaze do střední Evropy. Je dobré si to uvědomit v našich podzimních volbách do parlamentu.
Kapitolou sama pro sebe je americký prezident Donald Trump a vztah našich politiků k němu s ohledem na naše podzimní volby. Člověk nemusí být politolog, aby poznal, že Trumpův vztah k demokracii je podivný.
Bylo to pro mne překvapení, že v Americe, v kolébce moderní demokracie, si občané svobodně zvolí vůdce, jehož chování odporuje demokratickým principům. Trump pohrdá zákony, neplatí daně, pohrdá demokratickými procesy, odmítá uznat demokraticky zvolenou vládu a provokuje dav k útoku na parlament.
Navíc přijímá narativ ruské hybridní války, odmítá pomoc vyvražďované Ukrajině, označuje za agresora napadenou zemi, omlouvá ruského útočníka a chová se, jako by si chtěl s Putinem rozdělit Ukrajinu, obdobně jako před necelými devadesáti léty si rozdělili ruský Molotov a německý Ribentgrop Polsko, aby zabránili válce. Jak to dopadlo, víme snad všichni.
Během studené války to byla především Amerika, která jako největší síla v NATO udržovala Sovětský svaz v šachu. Evropské státy spoléhaly na věčný mír a odmítaly posilovat svoji obranyschopnost.
Nyní Donald Trump, jakoby přesedlal z demokratického tábora postaveném na evropském humanismu do tábora „nového světového řádu“ postaveného na právu silnějšího, na moci a ovládání společnosti bez ohledu na pravdu a lež. Odmítl fungovat jako strážce demokracie. Vládce Kremlu je mu bližší.
Moje žena si u Donalda Trumpa, jako dětská sestra, všimla jeho chudého vyjadřování a chudé slovní zásoby na úrovni dítěte. S poruchou osobnosti a Alzheimerovou chorobou toho mnoho nezmůžeme.
Ale to nechme stranou. Vzhledem k podzimním volbám si všimněme našich politiků, kteří stále horovali pro vynikající vyjednávací schopnosti Donalda Trumpa, a kteří neregistrovali jeho podivný vztah k demokracii, pravdě a úctě k druhému člověku. Ti jsou pro mne také riskantní pro naši liberální demokracii s občanskými svobodami.
V normální době je v podstatě jedno, koho z demokratů volíme. Čtyři roky to s nimi vydržíme a za čtyři roky budeme volit lepší politiky. Ale dnes je jiná doba! Zvolíme-li si autoritativní režim skrze autoritativní strany, můžeme dopadnout jako po druhé světové válce. Pustili jsme k moci komunisty zajištěné Stalinem a jeho ruskými tajnými službami a bylo po demokracii na dlouhou dobu čtyřiceti let!
……………………..
https://medium.seznam.cz/clanek/richard-pokorny-cesta-ruskeho-vlivu-pres-iran-klause-a-motoristy-do-babisovy-vlady-141978#utm_source=subscription_notification&utm_medium=email&utm_campaign=subscribe