Článek
Čtvercové vlny: Mořská šachovnice, kterou musíte vidět na vlastní oči
Stál jsem na vrcholu majáku Phare des Baleines a zíral dolů na Atlantik. Vlny tam netančily jako obvykle – ne. Moře vypadalo, jako by si pod hladinu někdo rozložil obří šachovnici. Pruhy vln běžely zleva doprava, jiné proti nim. Nejdřív jsem si myslel, že mě klame zrak. Ale neklamal. Díval jsem se na něco, co se jmenuje čtvercové vlny – úkaz, který vás dokáže fascinovat i zneklidnit zároveň.
Za roky cestování jsem viděl kdeco, ale tohle mě opravdu překvapilo. Možná proto, že ten jev působí tak nepřirozeně – jako by se moře najednou rozhodlo řídit pravidly geometrie. A přitom je to celé jen hra větru, vln a času.
Co jsou čtvercové vlny a proč vznikají
Z fyzikálního hlediska se nejedná o žádnou záhadu. Čtvercové vlny, nebo taky cross sea, vznikají tehdy, když se setkají dva systémy vln, které přicházejí z různých směrů. Může za to vítr, který se otočí nebo vane jinak, než vlny z předchozí bouře. A když se tyto dva systémy potkají, vznikne na hladině křížový vzor. Když máte štěstí a díváte se z výšky, uvidíte to celé jako pravidelnou síť, která by klidně mohla být nakreslená od ruky.
Ale pozor – není to jen hezké na pohled. Tohle křížení vytváří záludné proudy a víry. Voda se totiž nepohybuje jen jedním směrem, ale hned dvěma najednou. A to je problém. Hlavně pro plavce, surfaře a menší lodě. Jakmile jste v tom, těžko se dostává ven.
Kde je můžete vidět (a proč se tam vydat)
Mně se nejvíc vryla do paměti scéna z francouzského ostrova Île de Ré. Je to kousek od pobřeží, kam dojedete z pevniny po dlouhém mostě. Ostrov má pohodovou atmosféru, spoustu rybích restaurací a cyklostezek, ale právě kvůli těm vlnám jsem se vydal až na jeho severozápad. Maják Phare des Baleines nabízí dokonalý výhled a věřte mi – výstup po 257 schodech stojí za to.
Když budete mít štěstí, spatříte šachovnici na moři. Ale to chce dvě věci: čas a trpělivost. Úkaz se neukazuje každý den. Nejčastěji vzniká při střetu různých větrných podmínek – například když se do oblasti vrací klid po bouři, ale vítr už fouká jinak. Když se to sejde, výsledek je dechberoucí.
Jestli toužíte po podobné podívané jinde, můžete zkusit třeba pobřeží u Lisabonu nebo některé útesy v Irsku. Ale Île de Ré je klasikou, a podle mě i nejpřístupnějším místem, kde tenhle fenomén opravdu zažijete.
Krása, která může být nebezpečná
Na první pohled vypadají čtvercové vlny klidně. Ale nenechte se zmást. Voda v tomhle stavu dokáže být zákeřná. Proud vás může táhnout různými směry zároveň a pokud jste nezkušený plavec, je to problém. Místní občas varují: „Podívej se, ale nelez tam.“ A mají pravdu. I já měl chuť si zaplavat, ale když jsem viděl ty proudy z výšky, rychle mě to přešlo.
Surfaři to mají podobně. Možná by si mysleli, že se jim nabízí perfektní příležitost, ale právě tahle nečitelnost moře dělá jízdu hodně rizikovou. Křížové moře může rozházet i zkušeného ridera.
Proč byste to měli vidět na vlastní oči
Cestování není jen o památkách a dobrém jídle. Je to taky o chvílích, kdy ztichnete a řeknete si: „Tohle jsem nikdy neviděl.“ Čtvercové vlny jsou přesně takovým zážitkem. Nejsou hlučné, nejsou turistickým magnetem, ale když se objeví, zůstanete stát v tichém úžasu.
Takže až budete plánovat cestu po západním pobřeží Francie, přidejte si Île de Ré na seznam. Nejen kvůli vínu a rybám, ale kvůli tomu, že jednou možná uvidíte, jak se moře proměnilo v šachovnici.
Zdroje:
Autorský článek
The guardian.com - https://www.theguardian.com/environment/2019/jul/05/cross-sea-dangerous-square-waves-explained
Wikipedia.org - https://en.wikipedia.org/wiki/Cross_sea