Hlavní obsah
Lidé a společnost

Šachový král Magnus Carlsen jede bomby a užívá si to

Foto: Getty Images

Je nepředstavitelné, že by Novak Djokovič odmítl ve Wimbledonu bílou barvu. Magnus Carlsen (1990) hrál mistrovství světa v rapid šachu v džínách a skončil. Záhy byla připuštěna změna…

Článek

Prezident FIDE záhy Arkadij Dvorkovič totiž usoudil, že dress code by sice měl být dodržován, ale drobné odchylky, jako například džíny se sakem, mohou být povoleny. A tak si za pár dnů rebel zahrál v džínách mistrovství světa v bleskovém šachu. Ve finále za remízového stavu usoudil, že nebude od věci se s Janem Něpomňaščim dohodnout na dělbě titulu. Světová šachová federace pak v prvních hodinách letošního roku výsledek uznala. Jeden z nejlepších hráčů historie, který se rozhodl v roce 2023 neobhajovat titul mistra světa, neboť ztratil motivaci, tak nadále čeří vody královské hry a nejspíše v této činnosti nehodlá přestat. Ono, je stěží možné chtít standardní chování po někom, kdo před jedenácti lety porazil za méně, než 80 sekund během devíti tahů Billa Gatese a ztratil mobil na krásku Liv Tyler.

Žádné zázračné dítě

Šachy naučil Magnuse táta Henrik, inženýr v těžařské firmě byl totiž velmi slušným šachistou. Synek se naučil tahat figurkami v pěti letech, zpočátku to ovšem nevypadalo na to, že by se měla stát šachovnice s figurkami středobodem jeho života. „Magnuse začaly šachy bavit tak v osmi letech. Najednou ležel v knížkách, jezdil na turnaje, trávil hodiny na internetu, “ vzpomíná na začátky rodícího se génia Henrik Carlsen. „V devíti letech mě už pravidelně porážel. S postupem času šlo všechno stranou, v jeho životě existovaly jenom šachy.“

Ve věku 13 let, 4 měsíců a 27 dnů se stal Magnus Carlsen historicky třetím nejmladším velmistrem historie. Již v roce 2004 se experti shodovali na tom, že právě norský hoch má veškeré předpoklady stát se v horizontu deseti let mistrem světa. I z tohoto důvodu rodina plně akceptovala synovo rozhodnutí skončit v šestnácti se studiem a podřídit vše šachu. „Magnus měl jasno v tom, co chce dále dělat. Nikdy jsme ho nevychovávali jako zázračné dítě. Vždy jsme zastávali názor, že by se děti měly zabývat tím, co je baví,“ pravil táta Henrik.

Šachový virtuóz

A synka šachy opravdu bavily. V roce 2010 se stal světovou jedničkou. V lednu 2013 získal Elo 2861 bodů, čímž překonal o deset bodů dosavadní rekord Garri Kasparova z roku 1999. O rok později posunul hranici na 2872 bodů. BBC při této příležitosti přišla s odvážnou prognózou, že mladý norský génius má na to, aby v brzké době pokořil hranici 2900 bodů “ Hraje úplně jinak, než já. Při každém tahu jsem musel vyvinout velkou energii, přehrát si v hlavně spoustu partií. Magnus při hře působí dojmem hudebního virtuosa s absolutním sluchem,“ hodnotil jeho hru Kasparov.

Víra lepší pochybností

V roce 2013 došlo k naplnění prognóz odborníků a Magnus Carlsen získal v souboji s Indem Višvánáthánem Ánandem titul mistra světa. Nepotřeboval obvyklých dvanáct partií, rozhodl po deseti hrách, přičemž v souboji s obhájcem neztratil jedinou partii. Jeho galapředstavení sledovalo denně prostřednictvím televizních přenosů či on-line sto miliónů lidí po celém světě.

„Po třetí partii jsem si byl jistý tím, že vyhraji. Dostal jsem totiž soupeře do stavu, kdy musel začít riskovat. Říkal jsem si, že není zrovna v nejlepší formě. Nemyslím si, že v šachu existuje něco, jako přehnaná sebedůvěra. V zápase jsem prostě věděl, co musím udělat. A zastávám názor, že pokud chce člověk uspět, je lepší si věřit, než o sobě pochybovat. Ten kdo si věří, většinou neprohrává,“ konstatoval po zisku prvního titulu.

Také proto slavil Magnus čtyři obhajoby, když v období 2014 – 2021 porazil nejdříve znovu Inda Ánanda, pak přišla řada na Sergeje Karjakina, Fabiana Caruanu a Jana Něpomňaščije. Pak pravil, že jeho dalším soupeřem může být pouze Alirezu Firouzja. Nebylo mu vyhověno, takže ztratil motivaci.

Nikoli stroj, lidský šampión

I přes zdravé sebevědomí ovšem mladý norský génius přiznává chyby. A jedná se o veselého hocha. Nemá problém si dát pár piv a zahrát si šachy s kamarády. Se třemi sestrami hrál rád monopoly. Často ale prohrával, sourozenkyně proti němu totiž uzavíraly účelová spojenectví. V soukromí svou fenomenální paměť příliš nevyužívá. Naopak pravidelně ztrácí mobil, klíče, kreditní karty.

Nejblíže ze všech hráčů světové špičky k němu má Garri Kasparov. Není divu, v letech 2009 – 2010 působil bývalý mistr světa v roli jeho trenéra. Podle názorů odborníků měl právě Kasparov velkou zásluhu na tom, že Carlsen výrazně pokročil v zahájeních partií. „Je ironií osudu, dodávám, že z mého úhlu pohledu velmi příjemnou ironií, že v době nástupu počítačů, kdy se z hráčů stávají spíše roboti, se stal mistrem světa právě Magnus. Tedy hráč, v jehož případě rozhoduje prakticky za všech okolností intuice. Carlsen není stroj, ale lidský šampión,“ tvrdí Kasparov.

Zdroje

www.refresher.cz

The Prince of Chess

Magnus Force: How Carlsen Beat Kasparov´s Record

Andrew Soltis: Magnus Carlsen: 60 Memorable Games

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz