Hlavní obsah
Lidé a společnost

Čechům v Banátu prší do Českého domu. Krajané shánějí pomoc, naopak přispěli lidem po loňské povodni

Foto: Česká beseda Kruščica

POSLEDNÍ PŮVODNÍ STAVENÍ. Dům číslo 75 v Kruščici obývala od první poloviny devatenáctého století rodina Škorničkových.

Češi, žijící ve vesnici Kruščica na východě Srbska, se rozhodli hledat pomoc v domovině svých předků, a uspořádali v Česku sbírku na opravu střechy etnodomu. Když se ale dověděli o ničivých zářijových povodních, poslali na oplátku peníze do Česka.

Článek

Česká Etnokuća u rumunských hranic v Srbsku

Na to, aby si mohli koupit poslední zachovalé stavení z poloviny devatenáctého století, tedy z éry příchodu českých osadníků do Banátu, se před časem složili členové České besedy v srbské vesnici Kruščica. Nyní však řeší, co dělat, aby domek nespadl. „Stavení, nebo jak my říkáme stavínko, bylo určené na demolici, a to jsme nechtěli připustit. Spoustu práce k záchraně jsme už udělali. Ale je potřeba nová střecha, a na tu nemáme dost peněz,“ říká předseda České besedy v Kruščici Jozef Irović.

Už léta s krajany v srbském Banátu spolupracujeme, a stále více obdivuji jejich úsilí, jak i v nelehkých podmínkách a v malém počtu lidí udržují českou kulturu i společenský život.
Dalimil Toman, programový ředitel Hnutí Brontosaurus

Etnodům či Etnokuća (srbské kuća – dům) již slouží jako malé české etnografické muzeum, le třeba také jako učebna. „Domeček jsme koupili proto, abychom se měli kde scházet, učit se česky, zpívat české písničky a také abychom měli prostor pro uchovávání vzpomínek na naše předky a na jejich příchod do Banátu. Máme zde nástroje starých řemesel a předměty či oblečení, které naši předkové sami vyrobili a používali,“ popsal Irović.

Foto: Česká beseda Kruščica

UČEBNA A MUZEUM. V někdejším chlévě se nyní učí český jazyk a jsou zde také vystaveny předměty denní potřeby předků.

Kompletní rekonstrukci krovu a střechy vyčíslili kruščičtí Češi na dvacet tisíc eur, tedy asi půl milionu korun. Součástí akce bude i zřízení dvou menších podkrovních místností a sociálního zařízení pro návštěvníky srbského Banátu. „Oproti České republice je v Srbsku sice levnější materiál i práce, ale pro nás jsou to pořád ohromné peníze. Proto jsme se rozhodli uspořádat veřejnou sbírku a poprosit krajany v naší původní vlasti, aby nám pomohli,“ vysvětlil předseda.

Foto: Česká beseda Kruščica

KDYŽ NEPRŠÍ, JE TO DOBRÉ. Etnodům slouží jako zázemí pro tradiční přehlídku folklorních souborů Krása různorodosti. Střecha je ale ve špatném stavu.

Sbírka České besedy Kruščica byla spuštěna vloni v létě a organizuje ji dárcovská platforma Donio.cz. Zde případní zájemci naleznou i více informací o účelu sbírky a také o české komunitě v Srbsku. V současné době je vybrána asi sedmina z cílové částky. „Pomůže nám opravdu každá koruna a každému, kdo se rozhodne přispět a pomoci, jsme vděčni,“ doplnil Irović.

Pomáhá i festival

V loňském roce uspořádali Češi ze srbského Banátu dvanáctý ročník multižánrového festivalu Krása různorodosti (Lepota različitosti). V pátek 19. července se konal úvodní koncert v centru malebného městečka Bela Crkva. Další festivalová vystoupení se uskutečnila v sobotu a v neděli přímo v Kruščici. „Naše oblast je domovem lidí mnoha etnik a cílem festivalu je oslava jedinečnosti a tradic každého z nich,“ říká za pořádající Českou besedu Kruščica Jozef Irović.

Foto: Česká beseda Kruščica

PRŮVOD VESNICÍ. Festival Krása různorodosti vloni uspořádali kruščičtí Češi již podvanácté. V čele jdou dívky z folklorního souboru místní České besedy.

Z České republiky letos dorazil dívčí pěvecký sbor Mistřické frajárky spolu s cimbálovou muzikou Špica z Uherskohradišťska, folklorní soubor Úsměv z Horní Břízy na Plzeňsku a také soubor Česká beseda z Lukavice ve východních Čechách. „Tři soubory přijely z Nového Sadu, vystoupili zástupci dalších v Srbsku žijících etnik - Židé, Rumuni, Rusové, Řekové a samozřejmě také Srbové,“ doplnil organizátor.

Foto: Česká beseda Kruščica

ZÁPADOČEŠI V BANÁTU. Červencového festivalu se zúčastnil také soubor Úsměv z Horní Břízy na Plzeňsku. Na snímku se jeho členové fotografují na dvorku před českým etnodomem.

Dvanáct set eur na pomoc postiženým povodněmi v Česku

V říjnu se pak v Kruščici uskutečnilo tradiční Havelské posvícení, hosty byli také členové českého Hnutí Brontosaurus. Ti pak domů do Česka přivezli také nečekaný dárek. Srbští Češi mezi sebou vybrali bezmála dvanáct set eur na pomoc lidem, postiženým povodněmi v Česku. „Když jsme se dověděli, že lidi v Česku postihly v září katastrofální povodně, bylo samozřejmé, že se budeme snažit pomoci. Když Češi pomáhají nám, pomůžeme zase my jim. Každý dal, kolik může,“ řekl předseda České besedy Kruščica Jozef Irović, s tím, že vybrané peníze přidali Kruščičtí do sbírky, uspořádané farníky v jihomoravské Strážnici.

Foto: Česká beseda Kruščica

POSVÍCENSKÁ MŠE. Havelské posvícení má mezi banátskými Čechy tradici, představuje symbolické poděkování za úrodu. Kasička, do níž se vybíraly peníze pro postižené povodněmi v Česku, byla umístěna v katolickém kostele v Kruščici.

„Už léta s krajany v srbském Banátu spolupracujeme, a stále více obdivuji jejich úsilí, jak i v nelehkých podmínkách a v malém počtu lidí udržují českou kulturu i společenský život. Je úžasné, že na Českou republiku myslí i v těžkých situacích u nás. Posílali podporu po tornádu a teď udělali sbírku na pomoc po povodních. Tam kde krajané žijí, je obživa velmi těžká, a vzhledem k ekonomické situaci země je často složité najít práci. Je tedy obdivuhodné, kolik vybrali a sbírka samotná je i ukázkou sounáležitosti a velkým symbolickým povzbuzením,“ říká programový ředitel Hnutí Brontosaurus Dalimil Toman.

Další zdroje a odkazy:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám