Hlavní obsah
Umění a zábava

Budoucí Versace, Blanka Matragi či Beáta Rajská?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jana Zumrová

TUL módní přehlídka studentů

25. 9. 12:01

Módní přehlídka na oslavách Technické univerzity v Liberci završila dopolední program. Možná, že se mezi studenty návrhářství na katedře designu skrývá budoucí špička v oboru.

Článek

Budoucí Versace, Blanka Matragi či Beáta Rajská?

Módní přehlídka byla inspirována různorodými tématy, například krásou i ošklivostí. Hudba byla tajemná a modely byly příhodně prezentovány jako jednotlivé kolekce. Každý model měl nápad a provedení bylo odvážné dle nátury tvůrce. Člověk zaplesá radostí, když vidí na vlastní oči nadání i píli mladých studentek a studentů. Nepodceňujme je, ale podpořme je jako rodiče, blízcí i jako kantoři nebo jednoduše jako společnost, ve které tito mladí lidé žijí.

Oslavy TUL

V sobotu 23. 9. 2023 se roztočily oslavy TUL na plné obrátky. Návštěvníci si mohli vybrat z pestrého programu. Pod univerzitu spadá mnoho fakult, zmíním jen některé (ostatním se omlouvám), například Fakulta textilní, Fakulta umění a architektury, Fakulty ekonomická, Fakulta strojní, Fakulta pedagogická a další neméně významné.

Nasedni do formule

Malí i velcí nadšenci závodů formule 1 si mohli vyzkoušet, jaké to je, když usednou do formule za volant. Cítila jsem se, jako když ležím skoro na zemi a formuli mám těsně okolo sebe ze všech stran. Ti odvážnější si pustili i zvuk motoru.

Přednášky v aule

Kdo se chtěl vrátit do svých studentských let na vysoké škole nebo koho témata zajímala, mohl zasednout v přednáškové aule a vyslechnout si odborné výklady na rozmanitá témata, například „Spalovací motory a udržitelná doprava pro 21. století“, „Udržitelnost textilu“, atd.

Ateliér

Navštívila jsem nádherný prostorný ateliér pro studenty architektury. Skýtá dostatek prostoru pro tvůrčí činnost, konzultace i semestrální výstavy. Modely městského parku i domů byly inspirativní.

Laboratoř na katedře „Hodnocení textilií“

Osobním zážitkem byla pro mne návštěva laboratoře na této katedře. Laboratoř je vybavena přístroji, které měří například u látek propustnost, odolnost proti větru, odolnost proti vodě a ještě další parametry kvality materiálu. Nadchla mě provázanost výzkumu a vědy, jejichž výsledky jsou použitelné v praktickém životě. Takže výtky typu, že věda a výzkum v určité oblasti je zdlouhavý proces než přinesou uplatnění v praxi, tak to tedy tady není na místě.

Na chodbě malé i velké kluky nadchne oblek hasiče i hradní stráže. Výzdobu doplňuje naducaný dětský spací pytel z nanovláken.

Rozhodně podporujme výzkum a vědu, vědecké pracovníky a jejich činnost.

Další laboratoř mě ohromila

Ohromena jsem byla následující prohlídkou laboratoře na Textilní fakultě. Připadala jsem si zde jako v pohádce „O třech přadlenách.“ Nacházely se zde tkalcovské stroje, příze byly natažené a uchycené na obrovském stroji. K zhlédnutí byly jak starší typy, tak moderní.

A teď vám něco povím!

Starý typ tkalcovského stroje je využíván pro zdravotnické účely! Vyrábí se zde „náhradní díly“ do lidského organismu, konkrétně například náhradní lidské cévy. Tento stroj dokáže vynikajícím způsobem splnit požadavky pro výrobu náhradní lidské cévy. Tělo je schopno tuto cévu přijmout. Moderní přístroj tyto požadavky není schopen splnit.

Takže poučení: Ne vše, co je staršího typu je automaticky horší a nevyhovující. Pojďme takto také uvažovat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz