Článek
Ale rodák ze vsi Nový Telečkov pojede příští rok v březnu v Jižní Africe nejslavnější závod bikerů Cape Epic a vlastně už ví, že vyhrál. Třiatřicetiletý Ondra Zmeškal je totiž slepý. O jedno oko přišel ještě v inkubátoru, o druhé po vyučení zahradníkem, lékaři tehdy nezvládli dnes víceméně banální šedý zákal. Poté, co si po roce ujasnil, že nemá cenu lamentovat nad ranami osudu, se rozhodl ignorovat invalidní důchod, začal chodit do práce a sportovat. Bohužel, nebo možná s ohledem na další vývoj situace naštěstí, fotbal okamžitě padl, protože ztratil 70 sluchu a neslyšel tak rolničky vydávající zvuk, podle kterého se fotbalisté na hřišti orientují.
Za zrodem sportovce světového formátu stál kamarád Lukáš, který přišel s tím, že když už má vodícího psa, mohl by začít běhat. Ondrovi to přišlo jako dobrý nápad, začalo to běháním na vlak a skončilo zaběhnutím maratónu podél Velké čínské zdi. A taky 600 km dlouhým během Českem, kterým vydělal pro sport nevidomých dětí 250 tisíc korun. Dobrý pocit tehdy převládal nad záněty v nohách a přetíženými bércovými svaly. Pak přišla nabídka z kategorie životních, ozval se totiž trasér Marek Peterka s tím, že shání parťáka na dlouhé triatlony. Zatímco někoho by kombinace 3,8 km plavání, 100 km cyklistiky a 42 km běhu vyděsila, pro Ondru se jednalo o další životní výzvu. Zvláště pak, když jsou traséři, do jejichž rukou, nohou a v tomto případě zejména očí se hendikepovaný sportovec svěřuje, silně nedostatkovým zbožím. Nejvíce ovšem Ondru motivovalo okolí, mnohdy z řad pořadatelů, které reagovalo na účast polohluchého slepce kouzelnou holou větou: To přece nejde!
A ono to přitom šlo. V září 2021 vybojoval první ze tří titulů mistra světa v dlouhém paratriatlonu. Za necelý rok si v bavorském Rothu střihl největšího Ironmana na území starého kontinentu. Závodilo se v mimořádném vedru, na každé z občerstvovacích stanic skončila hlava v sudu s ledovou vodou, nakonec z toho byl čas 11:03:35. Pro srovnání - absolutní světový rekord vidícího a slyšícího Jana Frodeho z Německa je pouze o cca 3,5 hodiny rychlejší.
Tím ovšem spanilá jízda Ondry Zmeškala zdaleka neskončila. Vedle mistrovství světa a světového šampionátu v rugby patří každoročně mezi nejsledovanější sportovní události planety cyklistická Tour de France. Pochopitelně přišla reakce, že odjet na tandemovém kole 3 314,6 kilometrů dlouhou trasu prošpikovanou velkými kopci a několika mimořádným horskými etapami, dá zabrat i profesionálním cyklistům. Proto sebelépe trénovaný slepec a trasér, který chodí do práce, nemají v souboji s alpskými a pyrenejskými vrcholy šanci. A tak to Ondra s Markem v covidovém roce 2021 zkusili a historicky první, a troufám si odhadovat, že poslední Tour de France ve tmě, dopadla nad očekávání. Mimochodem, ve stejném ročníku získal druhý titul Tadej Pogačar.
Letos se ukázalo, že štěstí přeje připraveným. Triatlonovou sezónu zahájili Ondra s Markem v Chorvatsku, došlo na setkání s organizátory bikerského závodu 4 Islands MTB Croatia. Mám něco najeto na silničním kole a vím, že je to hlavně o síle a dynamice. Na horské kolo si ovšem netroufám, protože terén je nesrovnatelně více komplikovaný než asfalt a šotolina. A to vidím na obě oči. Navíc točit se na tandemovém kole na úzkých stezkách při vědomí, že pode mnou je několik desítek metrů hluboký sráz… Jde to absolutně mimo moji jinak docela bohatou představivost. Ale docela chápu Marka Hovorku, který po skončení závodu Ondrovi sdělil: Buď rád, že jsi to neviděl…
Nakonec z toho bylo pozvání na březnový Cape Epic, nejprestižnější závod dvoučlenných bikerských týmů na světě. Délka závodu 608 kilometrů, převýšení 16 500 metrů. Podle Ondry to bude v pohodě, jenom se srovnat s vedrem.
Velký borec z Nového Telečkova, který dokazuje možnost nemožného, registruje lékařský pokrok, má radost, ale životní zkušenost ho naučila maximální zdrženlivosti. A představa, že by dělal zcela slyšícího a vidícího zahradníka, po osmi hodinách přišel domů, otevřel si pivo, sedl na sedačku a díval se na televizi, ho baví a děsí zároveň. Nemusel by totiž na sobě tak moc makat.