Článek
Každý, komu zemřel někdo, koho miloval nebo měl hodně rád, ví, jaký šok v mysli a pocitech způsobí zpráva o smrti blízkého člověka. I ve schopnosti soustředit se na běžné činnosti. Je to jako by ve vás něco nejdříve velmi hlasitě explodovalo a po doznění tohoto hluku z šoku, nastane zvláštní ticho. Jakoby se svět kolem vás zastavil, zmizely všechny zvuky, všechny barvy. Jako byste přestali cítit doteky druhých lidí.
Svět jako sen, jako film
Zdá se vám najednou, že okolní dění je jen jakýsi podivný film a vy jste diváci v kině a vše kolem vás se odehrává jen na plátně. Vy sami se cítíte jako pohybující se loutka, jejíž pohyby vedou zvyky nebo požadavky druhých lidí. Vaše tělo i vše kolem se jeví jako iluze, fata morgana, virtuální realita.
Každý člověk, kterému zemřel partner, někdo z rodičů, sourozenec nebo dokonce dítě, tento stav zná. Zná ho i mnoho lidí, které zasáhla smrt spolužáka, souseda, kolegy z práce nebo i některé populární osobnosti. Z osobních přátel i veřejně známých osobností možná tím nejsilnějším prožitkem zřejmě bude smrt duchovního učitele, který vám otevřel cestu k Bohu, nebo vás k němu vedl řadu let Srdce věřících křesťanů nyní s odchodem papeže Františka prožívají tento „dotek smrti“, kterému ve východních náboženstvích říkají Daršan smrti.
Daršan smrti
Výraz Daršan se sice překládá mnoha poněkud nesrozumitelnými způsoby, ale podstatou výzamu tohoto slova je „Boží požehnání“ nebo boží milost, velký dar. Určitě mnozí z vás budou namítat, jak může být ztráta milovaného člověk darem. Duchovní nauky dar a milost vidí v tom, že šok ze smrti blízké osoby na nějaký čas zastaví mysl v jejím neustálém plánování, co bude nebo vzpomínání na to, co bylo. To pozastavení mysli, ve kterém je jen ticho, ruch okolního světa je jakoby někde venku, za dveřmi vašeho nitra, má být právě tím darem a milostí Boží. Dává prostor k nahlédnutí na to, co je v našem životě skutečně důležité, a co jsou jen pouťové atrakce, na nichž se střídavě chvíli smějeme a chvíli bojíme.
Do hlubin nitra
Daršan smrti nám umožňuje nahlédnout do svého nitra do tak veliké hloubky, která je jindy nedostupná. Někteří lidé vyznávající východní filozofie či náboženství věří dokonce, že okamžik „srážky se smrtí“ může být okamžikem velkého prozření a pochopení toho, čemu východní nauky říkají „Májá“. Odhalením skutečné pravdy o tomto světě. Slovo Májá znamená iluze. Podle východních nauk je vnímání tohoto hmotného světa a fyzického těla pouhou iluzí lidské mysli a vše je ve skutečnosti jen energie. My jsme součástí této energie podobně kapky vody jsou součástí moře.
Smrt Ježíše Krista věřící považují za dar
I křesťané věří v požehnání smrti. Vnímají ho ve smrti Ježíše z Nazaretu na kříži, kterou oslavují a neustále si připomínají. Svým utrpením se Kristus dotkl a dotýká srdcí všech věřících křesťanů dodnes. A to především o Velikonocích, kdy mělo dojít k jeho umučení na kříži. Jak mystické se tedy zdá, že hlava křesťanské církve odešla zpět k Bohu právě o Velikonocích.
Křesťané věří, že po smrti je nebe, peklo nebo očistec, ve kterém duše trpí, aby odčinily svoje hříchy. U tak uctívané osoby, jakou je papež, by se tedy měli všichni věřící radovat, že dosáhl nebe a už je s Bohem. Proč tedy ten zármutek a truchlení a věřím, že u mnoha věřících skutečné slzy? Protože smrt nás zasáhne vždy a všude bez ohledu na naši víru. A otevře v nás to podivuhodné ticho, o kterém můžete mnohokrát číst, ale dokud ho neprožijete, nebudete vědět, jako to je.
Dar papeže Františka nám všem
Papež František na Velikonoční pondělí obdaroval miliony lidé Daršanem smrti. S hlubokou úctou k jeho duši mu děkuji za tento dar a dotek Boha. nejsem věřící křesťan, přesto mě zpráva o jeho smrti silně zasáhla. Připomněl mi tím, ale i všem dalším lidem, věřícím i nevěřícím, že nic není věčné. A že jednoho dne se možná někdo zeptá, jak smysluplně a laskavě k druhým bytostem jsme prožili tento život.
Zdroj:
nauky mistra Satja Babaji Jahra