Hlavní obsah
Cestování

Dovolená plná virů: Proč tělo selhává zrovna, když máte klid

Foto: Freepik

Těšili jste se na dovolenou, ale místo slunce a klidu vás skolila nemoc? Nejste sami. Vědci znají důvod, proč tělo vypoví službu právě ve chvíli, kdy by mělo odpočívat.

Článek

Onemocněli jste hned na dovolené? Může za to vaše tělo, ne smůla

Těšili jste se celý rok, ale sotva dorazíte na vysněnou dovolenou, začne vás bolet v krku, máte horečku nebo vás skolí střevní viróza? Nejde o náhodu ani zákon schválnosti. Podle odborníků si vaše tělo vybírá daň za měsíce napětí a stresu – a právě dovolená je ideální chvílí, kdy vás bez varování složí.

Proč onemocníme zrovna, když máme konečně klid?

Když běžný pracovní den připomíná nekončící maraton povinností, naše tělo funguje na „nouzový režim“. Mozek pálí na plné obrátky, imunitní systém je ve střehu a produkuje adrenalin jako o život. Jenže jakmile konečně dorazíme na místo určení, zabalíme kufr na pláž a vypneme notifikace – organismus si vydechne. Doslova.

Jenže tohle „vypnutí“ bývá pro tělo šok. Hladiny stresových hormonů prudce klesnou, imunitní systém začne stahovat jednotky a přestává hlídat obranu proti virům a bakteriím. Otevřou se tím dveře infekcím, které jsme celé týdny zvládali držet na uzdě.

Tento jev má dokonce odborný název: leisure sickness neboli „rekreační nemoc“. Výraz poprvé použil nizozemský psycholog Ad Vingerhoets, který už v 90. letech popisoval lidi, kteří pravidelně onemocněli o víkendech nebo právě na dovolené.

Začarovaný kruh klidu, změn a paradoxně i nudy

Změna prostředí, klimatizace v letadle, jiný jídelníček, přemíra alkoholu nebo spánkový režim naruby – to všechno oslabuje naši obranyschopnost. Ale není to jen o virech. Někdy se nemoc spustí psychosomaticky. Mozek, který konečně může „vypnout“, začne zpracovávat nahromaděný stres, a místo radosti z relaxu se dostaví úzkost, bolesti hlavy nebo dokonce panická ataka.

Přidejte k tomu fakt, že mnoho lidí má problém vůbec odpočívat. Narušený biorytmus, pocit, že musíte být šťastní, že konečně máte volno, nebo dokonce podvědomé výčitky z nicnedělání – i to může spustit tělesné potíže.

A pokud patříte k těm, kdo tráví dovolenou pasivně u bazénu, bez jakéhokoli pohybu, není divu, že tělo reaguje stagnací, bolestí zad, nevolností nebo nesnesitelnou únavou. Klid je fajn, ale přemíra nečinnosti může být stejně nebezpečná jako přemíra stresu.

Jak si (ne)zničit dovolenou – a co s tím dělat

Základem je nepodceňovat přechod mezi pracovním a volným režimem. Snažte se zpomalovat postupně – ideálně pár dní před odjezdem, nikoli večer před letem. Tělo ocení i mírný režim na dovolené – pravidelný spánek, zdravější stravu, pohyb na čerstvém vzduchu a střídmou konzumaci alkoholu.

Nechte si také prostor na „nicnedělání bez výčitek“. Jestli potřebujete ležet celý den s knihou, dělejte to. Ale bez tlaku, že musíte navštívit všechna muzea nebo mít perfektní fotky na Instagram.

A pokud vás přesto skolí nemoc – nepropadejte panice. Možná je to jediné, jak vám tělo dokáže říct, že toho na něj bylo už dlouho moc. Odpočinek si totiž zasloužíte nejen v diáři, ale i fyzicky. Tělo vám to dřív nebo později spočítá – otázka je jen, jestli doma… nebo u moře.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz