Hlavní obsah
Finance

Petr Fiala má jako premiér třetí nejvyšší plat v poměru k průměrné mzdě v celé Evropské unii

Foto: Instagram Petra Fialy (@petr.fiala1964)

Petr Fiala je českým premiérem už tři roky. V souvislosti s nedávným zvyšováním mezd politiků je třeba se ptát, bere český premiér adekvátní odměnu za výkon své funkce? V poměru k průměrné mzdě je totiž jedním z těch nejlépe placených.

Článek

Platy českých poslanců se mnoha Čechům zdají příliš vysoké. Proto nedávné schválení jejich navýšení vyvolalo mezi širokou veřejností pořádný poprask. Je to ale skutečně opodstatněné a neděláme jen z komára velblouda?

Eurostat, což je statistický úřad Evropské unie, který spadá pod Evropskou komisi a pravidelně předkládá statistická data z nejrůznějších odvětví skrze členské státy EU, vydal nedávno srovnání, které ukazuje platy premiérů jak v absolutní číslech, tak v poměru k průměrné mzdě daného státu. A výsledky jsou více než překvapivé.

Pokud budeme zkoumat, který z premiérů či ministerských předsedů Evropské unie je nejlépe placený, jméno Petra Fialy rozhodně mezi těmi nejvýdělečnějšími osobnostmi neuslyšíte. V absolutních číslech, jeho plat je 274 900 Kč, je totiž premiér Fiala až třináctým nejlépe placeným premiérem ze 27 zkoumaných států. Nachází se tedy v přibližném středu. Nutno ale podotknout, že průzkum bere v potaz platy ještě před schváleným navýšením.

Nejlépe placeným premiérem je bezesporu německý kancléř Olaf Scholz s platem v přepočtu 734 333 Kč, následovaný rakouským, lucemburským či irským premiérem. Velkým překvapením je plat prezidenta Emmanuela Macrona, který je zároveň šéfem vlády. Ten za předsednickou funkci bere pouze 383 717 Kč.

Ke zcela jiným výsledkům ale dojdeme v případě, že srovnáme platy ministerských předsedů na základě poměru k průměrné mzdě v daném státě. Průměrná mzda nám totiž lépe odráží ekonomické skutečnosti a ekonomickou situaci konkrétního státu. V takovém srovnání jasně vítězí Maďarsko v čele s Viktorem Orbánem, který bere 9,5násobek průměrného maďarského platu. V závěsu za ním je slovenský premiér Fico s 7,6násobkem platu. A konečně bronzovou příčku obsadil náš premiér Fiala. Jeho plat se rovná 6,1násobku průměrného českého platu. A to je poměrně alarmující.

Dokonce i nejvýdělečnější šéf vlády Olaf Scholz bere 5,9násobek průměrné mzdy. Tedy ve vztahu k cenové hladině svého státu je na tom finančně hůře než Petr Fiala. Emmanuel Macron pak dosahuje pouze na 4,3násobek průměrné mzdy.

Srovnání platů ministerských předsedů ukazuje fakta. Není totiž důležité, kolik kdo bere v absolutním vyjádření. Premiér je vyplácen na základě vnitřních poměrů v daném státě. A v takovém srovnání máme třetího nejlépe placeného premiéra. Přesto však došlo k nedávné době k navýšení jeho platu o téměř sedm procent.

Je tedy třeba se zamyslet, zda naše volené zástupce nepřeplácíme. Není totiž možné, aby v době, kdy Česká republika neprosperuje, nejsou peníze na důchody a na zvyšování platů státních zaměstnanců, se takto markantním způsobem zvyšovaly platy poslanců a členů vlády včetně ve vztahu k průměrné mzdě třetího nejlépe placeného premiéra Evropské unie.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz