Článek
Chytrý telefon je „místem, kde žijeme“, tvrdí antropologové. Studie veřejné výzkumné univerzity v Londýně již před dvěma lety zjistila, že lidé na celém světě mají ke svým zařízením stejný vztah jako ke svým domovům. A pořád je to pravda.
Podle přelomové studie se z uživatelů chytrých telefonů stali „lidští šneci, kteří si nosí své domovy po kapsách“ a mají tendenci ignorovat přátele a rodinu ve prospěch svého zařízení. O čem jiném jsou Vánoce, než o setkávání se s přáteli a rodinou? Tedy kromě tradičního religiózního obsahu.
Lidé po celém světě a tuzemsko nevyjímaje, ke svým přístrojům v kapse cítí totéž, co ke svým domovům.
Profesor Daniel Miller, který studii vedl, říká: „Pro lidské vztahy to má tu odvrácenou stranu, že v kterémkoli okamžiku, ať už při jídle, na schůzce nebo při jiné společné činnosti, může člověk, se kterým jsme, prostě zmizet, protože se ‚vrátil domů‘ ke svému smartphonu.“
Tento jev vede k „smrti blízkosti“, pokud jde o interakci tváří v tvář, řekl.
O čem jiném, než o blízkosti ve vztazích, jsou Vánoce?
Pokud existuje nějaká konkrétní příčina této proměny našeho chování a komunikace, vědci naznačují, že to mohou být chatovací aplikace, jako je WhatsApp, který nazývají „srdcem chytrého telefonu“. „Pro mnoho uživatelů ve většině regionů představuje nyní jediná aplikace to nejdůležitější, co pro ně chytrý telefon dělá“ - například LINE v Japonsku, WeChat v Číně a WhatsApp všude jinde.
Navíc je dobré si uvědomit ještě další souvislost s mobilním telefonem a Vánocemi. Řada výzkumů ukázala, že snímání událostí mobilním telefonem omezuje lidskou schopnost si poté na událost vzpomenout. Dále pak vlastně fotka z mobilu nahrazuje prožité emoce, které pak vůbec prožité nejsou. Protože se spoléháme na mobil a fotky v něm.
Pokorná rada na úvod i na závěr tedy zní, vyvarovat se chytrého mobilu (nejen) o Vánocích.