Hlavní obsah
Názory a úvahy

Hrozící rozpad Okamurova slepence je „mečbol“ pro vládu

Foto: Facebook: Tomio Okamura

Bude mít Tomio Okamura důvody k úsměvu i po letních prázdninách? V jeho slepenci roste pnutí

Předvídatelný konec falešného přátelství. Pseudohnutí PRO Jindřicha Rajchla se začíná rvát o místa na kandidátce – a slepenec s SPD se hroutí dřív, než začal.

Článek

Když jsem na Facebooku v komentářích několikrát zmiňoval, že v SPD jsou všichni vlastenci a bratři, dokud se nezačnou rozdělovat peníze nebo funkce, dostal jsem příšernou bídu od jejich voličů, že jsem fašista, mám jít na Ukrajinu a že jsem samozřejmě placený Sorošem a Fialou.

A nyní se vlhký sen tzv. vlastenců střetává s realitou. Jindřich Rajchl totiž odmítá akceptovat místa na kandidátce a hrozí ze slepence odchodem. A spojení tak zřejmě nevydrží ani do voleb.

Koalice nekoalice

Vrchní chucpe nastalo už při ohlášení spojení SPD, Trikolory, PRO a Svobodných. Ti se všichni rozhodli kandidovat pod záštitou právě SPD, čímž se vyhnuli podmínce splnění volebního kvóra 11 % pro větší koalice.

Je fascinující, že právě tihle nejvíce kvičeli, že koalice SPOLU je podvod na voliče. Jenže tohle je legitimní koalice, která má rozhodně víc věcí společných, než tito vlastenci pod falešnou vlajkou a navíc, SPOLU a i PirSTAN museli splnit povinné volební kvórum pro koalice.

SPD a celý čtyřblok se tak vyhnul splnění volebního kvóra, tváří se, že nejsou koalice, ale že se spojili pro lidi. Víte, co jste? Podvodníci. Podvodníci, co udělali ukázkový podvod na voliče. A jde to vidět i při průzkumech, kdy by SPD se slepencem měla problém prolézt i přes těch 11%.

Tohle je ukázkový volební podvod (logikou Tomia Okamury), který ovšem zjevně nevyjde ani tak.

Peníze, funkce a fleky

Vzhledem k povahám lídrů stran se dalo čekat, kdy toto pnutí přeroste do velkých rozměrů. Veškeré peníze za volby by totiž připadly hnutí SPD a vzhledem k tomu, že SPD shrábla desítky milionů korun za úspěšné volby do sněmovny nebo Evropy, aniž by cokoli někde prosadila, divím se tomu, že Jindřich Rajchl nebo Zuzana Majerová na toto spojení nespojení kývli.

A vzhledem k tomu, že Rajchl se již od demonstrací na Václaváku viděl jako premiér a Majerová ve svém CV má účast snad v každých volbách (kde neuspěla jak Bobošíková), bylo jen otázkou času, kdy začne pnutí kvůli funkcím nebo penězům. A Okamura ukázal, že zkrátka na jeho funkce a peníze se sahat nebude.

Strach Tomia Okamury

A to obrovský. Tomia Okamuru zřejmě vyděsila situace na Slovensku, kde Andrej Danko pod svou stranu SNS spojil bambilion malých stran, až byl nakonec on ten jediný, kdo se dostal za SNS do Národní rady a čelil tak pnutí ve svém poslaneckém klubu, který mu zachraňoval až Robert Fico.

Okamura zcela jistě nechtěl, aby jeho lidi z SPD byli vykroužkováni anebo přeskočeni členy ostatních stran, proto dal místa na kandidátkách tak, jak je dal. Mohl by totiž čelit během volebního mandátu také výraznému pnutí a hrozícímu rozpadu poslaneckého klubu. A jelikož Babiš není Fico, nedalo by se čekat, že někdo z hnutí ANO by odešel na hostování do SPD.

Sleduje tím Rajchl něco víc?

Napadá mě i jistá konspirace, proč Jindřich Rajchl začal pnout situaci. Nekompetence. Umíte si představit, že člověk, který sdílí dezinformace i po tom, co se ukáže realita (jako třeba s obcí Břasy), by měl o něčem závažném rozhodovat? Jeho voliči možná ano, většina však vůbec.

A zřejmě si to uvědomuje i sám Rajchl. Vystoupení z tohoto slepence by mu totiž dalo jedinečnou možnost si i něco vydělat. PRO by zřejmě těsně dosáhlo na státní příspěvek za 1.5% hlasů (počítejme zhruba příspěvek 5-7 milionů korun), nemuselo by se na ničem podílet a stalo by se další politickou neziskovkou na české politické mapě.

A Rajchl navzdory všem křikům si svou nekompetentnost uvědomuje. A vysvětlovat své kroky by mu výrazně poškodilo image.

Míč na straně vlády

Hrozící rozpad slepence okolo SPD je však voda na mlýn pro vládu Petra Fialy. Ta se zatím v předvolební kampani jeví v docela dobré formě, má šanci přesvědčit umírněné voliče slepence, které hrozící rozpad zklamal.

Petr Fiala navíc ukazuje těsně před volbami, že komunikaci zvládá. Pozdě, ale přece. Komunikuje s příznivci i odpůrci. Totéž je případ Víta Rakušana nebo Zdeňka Hřiba. A rozpad SPD slepence by zároveň výrazně snížil šance na vládu Babiše a Okamury.

Motoristé a Stačilo pomalu míří mimo sněmovnu. Koalice i po spojení se Zelenými najednou začíná výrazně stahovat náskok opozice a můžou litovat i bitcoinové kauzy, která jejich růst zabrzdila.

Závěr: Tyhle volby fakt ještě rozhodnuté nejsou

Tohle je jeden z gamechangerů těchto voleb. Pokud by Okamurův čtyřblok se rozpadl ještě před volbami, rázem klesnou tomuto uskupení minimálně o třetinu preference. Zbylé tři strany totiž pravidelně v průzkumech dohromady dosahovaly na 4-7 %, což při průzkumech, kde SPD získává stabilně od 11 do 14 procent, by mohlo být takřka likvidační.

ANO zmítají kauzy a v kampani působí dost unaveně, Motoristy likviduje minulost Filipa Turka, Stačilo ztrácí dech a blok okolo SPD stojí před osudovou zkouškou. Jestli vláda potřebovala mít ideální situaci, tak ji aktuálně má a měla by ji využít.

A vzhledem k tomu, že tohle může způsobit první dynamický pohyb v průzkumech, tak vláda ještě nic ztraceno nemá. Vezměme si, že během tří měsíců, kdy hrozilo v průzkumech, že ANO, Motoristé, SPD a Stačilo budou mít takřka 150 křesel, se situace dramaticky proměnila (opozice by vyhrála zhruba 106:94), tak před ostrou fází kampaně se máme na co těšit.

Ačkoli ostrá fáze kampaně nás ještě teprve čeká…

Zdroje

názor autora

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz