Článek
Po sedmi letech emigrace a života putujícího mnicha mnoha zeměmi Evropy a Asie, mnicha, který směl spát na stejném místě nanejvýš dvě noci, se ve svých 25ti letech vrátil Guru Jára zpět do České republiky. Měl za sebou extrémně náročné roky, kdy studoval v klášterech Vatikánu, Tibetu, Nepálu, meditoval v horách v Turecku, v Egyptě a na mnoha dalších, posvátných místech. Ve 21 letech dosáhl plného osvícení, tj. realizoval nejdříve asketickou duchovní cestu, a o tři roky později realizoval i druhou z hlavních duchovních cest, cestu tantrickou, kdy dosáhl Nirvány a současně také staroegyptského Zasvěcení. (více v předchozím článku nazvaném Guru Jára, fakta o tom, kdy a proč začal pracovat v České republice)
Profesionální horolezec a fotograf pro National Geografic
Po dobu svého pobytu v exilu žil Guru Jára z honorářů za fotografie velehor a obtížně dostupných svatých míst, které si od něho objednával časopis National Geografic. Guru Jára byl jeden čas i profesionální horolezec, a tak dokázal pořizovat nádherné fotografie velehor i z míst, na která by se jiní fotografové neodvážili ani pomyslet, natož se na ně dostat. Velmi podrobně popisuje toto velice neobvyklé období jeho života plné podivuhodných zkušeností, nad kterými běžnému člověku zůstává rozum stát údivem, popsal ve svém autobiografickém románu nazvaném Stigmata karmy.
Léčitel a astrolog ve Zlíně
Po návratu do české republiky věděl od svých duchovních učitelů, že smí pracovat jen na jednom ze čtyř míst planety Země. Jedním z těchto míst byla Morava. Jako první místo pro svoji praxi léčitele a karmického astrologa si vybral Zlín. Snad pro jeho aktivní energii, která je hned druhá nejsilnější po Praze. Ano, každé město má svoji specifickou energii, která ovlivňuje lidi v něm žijící. Tato nauka byla jednou z prvních, kterou předával na svých přednáškách a seminářích. Byl nesmírně zkušený cestovatel, a tak jeho vyprávění o exotických zemích, svatých místech, energiích, které zde pomáhají uzdravovat těla i osudy lidi, byla velmi přitažlivá a žádaná.
Dnes už není žádný problém zaletět si s cestovní kanceláří na ostrov Bali nebo do slavného města Váránásí na břehu řeky Gangy. Na začátku devadesátých let minulého století cesta do těchto míst ale zněla jako pohádka. Ostatně do Tibetu se ani dnes není snadné dostat a zcela nemožné je získat možnost studovat v některém z jeho, cizincům zcela uzavřených, klášterů.
Lámové ihned rozpoznali svatého muže
Hlavní představitelé klášterů v Tibetu jsou lámové, kteří musejí prokázat svoje duchovní schopnosti, aby se mohli stát opaty kláštera. Nejsou to jen volení hodnostáři a správci majetku jako třeba u křesťanských církví. Lámové musejí umět vidět předchozí vtělení každého, kdo vstoupí do kláštera, aby věděli, jak s ním pracovat, co a jak ho učit, nebo zda mu hned na prahu zabránit ve vstupu do prostor kláštera. Proto měl Guru Jára možnost vstupu i do míst, kam by se jiný cizinec nikdy nemohl dostat. Lámové v něm vždy ihned rozpoznali svatého muže a podle toho se k němu i chovali s úctou a respektem. Vážili si jeho přítomnosti v jejich klášteře.
Tradiční, tisíce let staré nauky získané v klášterech v Tibetu, Indii a dalších místech, Guru Jára přetavil do podoby srozumitelné současnému modernímu člověku a praxe, která vyhovuje moderním lidem. Tím se velmi odlišoval například od věhlasného českého mystika a jogína Eduarda Tomáše, kterého si velmi vážil a byl s ním v úzkém kontaktu, ale jehož knihy a způsob vyjadřování byly zejména pro mladé lidi hodně náročné na porozumění.
Meditace, očistné a léčitelské techniky
Na prvních seminářích, které pořádal Guru Jára, učil především očistné techniky, meditace, relaxace a práci s jemnohmotnými energiemi. Dodnes si pamatuji, jak na semináři nazvaném Tělo jako úkaz jsme se učili rozpoznávat energie jednotlivých orgánů a hlavních meridiánů, tj. energetických drah v těle, zrakem, sluchem, dotekem nebo bezdotykově skrze auru. Pro většinu ze skoro stovky účastníků bylo velkým překvapením, který ze zkoušených postupů je pro ně nejsilnější, pro jaký druh vnímání mají největší talent.
V letech 1996 až 2002 pořádal Guru Jára obvykle celkem čtyři víkendové semináře pro širokou veřejnost do roka. V dalších letech se objevoval stále méně často, protože už začal postupně předávat výuku novým lektorům, kteří u něho studovali astrologii, jógy a feng shui. Tato výuka budoucích lektorů začala v roce 2000 a jednalo se na začátku jen o velmi malou skupinu pěti osob.
Proč Guru Jára začal učit budoucí lektory a založil i školu
Hlavním důvodem, proč začal Guru Jára vychovávat budoucí lektory, byla skutečnost, že nejlépe se člověk naučí a pochopí nové znalosti tehdy, když je vysvětluje někomu jinému. To vám ostatně potvrdí každý pedagog i psycholog. Aby se zájemci o duchovní nauky, o astrologii, jógy a tehdy v ČR ještě zcela neznámé feng shui, dokázali dostat do co největší hloubky těchto nauk a měli i motivaci k intenzivnímu, samostatnému studiu, vytvořil duchovní institut, kde se učili studenti předávat studované nauky dalším lidem z řad začátečníků. Škola sloužila tedy především jako způsob prohloubení osobního studia té které duchovní nauky.
Duchovní institut dostal název Poetrie. Jak přibývalo zájemců o studium, vyvíjela se postupně jeho vnitřní struktura a rozšiřovali studijní programy. V srpnu roku 2011, kdy kvůli tlaku médií, která od ledna toho roku spustila rozsáhlou, účelovou, očerňující kampaň Guru Járy, škola Poetrie ukončila činnost, měl tento duchovní institut kolem šedesáti lektorů a více než tři tisíce studentů.
Více o duchovním institutu Poetrie se dozvíte v dalším článku, ve kterém se s vámi podělím o svoje osobní zkušenosti s tím, co jsem zažila v Poetrii. Zkušenosti reportérky Mf Dnes, která zkoumala a dodnes stále zkoumá co do největší hloubky, a všemi dostupnými způsoby, práci výjimečného muže, jehož styl práce se ani tehdy ani dnes nepodobá ničemu známému. Ničemu, co kdy dělali nebo dnes dělají jiní světově uznávaní učitelé duchovních nauk. Jeho styl práce byl a stále je jedinečný, originální a nenapodobitelný. Proč? Na tuto otázku si každý bude muset najít odpověď sám. Každý podle svých možností a schopností, rozsahu intelektu i umění vnímat i jemnější sféry života než je buřtguláš nebo vepřo, knedlo, zelo.